Prigodnim neformalnim slavljem, filmskom projekcijom i podjelom svojih izdanja nezavisni zagrebački kulturni centar MaMa 14. maja obilježio je uspješnih četvrt vijeka djelovanja. Proslavi je prisustvovao velik broj ljudi, od aktivista nevladine scene koji su prije 25 godina surađivali s ovom organizacijom pa do mladih od kojih se neki nisu ni rodili kad je MaMa započela s radom.
MaMa iz Preradovićeve 18 je čedo udruženja Multimedijalni institut nastao kao mjesto na kojem se susreću kultura, umjetnost, tehnologija i društveni aktivizam. MaMu čine zajednice koje povezuje interes za brojna društvena i kulturna polja - od kritički usmjerene digitalne umjetnosti, filma, muzike i književnost do digitalnih zajedničkih dobara i slobodnog softvera, od slobodne kulture i politike otvorenog pristupa do filozofije i teorije, od umrežavanja na polju kulture, zagovaranja i organiziranja do zaštite javne domene i borba za prostornu pravdu.
- Kad smo na proljeće 2000. godine u haustoru u Preradovićevoj otvorili klub povezan s nastajućom internetskom kulturom i aktivizmom, fizički prostor smo zamišljali kao neki fiktivni aerodrom ili privremenu autonomnu zonu koja će, kako smo se tada nadali, izdržati nekoliko godina - rekao nam je predsjednik udruženja Petar Milat.
Izdržali su do sada, a kako je krenulo, njihova budućnost nije upitna.
- Preko svih očekivanja, MaMa je brzo postala mjesto susreta mnoštva vrlo heterogenih, pa i neuklopivih grupa - hakera svih mogućih domena kulture, tehnologije i života, entuzijasta i osobenjaka opsjednutih drukčijim modelima i praksama stvaranja i razmjene - ističe Milat i podsjeća na hiljade dešavanja koje su organizirali i/ili ugostili, a čiji je broj sve veći, kako zbog pozitivnih iskustava onih koji su bili na onim ranijima, tako i zbog nestašice prostora uzrokovanog potresom 2020. Može se reći da sada vlada glad za prostorom kao 1999. i 2000. - kazuje nam.
– Dan uoči proslave rođendana u Mami smo od jutra do večeri imali osam različitih događanja - ističe i ukazuje na pozitivnu atmosferu u dvorištu i dobru suradnju, počevši od prvih susjeda iz Prosvjete do drugih srpskih organizacija i srodnih nevladinih udruženja.
- Osim što smo u MaMi pripremili preko sto knjiga najvažnijih svjetskih teoretičara i književnika, zajedno s udrugom Močvara pokrenuli smo Human Rights Film Festival, koji je prerastao u jedan od najznačajnih regionalnih festivala. Jer kad pokrenete nešto što smatrate privremenim i što se računa kao neformalno, poslije par godina postanete institucija. Ali u svemu čime smo se bavili stalo nam je, ne samo do novih sadržaja, nego do novih oblika suradnje i institucionalizacije. Pokretali smo nove institucije i nove moduse suradnje oko društvenog aktivizma, a bili smo i inicijatori važnih inicijativa koje su mijenjale ovo društvo - ističe Milat koji MaMu opisuje kao neizostavni inkubator novih vještina i sigurno mjesto istraživanja.
Muziku je puštao Relja Borović, odnosno DJ Svemir (Foto: Nenad Jovanović)
- Sada u MaMi imamo treću, pa i četvrtu generaciju mladih suradnika i sudionika događanja, a interesantno je i što su neki od veterana ostali u MaMi sve ove godine. Zbog stvari kojima se bavimo i kako im pristupamo, nemamo puno pandana u Zagrebu i Hrvatskoj - zaključio je Milat uz kojeg su i producent Igor Marković i voditeljica programa Marija Krstanović.
Iako su se knjige mogle uzimati od podneva, o čemu svjedoče prilično ispražnjeni stolovi u večernjim satima, glavna fešta slijedila je uvečer kad je u punoj dvorani MaMe prikazan film "The Yes men: Pobuna" režisera Mikea Bonanna i Andyja Bichlbauma o aktivistima koji su u zadnjih 30-ak godina varkama i smicalicama provocirali dijalog o gorućim društvenim temama širom svijeta, od traženja pravednijih ekonomskih odnosa do globalnog zagrijavanja.
Dok su se gosti družili uz pizze i sokove mogli su slušati muzički izbor desetogodišnjeg Relje Borovića, umjetničkog imena DJ Svemir koji je za svoj trud dobio aplauz, a iza kojeg ja dojmljiva karijera od festivala Mudri Brk u Jelsi gdje često vrti svoje setove, preko Cinehill Film Festivala, Špancirfesta, obilježavanja Svjetskog dana izbjeglica pa do MaMe.