Novosti

Kultura

Recentni naslovi na 22. Human Rights Film Festivalu

Od 2. do 7. prosinca u Kaptol Boutique Cinema, Kinu Kinoteka te mikro-kinu MaMa u Zagrebu Human Rights Film Festival u svom 22. izdanju donosi trideset igranih, dokumentarnih i eksperimentalnih filmova, među kojima recentne art house filmove

Large festival

S jednog od ranijih festivalskih izdanja (foto Luka Stanzl/PIXSELL)

Human Rights Film Festival (HRFF) u svom 22. izdanju, koje će se održati od 2. do 7. prosinca u Kaptol Boutique Cinema, Kinu Kinoteka te mikro-kinu MaMa, donosi tridesetak igranih, dokumentarnih i eksperimentalnih filmova, među kojima su i najvažniji recentni art house filmovi, prenosi agencija Hina.

Među njima su igrani, dokumentarni i eksperimentalni filmovi prikazani ili nagrađeni na najznačajnijim svjetskim filmskim festivalima koji su obilježili tekuću filmsku godinu. U programu je i novi film talijanskog redatelja Luce Guadagnina, "Queer", adaptacija kultne novele Williama S. Burroughsa iz 1985. koja prati priču američkog emigranta, ratnog veterana Williama Leeja, koji 1950-ih godina u Mexico Cityju započinje vezu s mlađim muškarcem. Glavnu ulogu tumači Daniel Craig, čiju su izvedbu kritičari proglasili najboljom u karijeri. Film je premijerno prikazan u konkurenciji Venecijanskog filmskog festivala, dok je Craig nominiran za nagradu European Film Awards u kategoriji najboljeg muškog glumca.

Igrani film "Ljubav u Mumbaiju" autorice Payal Kapadie, prvi je indijski film nagrađen Grand Prixem na canneskom filmskom festivalu, čime je Kapadia ujedno prva nagrađena indijska redateljica. Kako se ističe u najavi, taj film jednako locira društvene nejednakosti i klasnu nepropusnost, u indijskom društvu tradicionalno ukorijenjenu, kao što uvodi suptilnu feminističku perspektivu potrage za autentičnim vezama.

Nagrađivani film "Sjeme svete smokve" renomiranog iranskog filmaša Mohammada Rasoulofa osvojio je Specijalnu nagradu žirija u Cannesu i Fipresci žirija. U središtu radnje je Iman koji nakon što dobije promaknuće u suca, biva izložen snažnim političkim pritiscima, a njegova obitelj ulazi u središte pažnje. Ta uznemirujuća i potresna kombinacija drame i trilera u kojoj je Rasoulof iznimno kritičan prema totalitarnom teokratskom režimu Irana snimana je tajno, što je za iransku kinematografiju već uobičajeno.

Prikazat će se i novi film nagrađivanog kineskog autora Jia Zhangkea, "Nošeni plimom", koji se temelji na snimkama nastalima tijekom 22 godine, od kojih su neke iz redateljevih prethodnih filmova. Kroz ljubavnu priču dvaju junaka film daje epski pogled na romantičnu sudbinu svoje vječne heroine, ali i na suvremenu Kinu.

Festival, među ostalim, donosi i "Mariu" čileanskog redatelja Pabla Larraina, "Phantosmiu" najznačajnijeg filipinskog nezavisnog redatelja Lava Diaza, film "Youth (Hard Times)", središnji dio dokumentarne trilogije Wanga Binga, jednog od najznačajnijih imena svjetske dokumentaristike danas.

Priredit će se i dvije retrospektive, redateljice Kelly Reichardt, koja spada u sam vrh svjetskog filma, a koja uključuje pet njezinih ostvarenja, kao i program palestinskog redatelja i producenta Kamala Aljafarija koji donosi svih njegovih osam filmova.

Osim filmskog, festival ima popratni, diskurzivni program koji za cilj ima otvoriti aktualne društveno političke teme. Organizatori su Multimedijalni institut (MaMa) i Udruženje za razvoj kulture “URK” (Močvara). Ulaz na sve programe je besplatan, uz prethodno preuzimanje ulaznica na blagajnama kina.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više