Kako već tri godine uzgajam svoj domaći kvasac, starter odnosno kvas, tako sva dizana tijesta radim upravo s njim. Zbog toga sam prilagodila i starinski recept za krafne ili pokladnice. Moj kvas je od bijelog pšeničnog brašna i s upola manje vode te spada u čvrste startere (izgleda kao kugla tijesta). Ima blago jogurtastu aromu i odlično se ponaša u slatkim, teškim tijestima koja sadrže jaja, maslac i šećer.
Domaćem kvasu treba vrijeme da bi odradio svoje, ali je zato okus ovih krafni nenadmašan pa se odvažite i pripremite ih. Sama izrada se ne razlikuje bitno od klasičnog recepta, isti su sastojci i jedino što trebate je malo strpljenja i vremena za fermentaciju i dizanje. Ove krafne su meke, pahuljaste i sočne čak i idućeg dana (ako vam koja ostane), a možete ih napuniti omiljenim nadjevom. Kod mene je to uvijek domaći pekmez od marelice.
Sastojci:
500 g glatkog pšeničnog brašna
250 g mlakog mlijeka
60 g šećera
žlica ruma
pola žličice soli
korica limuna ili naranče
5 žumanjaka
150 g čvrstog bijelog kvasa
80 g omekšalog maslaca
Priprema:
Prije same izrade krafni, dobro je dan prije nahraniti, odnosno osvježiti kvas. Kvas osvježavam (hranim) u omjeru 1: 1 : 2 (kvas, voda, brašno), dobro umijesim i ostavim nekoliko sati da naraste. Nakon toga ga spremim u hladnjak.
Tijesto za krafne obično umijesim u popodnevnim satima. Koristim samostojeći mikser i spiralni nastavak za tijesto. U zdjelu od miksera stavite sve sastojke osim maslaca. Mijesite dok tijesto ne postane glatko pa ga pokrijte i ostavite da se odmori 15 minuta. Dodajte omekšali maslac malo po malo i mijesite 15 do 20 minuta. Kada je tijesto glatko i sjajno te se odvaja od posude, pokrijte ga i ostavite da raste. Kada vidite da je počelo rasti odnosno da se aktiviralo, spremite ga u hladnjak.
Idućeg dana ujutro izvadite tijesto iz hladnjaka te radite kuglice od cca 80 g (važem svaku). Kuglice radite tako da dobro zategnete površinu svake kuglice povlačenjem po podlozi i slažite ih na pobrašnjenu podlogu (papir za pečenje ili platnenu krpu). Malo ih spljoštite, pokrijte i ostavite da narastu. Ovisno o temperaturi prostorije trebat će im otprilike četiri do šest sati. Moraju se udvostručiti.
Krafne pržite u vrućoj masnoći (kod mene je to mješavina svinjske masti i suncokretovog ulja) u dubokoj zdjeli jer moraju plivati. Ukoliko je premala količina masnoće, dodirivat će dno posude i mogu zagorjeti. Temperatura masnoće ne bi trebala prijeći 170 stupnjeva da krafne ne bi prebrzo potamnile. Krafne se stavljaju gornjom stranom u vrelo ulje, poklope se i nakon tri do četiri minute okrenu i prže bez poklopca.
Napunite ih po želji omiljenom kremom, a meni su najbolje po starinski s pekmezom od marelice. Za puniti krafne koristim vrećicu na koju stavim dugački, uski nastavak za ukrašavanje torti. Prije posluživanja ih možete posuti šećerom u prahu.
Dobar tek!
Tekst je izvorno objavljen u prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma.