Sabrina Carpenter: Short n' Sweet (Island)
Novi album Sabrine Carpenter nošen je velikim uspjehom dvaju zaraznih hit-singlova "Espresso" i "Please, Please, Please". Sagledan u kontekstu uspjeha Chappell Roan i ovog ljeta nezaobilazne Charli XCX, njen naizgled meteorski uspon nagovještava novu, šareniju pop eru nakon godina dijarističkih motiva, ASMR vokala, pseudoterapijskog žargona i rasplinute, atmosferične instrumentacije koja je postala norma popa 2020-ih zahvaljujući kombinaciji uspona streaminga i (post)pandemijskog života. Prigodno naslovljen, album kroz 12 pjesama u 36 minuta neprimjetno miješa R&B, alt-rock, country i pop utjecaje iz proteklih nekoliko desetljeća, podjednako inzistirajući na pitkosti, pamtljivosti i kohezivnoj atmosferi. No kao što obično biva, rez između starog i potencijalno novog razdoblja nije tako čist kako na papiru izgleda. Izvođačice poput Taylor Swift i Billie Eilish, koje su pomogle uspostaviti dominaciju spomenutih trendova, i dalje su iznimno popularne, bez obzira na nešto suzdržaniji kritički prijem njihovih ovogodišnjih albuma. Osim toga, na "Short n' Sweet", unatoč sarkazmu, nonšalantnom humoru i poletnom "ljetnom" zvuku, dominira tekstualni metapristup bogat aluzijama na privatni život izvođača koji će, po svemu sudeći, još neko vrijeme ostati glavno pogonsko gorivo fanovske mašte. S druge strane, melodičnost i neusiljena pitkost ovih pjesama mamac su i za one koje nisu voljni uložiti sate "detektivskog" rada za razumijevanje značenja pop pjesme.
Chappell Roan: The Rise and Fall of a Midwest Princess (Island)
Prošlogodišnji debi Kayleigh Rose Amstutz, poznatije pod umjetničkim imenom Chappell Roan, privukao je pak pažnju pop kritike, ali unatoč plasmanima na listama najboljih albuma godine i činjenici da ga je producirao Dan Nigro, stalni suradnik Olivije Rodrigo, nije postigao značajniji komercijalni uspjeh po izlasku. Činilo se da će campu sklona izvođačica barem neko vrijeme ostati tajna rezervirana za okorjele entuzijaste. No ulogom predgrupe na turneji "Guts" upravo Olivije Rodrigo, izlaskom nealbumskog singla "Good Luck, Babe!", koji je postao viralni fenomen, a potom i Billboardov top deset hit te nastupima na proljetnim i ljetnim festivalima poput Coachelle, Bonnarooa i Lollapalooze, stvari su poprimile razmjere pravog pop fenomena. Ponovno preslušavanje albuma otkriva promišljenu mješavinu synth popa, radijskog pop rocka devedesetih i teatralnosti sklonih izvođača iz nultih poput Scissor Sisters i Lady Gage. Uspjehu je očigledno doprinijelo i to što je Roan i više nego kompetentna vokalistica sklona sirenskim visinama u kojima obitavaju primjerice Kate Bush i Florence Welch, ali i činjenica da su njene priče o odrastanju na Srednjem Zapadu i otkrivanju seksualnog identiteta isporučene emocionalno širokim, a opet dovoljno detaljnim tipom populističkog pripovijedanja dostojnog tinejdžerskih komedija Johna Hughesa.
Magdalena Bay: Imaginal Disk (Mom + Pop)
Drugi album art pop dua Magdalena Bay predstavlja mješavine raznih žanrova i utjecaja kroz konceptualno i sadržajno gust postinternetski zvuk. Mica Tenenbaum i Matthew Lewin nekad su svirali u prog rock bendu Tabula Rasa i taj podatak barem donekle objašnjava njihov hyperpop-susreće-Rush pristup. Magdalena Bay koriste sve blagodati suvremene tehnologije pa je album krcat višeslojnim aranžmanima čija namjerna digitalna pretjeranost paradoksalno naglašava impulzivnu emotivnost ovih pjesama. Spajajući nepredvidljive strukture pjesama, namjerno pomaknuti SF koncept s gorko-slatkim melodijama i pseudodisco ritmikom, Magdalena Bay pokazuju da prostora za razvoj ambicioznog, pomaknutog retrofuturističkog popa itekako ima. Njihov maksimalistički pristup istodobno je u sukobu s puritanskim postulatima gitarske glazbe, ali i superkondenziranim nepisanim načelima suvremenog viralnog popa koja nalažu da se pjesma prekida kad prijeđe dvije minute. Sve to čini "Imaginal Disk" idealnim materijalom za opetovana slušanja, po mogućnosti na slušalicama.