Osim recepata koje pronalazim u starim bilježnicama, želim sačuvati i recepte koje su bake i mame prenosile na svoje potomke i koji su othranili generacije. Čini mi se da se zaborave ovakva jednostavna jela, a važna su jer su mnoge generacije na njima stasale i dio su baštine nekog kraja. Često se dogodi da kada objavim neki ovakav recept, ljudi kažu kako to nisu jeli od djetinjstva i da sam ih podsjetila na baku ili prabaku.
Upravo takvo jelo je i sukana kaša. Prvi put sam za sukanu kašu čula prije 15-ak godina kada je moja kolegica (koja je bila i moja učiteljica i razrednica) Ivanka Kratofil, profesorica prirode i biologije te dugogodišnja voditeljica naše učeničke zadruge, s malim zadrugarima odlučila prikupiti stare recepte i objediniti ih u knjižici "Naj se nigdar ne pozabi". Tada su naši učenici intervjuirali svoje bake, susjede, starije žene u mjestu koje su im kazivale recepte. Sukana kaša je jelo lukovskog i severinskog kraja i upravo zato sam se obratila ženama tog kraja da me savjetuju kako pripremiti sukanu kašu.
Pošto svako starinsko jelo ima nekoliko naziva koji se koriste u narodu, tako i sukanu kašu nazivaju kaša podmetena, sukance, trenci, sukanjci... Vjerujem da ima još naziva, ovisno o kraju u kojem se priprema.
Ono što mene uvijek fascinira kod ovakvih starinskih recepata je to što nisu detaljni i moraš imati osjećaj koliko vode ćeš zakuhati, kako ćeš "nasukati" smjesu te koliko gusto je skuhati. Zbog toga su mi savjeti iskusnih domaćica i vrsnih kuharica iz ovog kraja bili zlata vrijedni kod prve pripreme ovog jednostavnog jela. Od ove količine sastojaka dobit ćete dvije srednje porcije jela pa se vodite time.
Sastojci:
1 jaje
100 do 120 g oštrog pšeničnog brašna (tip 400)
žlica masti ili maslaca
1 luk (koristila sam ljubičasti)
malo soli
cca 3 do 4 dl vode u kojoj ćete skuhati kašu
Priprema:
Jaje i brašno pomiješajte tako da natrljate (nasučete) rukama smjesu. Smjesa mora biti u obliku mrvica. Dobila sam savjet da to napravim u multipraktiku jer tada mrvice budu jednake i ravnomjerno se skuhaju.
Za ovu količinu smjese će vam trebati otprilike tri do četiri dl vode. Vodu stavite u lonac, posolite i pustite da zavrije. Za to vrijeme na tavici ugrijte masnoću i stavite narezan luk da se prži na laganoj vatri.
U proključalu posoljenu vodu sipajte mrvičastu smjesu jaja i brašna te kuhajte na laganoj vatri cijelo vrijeme miješajući. Ukoliko vam je pregusto, dolijte malo vruće vode. Kuhajte poput guste palente, nekoliko minuta. Gotovu sukanu kašu začinite poprženim lukom koji mora biti hrskav. Još dodatno posolite i popaprite po želji.
Naravno, sukanu kašu možete začiniti i na druge načine. Može biti kao prilog uz pečene kobasice, slaninu ili jaja. Neki je jedu uz mlijeko ili bijelu kavu. Meni je ovako s lukom baš prijala, a svakako ću probati i druge varijante.
Dobar tek!
Tekst je izvorno objavljen u prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma.