Razni izvođači: Across the Horizon Vol. 1 (The Northern Spy)
Pojam "ambient americana" ili "ambient country" pomalo očekivano možemo vezati za pionira ambijentalne glazbe Briana Ena i njegov album "Apollo: Atmospheres and Soundtracks" iz 1983. Na njemu su tradicionalni elementi poput pedal steel gitare u izvedbi Daniela Lanoisa spojeni s produženim tonovima i slojevima reverba, delaya i drugih efekata koji naglašavaju atmosferičnost i prostranost zvučne slike. Jedan od glazbenika na koje je taj album ostavio očitog traga je Bob Holmes, član njujorškog trija SUSS, koji je otvoreno prigrlio sintagmu. Holmes je također voditelj podcasta "Ambient Country" kroz koji predstavlja niz stilova i glazbenika iz sadašnjosti i prošlosti čiji bi rad taj pojam mogao obuhvatiti. Na sličnom je tragu i nova, izvrsna kompilacija "Across the Horizon Vol. 1" na kojoj je Holmes u suradnji s izdavačkom kućom The Northern Spy okupio niz izvođača s ambijentalne i americana scene poput Lukea Schneidera, Davea Harringtona, Marise Anderson ili Steltha Ulvanga. Većina skladbi nonšalantno spaja akustične instrumente, pronađene zvukove i elektroničku obradu stvarajući osjećaj beskrajnog prostranstva i specifične sonično-geografske ikonografije. Time predstavlja vrlo jasno i dosljedno pismo autorske namjere kakvo često izostaje u svijetu instrumentalne glazbe.
Pan American & Michael Grigoni: New World, Lonely Ride (Kranky)
Mark Nelson, odnosno Pan American, jedan od sudionika prethodno spomenute kompilacije, nedavno je objavio studijski album u suradnji s pedal steel gitaristom Michaelom Grigonijem. Nelson je tijekom 1990-ih bio dio utjecajnog post-rock trija Labradford, čija se sklonost otvorenim, nedovršenim strukturama i sugestivnoj atmosferi može jasno čuti i na ovom albumu. Glazba je minimalistička, no uvijek puna snažnih zvukovnih asocijacija pa se na momente čini da se nalazimo u vesternu bez ljudskih protagonista i jasnog narativa. Zvuk albuma karakterizira kombinacija ambijentalnih droneova, minimalističkih melodija i pedal steel gitare, očiglednog zaštitnog znaka žanra, koja preuzima ulogu svojevrsnog nijemog pripovjedača. Zahvaljujući tom snažnom, slikovitom osjećaju prostornosti, "New World, Lonely Ride" ni u jednom trenu ne upada u zamku bezlične mase zvuka kakva često prijeti ambijentalnim ostvarenjima, nego prije svega predstavlja mentalnu razglednicu stvarnih, mitoloških i metafizičkih prostora.
William Tyler: Time Indefinite (Psychic Hotline)
"Time Indefinite" predstavlja pak najambiciozniji i najeksperimentalniji rad u dosadašnjoj karijeri nešvilskog gitarista Williama Tylera. On se tijekom nultih istaknuo kao član kultnih alt country bendova Lambchop i Silver Jews, dok se posljednjih desetak godina profilirao kao jedna od najistaknutijih figura folkom nadahnute gitarističke glazbe. "Time Indefinite" istovremeno je dekonstrukcija američkog glazbenog nasljeđa i posveta njemu. Ključnu ulogu u zvučnom oblikovanju albuma imao je stari kasetofon pronađen u uredu Tylerovog pokojnog djeda, koji je poslužio za stvaranje loopova, dajući glazbi specifičnu patinu i osjećaj prolaznosti vremena na tragu radova ambijentalnih istraživača sjećanja poput The Caretakera ili Williama Basinskog. Gitara je svjesno gurnuta u pozadinu, ogrnuta slojevima elektroničkih tekstura, šumova i pronađenih zvukova, a melodije se hipnotički ponavljaju stvarajući diskretnu mješavinu poznatog i apstraktnog. Premda je najzahtjevniji za slušanje od ova tri albuma, "Time Indefinite" ujedno predstavlja najveći potencijal ovakvih žanrovskih eksperimenata. Mješavina osobnog i univerzalnog, tradicijskog i kozmičkog koju ova glazba krije u sebi slika je nekog drugačijeg svijeta iz kojeg bijeg možda i nije nužan.