Slovenski studentski zbor je prije nekoliko tjedana predložio proračun za 2021. po kojem se uskraćuje financiranje Radio Študentu, kultnom neprofitnom mediju koji postoji još od 1969. te je poznat u cijeloj Europi. Peticiju za spas Radio Študenta potpisalo je preko deset hiljada ljudi i preko 350 institucija, uključujući, primjerice, Društvo novinara Slovenije, Community Media Forum Europe, njemačku udrugu nezavisnih radiopostaja Bundesverband Freier Radios, Sveučilište u Beču, Savez slobodnih sindikata Slovenije i brojne druge. O neizvjesnoj situaciji Radio Študenta razgovaramo s njegovim glavnim urednikom, Matjažem Zorecom.
Studentski zbor u Sloveniji (ŠOU) donio je krajem prosinca odluku da više neće financirati Radio Študent, no na prošlotjednoj sjedinici ŠOU-a taj prijedlog nije prihvaćen?
Dan prije kraja prošle godine ŠOU je na sjednici predložio svoj budžet unutar kojeg je za Radio Študent predviđeno nula eura. Mi nismo bili o tome obaviješteni te smo posredno saznali za to. I shvatili smo to kao igru kroz koju oni nas žele netransparentno izbaciti iz budžeta. Stoga smo odmah išli s tim u medije. Sada ne znamo što će nam ponuditi u novom budžetu, i čekamo. Inače, ŠOU je želio da ova sjednica, na kojoj se odlučuje o dodjeli skoro 3 milijuna eura javnog novca bude zatvorena, no pod našim pritiskom to nije uspjelo. Sjednica je održana preko Zooma, a gledalo ju je preko Facebooka više od 1500 ljudi. Ta sjednica ove organizacije bila je najotvorenija za javnost ikada.
Iz ŠOU-a tvrde kako su im sredstva smanjena sa 7.5 milijuna eura u 2010. godini na 2.9 milijuna eura za ovu godinu te da je to razlog prestanka financiranja. Radio Študenta je tražio 120.000 eura, što je malo više od 4 posto ukupnog proračuna ŠOU-a. Koja je pozadina prijedloga da se Radio Študentu ukine financiranje?
Novac kroz koji se financira Radio Študent i druge organizacije nije manji nego prošle godine. ŠOU ima mnogo nekretnina i raspolaže velikim budžetom. Pitamo se kako je moguće da nema tih 120.000 eura za radio koji ima podršku javnosti i radi u interesu studenata. Pokušaj ukidanja sredstava je samo vrhunac procesa koji traje već nekoliko godina. Jedna studentska grupacija unutar ŠOU-a već duže vrijeme želi uništiti Radio Študent. Ne znamo koji su im točno motivi. ŠOU je velika i moćna organizacija unutar koje se okreće veliki novac i različiti interesi. Mi kao radio smo o tome izvještavali kritički cijelo vrijeme, i to je jedan od razloga zbog kojeg nas žele ušutkati. Osim toga, izbori za ŠOU nisu baš posve legitimni. Na njih izlazi pet posto svih studenata. Bivši poslanici kasnije se zapošljavaju u ŠOU-u kao direktori, prokuristi, savjetnici, a novi slijede njihov put. Uz to, najmoćnija studentska grupa unutar ŠOU povezana je s radikalnim desničarima, koji su jako čudni i agresivni.
Radio Študent je sada u neizvjesnoj poziciji. Što slijedi?
Sada čekamo prijedlog novog budžeta. Naši zahtjevi su jasni. Želimo 120.000 eura godišnje, prekid svih pokušaja prodaje Radio Študenta i da Radio sam odlučuje o svojoj sudbini. Na sastanku vodstva Radio Študenta i vodstva ŠOU-a nakon Nove godine predloženo nam je da osnujemo tvrtku koja će voditi Radio Študent, a ako to ne želimo, oni će otvoriti javnu ponudu za privatizaciju Radio Študenta. Zbog toga je u javnosti nastala takva uzbuna. ŠOU ne shvaća da smo mi javni, neprofitni studentski medij te da imamo pravo na taj javni novac. Studenti nisu poduzetnici i imaju pravo na svoj radio. Ne pristajemo na to da postanemo komercijalni radio.
Brojne domaće i međunarodne organizacije optužile su vladu Janeza Janše da koristi pandemiju kako bi ograničila slobodu medija. Da li je to i ovdje slučaj?
Slučaja nema, no mislim da vlast po ovom pitanju nije neposredno uključena. Ipak, stvorena je klima u kojoj se ovako nešto može dogoditi. Vlast vrši pritisak na medije, no javnost to ne podržava. Vlada je pokušala mijenjati zakon o medijima, javnoj televiziji RTVSLO i novinskoj agenciji STA. To je planirano u svibnju 2020., no pod pritiskom javnosti prijedlozi su odbačeni i više se o tome ne govori. Jedna bitka za slobodu medija je dobivena, no pritisci se i dalje nastavljaju.