Rivals (Disney+)
Nakon ekranizacije "Ridersa" iz 1993., čini se da su se bonkbusteri Jilly Cooper o arogantnom aristokratskom plejboju Rupertu Campbellu-Blacku ponovno vratili u modu i to u velikom stilu i nipošto diznijevskoj maniri. Ovaj kemp prikaz razuzdanog života britanske aristokracije i višeg srednjeg sloja na vrhuncu tačerizma smješten je na ladanju Rutshirea i vrvi dokonim likovima koji vrijeme obilno krate vanbračnim seksom, skupim zabavama, lovom, pisanjem soft porn ljubića i nesmiljenom borbom za prestiž.
Već sama uvodna scena te skupo producirane sapunice najavljuje cijeli ton serije i predstavlja protagoniste; razvedeni zgodni torijevac RCB (Alex Hassell) seksa se s novinarkom u zahodu Concordea u času probijanja zvučnog zida, što s negodovanjem prati njegov zakleti suparnik, priženjeni lord Tony Baddingham (David Tennant), vlasnik komercijalne televizije Corinium, koja svojim lakoprobavljivim sadržajima prkosi svim standardima BBC-a. Ne bi li svojoj televiziji priskrbio ponešto kredibiliteta i zadržao koncesiju, Baddingham BBC-ju otima Declana O'Haru, novinarsku zvijezdu čuvenu po profesionalnom integritetu, i angažira probitačnu američku producenticu da ga drži pod uzdama. Dolazak Declana i njegove obitelji rasplamsa staro rivalstvo između dva torijevca, ali i pobudi nezdravo zanimanje RCB-a za njegovu ženu i kći tinejdžericu. U neprestanom preslagivanju odnosa između likova, prožetom klasnom notom na relaciji old money-new money i surovim zabadanjem noževa u leđa, odvažno se, duhovito i besramno satirizira viša klasa i vrijeme u kojem su se počele rastakati razne društvene vrijednosti.
The Diplomat (Netflix)
U svijetu koji se atomizira zastrašujućom brzinom, autorici Debori Cahn ("West Wing", "Homeland") pošlo je za rukom stvoriti političku dramu koja, osim što reflektira stvarno stanje geopolitike, ujedno pruža i dozu zabavnog eskapizma bez oslanjanja na sladunjave šablone žanra. Već je prva sezona priče o američkoj diplomatkinji srednjeg ranga Kate Wyler (Keri Russell), iznenada uzdignutoj na položaj ambasadorice u Londonu, pokazala potencijal da se prometne u osuvremenjenu verziju "Zapadnog krila", ali bez sorkinovskog propovijedanja. U drugoj sezoni, koja se direktno nastavlja na bombastičan cliffhanger prve, Cahn još malo podiže već postojeće tenzije, ali uvodi i nove.
Osim komplicirane dinamike centralnog bračnog para, koji se trudi razotkriti globalnu političku zavjeru i usput održati klimavi brak, u prvi plan dolaze britanski premijer (Rory Kinnear) i američka potpredsjednica (Allison Janney). Ona u London stiže tobože u znak solidarnosti nakon terorističkog napada koji se pripisuje Rusima, koji ponovno zauzimaju ulogu vječnog zlikovca i prijetnje demokraciji kakvu su imali u pop kulturi osamdesetih. No ništa nije onako kako se na prvi pogled čini pa, dok ambasadorica razotkriva zavjeru, paralelno se pripremajući za ulogu sljedeće američke potpredsjednice, shvaćamo da demokracija više nije u modi i da je moćnici pokušavaju održati na životu beskompromisnim geostrategijama. U vremenu uznapredovanog nepovjerenja u demokratske promjene, upravo u tom priznanju da smo možda dosegli kritični trenutak u kojem bi se ustrojstvo svijeta trebalo temeljito preosmisliti želimo li se održati kao vrsta, leži najveća kvaliteta ove pametno pitke, dinamične i zabavne serije.
Ludwig (BBC)
U moru žanrovske konfekcije kojom je televerzum zatrpan, "Ludwig" autora Marka Brotherhooda istaknuo se svojom neobičnom i simpatično neuvjerljivom premisom. Priča je to o agorafobu Johnu Mitchellu (David Mitchell), povučenom enigmatičaru koji radi pod pseudonimom i vodi pažljivo strukturiran život, sve dok ga njegova šogorica i najbolja prijateljica iz djetinjstva (Anna Maxwell Martin) ne pozove u pomoć i izbaci iz kolotečine.
U Cambridgeu je, naime, nestao njegov jednojajčani blizanac, policijski detektiv koji je, po svemu sudeći, nabasao na policijsku zavjeru pa se sklonio da zaštiti obitelj. U tajnoj potrazi za bratom, nervozni i socijalno nezgrapni Ludwig nevoljko preuzima njegov identitet pa surađuje na brojnim slučajevima ubojstava koja s lakoćom razrješava oslanjajući se isključivo na logiku, potpuno nezainteresiran za motivaciju zločinaca. Spajanjem intrige klasičnog whodunita sa šarmom komedije, usput preuzimajući od "Columba" i "Poirota" trop kolektivnog razotkrivanja zločinca kao završni detalj svake epizode, Brotherhood je uspio stvoriti neobično toplu priču o amaterskom detektivu koja bi se mogla protegnuti na mnogo sezona.