Zimski vikendi su idealni za pripremu slasnog doručka, a stara bilježnica s početka 20. stoljeća krije mnoštvo kratkih, jednostavno zapisanih recepata za upravo takav tip jela. Nazivi jela su zapisani fonetski, kako su se izgovarali i najčešće vuku podrijetlo iz njemačkog jezika. Jedno od tih jela je šmarn ili drobljenac, poznat pod nazivom carski drobljenac. Jelo je to koje se može poslužiti i u slanoj i u slatkoj varijanti. Ako volite palačinke, voljet ćete i šmarn. Meni izvrsno prija za doručak uz malo domaćeg pekmeza ili svježeg voća. Ima mi nešto baš šarmantno i nostalgično u pripremanju jela po tim starim receptima. Kao da povezujem prošlost i sadašnjost i baš uživam oživljavajući jela koja su se tada posluživala.
Tri su recepta za šmarn u toj staroj bilježnici i sva tri se razlikuju po nekim sastojcima, šmarn, kajzeršmarn i mandlšmarn. U ovom broju Nade vam Gorski kotao donosi recept za šmarn koji se priprema od pšenične krupice (griza).
Priče o nastanku ovog jela vezane su za cara Franju Josipa. Po nekim pričama, neka seljanka je caru poslužila jelo za drvosječe obogativši ga jajima, voćem i šećerom. U nekoj drugoj inačici priče, dvorskom kuharu nisu uspjele palačinke pa ih je pokušao spasiti dodajući grožđice i trešnje uz puno šećera, što se caru svidjelo. Bile ove priče istinite ili ne, recepte za šmarn ili drobljenac pronalazim i u starim zapisima.
Kuharica je u svoju bilježnicu zapisala ovako: "Miješaj dva jaja, malo soli, frtalj litre griza, pol litre mrzloga mleka. Pusti to sve skupa zmiješano pol sata. Onda izlij na šest deka vruće masti. Kad na jednu stranu zažuti, okrene se i reže na komadiće. Posiplje se cukrom." Bila sam skeptična prema grizu pripremljenom ovako, ali oduševilo me koliko je ukusno pa svakako probajte ovakav, malo drugačiji šmarn.
Sastojci (za 2-3 porcije):
2 jaja
2,5 dl griza (pšenične krupice)
prstohvat soli
1/2 l hladnog mlijeka
žlica maslaca
pekmez (stavila sam od maline)
svježe voće (stavila sam borovnice)
malo kristal šećera (po želji)
mljeveni cimet (po želji)
Priprema:
U posudi razmutite dva jaja, dodajte pšeničnu krupicu, mlijeko i prstohvat soli. Sve dobro izmiješajte da ne bude grudica. Ostavite da stoji barem pola sata kako bi gris nabubrio. U dubokoj tavi zagrijte maslac. Smjesu još jednom promiješajte i izlijte na tavu. neka se zažuti poput omleta. Gornja strana će vam biti još tekuća, neka vas to ne zabrinjava. Okrenite i odmah raskomadajte pa ostavite da se sve zazlati. Trebat će vam nekoliko minuta, povremeno promiješajte. Rasporedite na pladanj za posluživanje, pospite pekmezom i svježim voćem. Možete dodati malo šećera i cimeta. Ukoliko volite slanu varijantu, možete poslužiti uz meki sir, grčki jogurt i slično.
Dobar tek!
Tekst je izvorno objavljen u prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma