Novosti

Preporuke: serije

Ispod površine

Tri novije serije tematiziraju unutarnje konflikte i drame pojedinaca, bliskih odnosa i zajednica

Your Friends & Neighbors (Apple TV)

Nakon desetljetnog odmaka od kultne role Dona Drapera, Jon Hamm se ponovno vratio onome što ga je proslavilo i u čemu je, uostalom, najbolji: antropomorfiziranju Amerike. U liku Andrewa Coopera "Coopa" – koji je Draperov antipod, ali istovremeno i logički produžetak u novom povijesnom kontekstu – Hamm utjelovljuje bivšeg menadžera hedge fonda koji nakon propasti braka i gubitka posla zbog afere s mlađom kolegicom dotakne dno, ali se s novonastalom bijedom ne miri pa počinje pljačkati domove svojih bogatih susjeda u luksuznom predgrađu.

Očajnički čin brzo se prometne u kompulzivnu potrebu koja ga uvlači u mrežu tajni, prevara i potencijalnih ubojstava. Dok Draper fabricirajući sadašnjost doslovno i metaforički bježi od svoje prošlosti, Coop bježi od svoje sadašnjosti, koristeći jednako destruktivne obrasce ponašanja kao i njegov antipod ne bi li pronašao osjećaj kontrole i preispitao samopercepciju uspjeha. Iako oba lika dijele emocionalnu zatvorenost i isti tip karizme, koja im pomaže da izbjegnu posljedice vlastitih grešaka, i obojica su likovi u krizi oblikovani društvenim očekivanjima, razdvaja ih način na koji se nose sa svojim unutarnjim konfliktima, ponajviše uvjetovano kontekstom vremena u kojem žive.

Dominantni, distancirani Draper utjelovljenje je muškosti 1960-ih, simbol uzleta američkog kapitalizma i potisnute emocionalnosti tog doba, no Coop je proizvod postkapitalističke suvremenosti u kojoj je "američki san" već prožvakan i odbačen; Draper je tragičan lik, Coopov je egzistencijalni nihilizam u suočavanju s vlastitom irelevantnošću gotovo komičan u svojoj apsurdnosti. Unutarnjim monologom prepunim sarkazma naglašava se stanje osobne, ali i društvene rezignacije u kritici privilegiranog društva. Osim Hamma, koji je i izvršni producent, u seriji Jonathana Troppera koja, istražujući teme klasnih razlika, pohlepe i identiteta, kombinira elemente trilera i crne komedije, igraju Olivia Munn, Amanda Peet i Mark Tallman.

 

The Four Seasons (Netflix)

Suvremena adaptacija istoimenog filma Alana Alde iz 1981., koju su kreirali Tina Fey, Lang Fisher i Tracey Wigfield, prati tri sredovječna para – Kate i Jacka (Tina Fey i Will Forte), Nicka i Anne (Steve Carell i Kerri Kenney-Silver) te Dannyja i Claudea (Colman Domingo i Marco Calvani) – koji svake sezone odlaze na zajednička putovanja kako bi održali prijateljstvo. Kad Nick najavi razvod od Anne i započne vezu sa znatno mlađom djevojkom, u grupi se stvaraju razne napetosti koje dovode do sukoba i preispitivanja međusobnih odnosa.

Iako na površini djeluje kao ležerna, feel-good serija o sredovječnim parovima, ispod se plete precizna kritika emocionalne nepismenosti, socijalne tromosti i samodostatnosti privilegirane urbane američke srednje klase koja, premda materijalno situirana, obrazovana i liberalno nastrojena, pokazuje duboku moralnu i emocionalnu dezorijentiranost i nesposobnost nošenja s promjenama. Ispod prividne topline u priči o prijateljstvu tematizira se starenje, muško-ženski odnosi, klasne razlike i generacijska nadmenost, što je posebno naglašeno uvođenjem mlađe partnerice koja funkcionira kao ogledalo koje razotkriva konzervativnost i dvostruke standarde likova koji se deklariraju kao progresivni i tolerantni. Reakcije na njezino prisustvo razotkrivaju latentne predrasude, ali i nesigurnost generacije koja gubi društvenu i kulturnu dominaciju, a biva dekonstruirano čak i prijateljstvo kao buržujska iluzija koja se održava iz komocije, a ne iz stvarne bliskosti.

 

The Last Anniversary (AMC)

Adaptacija romana Liane Moriarty ("Big Little Lies"), koju je u režiji Johna Polsona producirala Nicole Kidman, odvija se na tajanstvenom otoku Scribbly Gum, čuvenom po nerazjašnjenom nestanku mladog para prije pola stoljeća, gdje novinarka Sophie Honeywell (Teresa Palmer) neočekivano nasljeđuje kuću. Pokušavajući se uklopiti u zajednicu, iako autsajderica, postaje medij kroz koji se razotkriva dugotrajna emocionalna represija žena koje su, da bi zaštitile obitelj i očuvale iluziju zajedništva, šutjele i potiskivale vlastite potrebe.

Otok funkcionira kao simbol zatvorenosti društva u kojem se istina prikriva u ime mira, a lojalnost obitelji postaje oruđe kontrole. Kroz prizmu misterioznog nestanka i njegovog utjecaja na zajednicu, vidimo kako prošlost oblikuje sadašnjost i kako se likovi nose s teretima koji su im ostavljeni u baštinu. Ispod sloja misterije i obiteljske drame prepune transgeneracijskih trauma, tabua majčinstva i bolnih ženskih odnosa, serija se može čitati kao kritika kulture šutnje u društvu u kojem se obitelj još uvijek glorificira kao vrhunski ideal bez propitivanja njenih sjenovitih i toksičnih strana.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više