U četvrtak, 19. prosinca u 18 sati u Infoshopu zagrebačke Medike održava se promocija "Women Power in Comics – WOMCOM" kataloga, koji okuplja radove nastale tijekom umjetničkih rezidencija u sklopu istoimenog projekta 2023. i 2024. godine. Predstavite nam njegov sadržaj i autorice.
Kroz katalog predstavljamo mentore/ce koji/e su vodili/e autorice na rezidencijama, organizacije u kojima su se rezidencije realizirale, metode i rezultate. Najveći dio sadržaja posvećen je upravo autoricama i njihovim radovima. Na svakoj rezidenciji sudjelovalo je njih 12, po dvije iz svake zemlje partnera: Srbije, Hrvatske, Mađarske, Crne Gore, Grčke i Slovenije.
Sve njih ćete upoznati kroz katalog, kao i našu digitalnu platformu WOMCOM, razvijenu za i s umjetnicama, koja komunicira rezultate projekta, a cilj je da postane referentni repozitorij strip crtačica i njihovih radova – donosit će novosti sa strip scene, služiti kao platforma za dijeljenje znanja i unošenje pozitivnih društvenih promjena u svijet stripa s naglaskom na veću uključenost strip autorica.
Koji su ciljevi projekta i tko je na njemu surađivao?
WOMCOM okuplja sljedeće partnere: PostScriptum iz Atene, Bakelit Multi Art Center iz Budimpešte, Kino Šišku iz Ljubljane, AKC Attack iz Zagreba, Studentski centar Novi Sad, uz jednog neslužbenog partnera – Udruženje za afirmaciju stripa iz Budve. Cilj je osnaživanje umjetnica za veći angažman u tom umjetničkom području, kao i promocija njihovog ravnopravnog tretmana u smislu plaćanja, vidljivosti i zastupljenosti.
Projekt raspravlja o slici žena u stripu, želi otvoriti evropsku debatu o imidžu žena u stripu, njegovom razvoju i o tome kako strip učiniti usklađenijim s današnjom društvenom realnošću i promjenama u rodnim ulogama. Drugi dio projekta je podrška grassroot organizacijama u Evropi kako bi se uključile u strip, transnacionalnu suradnju i programe EU-a s ciljem razvoja svojih kapaciteta u tom smjeru.
Kako autorice stripa u regiji tematiziraju rodne uloge i reprezentaciju žena u stripu i široj kulturnoj produkciji?
Na rezidencijama su umjetnice radile grupno pod mentorstvom afirmiranih strip autorica, tako da je svaka rezidencija specifična po temama i metodama. Prema riječima mentorice zagrebačke rezidencije Lee Kralj Jager, autorice u regiji tematiziraju rodne uloge i reprezentaciju žena u stripu kroz osobna iskustva i autobiografski pristup, kroz priče o traumi i pozitivne narative o potrebi za sestrinstvom, suradnjom i komunikacijom.
Na zagrebačkoj rezidenciji primjećujemo kako je prvi korak u stvaranju stripa o tim temama bilo osobno iskustvo ili su autorice često koristile sebe kao polazišnu točku. Tako su nastali stripovi o sjećanju na baku koja je bila važan utjecaj u formiranju ličnosti, o mental loadu tematiziranom kroz traumatičan san o ljudima koji ne prestaju ulaziti u osobni prostor te o napuštanju doma/majke i nalaženju sigurne ženske zajednice nakon toga.