Novosti

Stogodnjak

6. 11. – 13. 11. 1920.

Rapalski sporazumi Kraljevine SHS i Kraljevine Italije, koji su "trebali riješiti sva sporna teritorijalna i pogranična pitanja", vođeni su u znaku premoći Italije koja je uživala punu podršku Francuske i Velike Britanije

Large stogdnjak

Potpisivanje Rapalskog ugovora 12. novembra 1920. u Rapallu kod Đenove (foto Wikipedia)

Rapalski sporazumi između Kraljevine SHS i Kraljevine Italije, koji su "trebali riješiti sva sporna teritorijalna i pogranična pitanja između dvije države…", vođeni su u znaku premoći Italije koja je uživala punu podršku Francuske i Velike Britanije. Utvrđene su granice između dviju zemalja, iscrtane na korist Italije. Osim Trsta, Gorice, Gradišća i dijela Kranjske, Italiji je pripala Istra, te priključeni otoci Cres i Lošinj, kao i otoci Lastovo i Palagruža s pripadajućim manjim otocima. Od Rijeke je stvorena nezavisna država, koja obuhvaća grad Rijeku, riječki kotar, te mali dio Istre na zapadu riječkog kotara. Grad Zadar sa svojim neposrednim zaleđem također je proglašen sastavnim dijelom Kraljevine Italije. Talijanima u Kraljevini SHS ugovorom je zajamčena upotreba talijanskog jezika i sloboda vjeroispovijedanja, dok talijanska delegacija na pregovorima nije htjela preuzeti nikakve obaveze o zaštiti nacionalnih interesa više od 500.000 Hrvata i Slovenaca potpalih pod Italiju.

 

Iz Beograda, dolaze glasovi o nastavku koruptivne afere koja se tiče nekoliko poznatih ministarskih imena – Protića, Jankovića, Ninčića, Stanišića, Drinkovića i Korošca. Riječ je o 200 vagona indijskog, tzv. rango-graha, zvanog još i mjesečev grah, kojeg je ministar Janković još na Krfu nabavio za potrebe vojnika na solunskom frontu. Kad se doznalo da je grah otrovan cijankalijem država ga se željela riješiti. Ne otkrivajući o kakvoj se opasnoj robi radi prodala ga je zagrebačkom trgovcu Gmazu, a ovaj ga pokušao preprodati Austriji, ali bez uspjeha. U međuvremenu grah je zagonetno nestao. Sada stiže vijest da je izgorio u velikom požaru na zemunskoj željezničkoj stanici. Požar je navodno izazvao stanoviti Johan Marenji – topeći mast u svojoj drvenoj baraci uz kolosijeke i nedaleko od tranzitnog magazina gdje je grah bio tajno uskladišten! Novine javljaju da se Marenji "odmah nakon požara teško razbolio, pa leži u bolnici, ali pod paskom…"

 

Ne stišava se "afera Čokorilo" u Sarajevu. Tamošnji radikali objavljuju u "Srpskoj Riječi" prijepise dokumenata iz kojih je vidljivo da je nekadašnji član njihove stranke, novinar Đorđe Čokorilo, "kao vjeran Austrijanac bio u špijunskoj službi bosanskog crnog kabineta, kojim je upravljao barun Kolas…" Novine donose izvode iz Kolasova pisma, upućenog episkopu Letici, u kojem se priznaje da je Čokorilo bio izdašno honoriran za svoje pristrane članke u službenom "Sarajevskom listu". Navodi se također da je na vrhu ove špijunske piramide stajao osobno bosanski guverner Potiorek.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više