1. Anora (r: Sean Baker)
Nepredvidivo i izvanredno vođen narativ različitih humorno-dramskih tonova u postojano realističkom kontekstu, o mladoj seksualnoj radnici i njezinim romantičnim "ruskim" iluzijama. U jeku seksualnog konzervativizma i antiruskih sentimenata, "Anora" je hrabar, istovremeno emotivno intenzivan i zabavan film odlične glumačke ekipe u čijem središtu sjaji mlada Mikey Madison u naslovnoj roli.
2. Uboga stvorenja / Poor Things (r: Yorgos Lanthimos)
I Emma Stone pružila je zadivljujući primjer tzv. tjelesne glume u idejno i erotski smjelom ostvarenju o emancipaciji mlade žene putem seksualne nesputanosti, uz što ide intelektualni i emotivni rast. Yorgos Lanthimos potvrđuje se kao maestro groteske i jedan od vodećih filmaša današnjice.
3. Emilia Pérez (r: Jacques Audiard)
I treći najbolji film godine fascinira snažnim ženskim glumačkim izvedbama – posebno su impresivne Zoe Saldaña i malo znana, a sjajna transrodna glumica Karla Sofía Gascón u naslovnoj roli. Iskusni Jacques Audiard suvereno je orkestrirao gangsterski krimić i humornu melodramu pod "nadžanrovskim" kišobranom vrlo osebujnog mjuzikla.
4. Zatvori oči / Cerrar los ojos (r: Victor Erice)
Nakon izuzetnog debija nezaboravnim "Duhom košnice" daleke 1973., Victor Erice snimio je samo tri samostalno režirana dugometražna igrana filma. Zadnji od njih je "Zatvori oči", izvanredna studija o protoku vremena, djelovanju uspomena, osobnim identitetima i prirodi filma kao umjetničkog medija. Finog meditativnog ritma, taj film tajne suptilno osvaja ambicioznije gledatelje.
5. Smrtonosni susret / Strange Darling (r: JT Molner)
Istovremeno izrazito tarantinovsko i samosvojno ostvarenje izbacilo je u orbitu do tad nepoznatog autora. Nepredvidivo miješanje narativnih razina i fascinantna (retro) vizualnost prožimaju se s posvetama kultnim hororima sedamdesetih, a na tom tragu sve je garnirano provokativnim tretmanom nasilja i seksualnosti te nesvakidašnje otvorenim bacanjem rukavice u lice #MeToo pokretu.
6. Vikendica / Seses (r: Laurynas Bareiša)
Narativno i stilsko eksperimentiranje te obiteljska tragedija u tematskom središtu glavne su odlike intrigantnog i dojmljivog litavsko-latvijskog filma nagrađenog u Locarnu i na nizu drugih festivala, a njegov je autor moguća buduća zvijezda evropskog art-filma.
7. Dječak i čaplja / Kimitachi wa doikiru ka (r: Hayao Miyazaki)
Legenda svjetske animacije Miyazaki u svom navodno posljednjem filmu demonstrira mnogo mašte i vrhunsku oblikovnu kompetentnost. Još jednom jedan pored drugog, ali međusobno se prožimajući možda intenzivnije nego ikad ranije, stoje ovostrani i onostrani svijet, a povezuje ih iznova dijete, ovaj put dječak koji se nakon smrti majke prilagođava novom očevom braku.
8. Savršeni dani / Perfect Days (r: Wim Wenders)
Prvi umjetnički vrijedan igrani film slavnog autora nakon dugo vremena realiziran je u Japanu u duhu zena. Diskretno i nježno Wenders gradi priču o čistaću WC-a koji se povukao u izolaciju prepuštajući se pjevanim pjesmama i književnosti te nalazeći u tome dostatan razlog za sreću.
9. Doseljenici / Los colonos (r: Felipe Gálvez)
Ovaj čileanski "vestern" bio je jako zapažen u Cannesu i San Sebastianu, s dobrim razlozima. Naturalistički distancirano i "nepriređeno" prikazuje osvajanje latinoameričkog "divljeg zapada" na primjeru trojice plaćenika, od kojih je jedan pripadnih tzv. prvih naroda i učestvuje u nemilosrdnom etničkom čišćenju srodnih mu plemena.
10. Ne očekuj previše od kraja svijeta / Nu astepta prea mult de la sfarsitul lumii (r: Radu Jude)
Još jedan filmski kolaž okupan (satiričkim) naturalizmom i intertekstualnošću jednog od vodećih sineasta današnjice, i još jedan od prošlogodišnjih filmova s pamtljivim ženskim likom/glumicom u središtu (nesuzdržana Ilinca Manolache). Glavna meta je barbarski svijet aktualnog kapitalizma.