Moja pronađena, stara bilježnica je prepuna recepata za razne kifle ili kipfle kako se češće navodi. Već sam ih isprobala nekoliko, a sada je došao na red i ovaj recept uz koji stoji napomena u zagradi da je od g. Ekštajn. Volim recepte gdje domaćica tako zabilježi tko joj je dao recept jer i sama to činim pa time oni postaju baš osobni i posebni. To mi govori da je recept isproban i da je nekoga oduševio toliko da ga je imao potrebu zapisati. Upravo takve su i ove kiflice.
Za njih će vam trebati maslac i ne preporučujem nikakve druge zamjene, margarin ili nešto takvo. Maslac im daje baš onaj poseban okus. Što se tiče punjenja, piše da se "filaju makom, orasima ili pekmezom". Odlučila sam dio ovih kiflica napuniti makom, a dio domaćim pekmezom od šljiva koji sama radim. Ne mogu se odlučiti koje su mi bile bolje. Ako volite, probajte ih puniti orasima, vjerujem da su jednako ukusne. Recept je zapisan s tek nekoliko redaka i ne navode se sve količine potrebnih sastojaka pa sam opet improvizirala.
U tijesto ne idu jaja, ali ide puno maslaca i malo kvasca. Vrlo lijepo se oblikuju, a kada se ispeku su i prhke i meke u isti tren. Svakako će se naći na popisu najomiljenijih, a punjenje ću mijenjati, ovisno o raspoloženju i želji. Što se tiče punjenja s makom, mak sam "pofurila" kipućim mlijekom da dobijem teksturu kojom mogu puniti kifle.
Sastojci za kipfle:
200 g maslaca
400 g glatkog brašna
malo ruma (stavila sam 1 veliku žlicu)
50 g šećera (možete više ako volite slađe)
prstohvat soli
1 žličica suhog kvasca
150 ml mlakog mlijeka
Za nadjev od maka:
80 g mljevenog maka
150 ml kipućeg mlijeka
malo naribane limunove korice
50 g šećera
Priprema:
Ako ćete raditi nadjev s makom (ili orasima), najprije pripremite njega da se ohladi. Mlijeko zagrijte do vrenja. Pomiješajte mak i šećer pa dodajte limunovu koricu i sve sjedinite. Kipuće mlijeko prelijte preko mljevenog maka i dobro promiješajte da dobijete smjesu koja ne smije biti rijetka niti pregusta. Šećer možete zamijeniti medom, ali u tom slučaju ga umiješajte u ohlađenu smjesu. Za tijesto najprije pripremite kvasac. Iako sam radila sa suhim, aktivirala sam ga u mlakom mlijeku s dodatkom šećera i žličice brašna (od ukupne količine). Kada se kvasac zapjenio, spreman je za upotrebu.
U posudu za miksanje prosijte brašno, dodajte mu prstohvat soli i šećer pa sve promiješajte. Dodajte hladni naribani maslac i prstima sve izmrvite kao kada radite kekse ili prhku pitu. U tu smjesu ulijte aktivirani kvasac i žlicu ruma. Možete dodati i arome vanilije ako volite. Umijesite glatko tijesto. Koristim spiralni nastavak od miksera i za to mi treba nekoliko minuta. Kada se tijesto odvaja od stijenki posude, gotovo je.
Prebacite tijesto na pobrašnjenu podlogu i još ga kratko premijesite. Oblikujte četiri kugle pa prekrijte prozirnom folijom i ostavite nekih pola sata. Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Kada se tijesto malo diglo, kugle razvaljajte u krug na nekih pola centimetra debljine, kotačićem ili oštrim nožem izrežite krug na osam trokuta i napunite nadjevom (može i pekmezom koji je malo čvršći). Bit će vam dovoljno pola žličice nadjeva koji stavljate na bazu trokuta. Smotajte kiflice (od baze trokuta prema vrhu) i slažite ih na pleh obložen masnim papirom. Pecite kiflice na 180 stupnjeva dok ne poprime blago rumenu boju (nekih 15 do 20 minuta na srednjoj razini bez ventilatora). Još mlake pospite šećerom u prahu.
Dobar tek!
Tekst je izvorno objavljen u prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma