Novosti

Kratko & jasno

Branislav Radojković: Muziku ne doživljavamo kao puku zabavu

Za nas je muzika mogućnost da ispričamo priču, izrazimo stav, prenesemo poruku ili naprosto da dobrom energijom oraspoložimo slušaoce, kaže kontrabasist i bas gitarist, član benda Naked

Large kultura mini branislav radojkovic

(foto David Soda)

U najavi Nakedovog koncerta u zagrebačkoj Močvari 21. novembra stoji da se opisujete kao "ruralni balkanski funk jazz band". Približite nam malo važnost tog ruralnog i balkanskog za vas i kako ono diše u kontekstu fanka i džeza, žanrova koje – nažalost – obično ne viđamo u takvim spojevima.

Epitet "ruralno" se u ovom slučaju tumači kao antiurbano, nešto što je duboko ukorenjeno u tradiciji. Kroz kompozitorski rad bavimo se kopanjem po kolektivnom nesvesnom i na taj način odajemo zahvalnost našim precima koji su znali mnogo bolje nego mi danas da žive u harmoniji sa prirodom.

Nesputanost punka i sloboda improvizacije jazza oblikuju naš zvuk, a neparni ritmovi i harmonije karakteristični za Balkansko poluostrvo, Bliski istok i sever Afrike su glavna potka naše muzike, koju ne doživljavamo kao puku zabavu, već mogućnost da ispričamo priču, izrazimo stav, prenesemo poruku ili naprosto da dobrom energijom oraspoložimo slušaoce.

Ove je godine Naked proslavio 18 godina rada. Što podrazumijeva toliko dugo preživljavanje na alternativnoj muzičkoj sceni u Srbiji, koja, pretpostavljamo, dijeli slične probleme kao i njena sestrinska scena ovdje?

Kultura i umetnost su marginalizovani u celom regionu, pa se bavljenje njima tretira kao hobi, a mi ne želimo pristati na to. Početna ideja sastava – da sviramo autorsku, žanrovski neopterećenu muziku, putujemo i predstavljamo je širom sveta – održava se već punih 18 godina. Danas, posle preko hiljadu nastupa u 40 različitih zemalja sveta, možemo reći da smo imali sreću da na vreme izletimo iz balkanskog začaranog kruga i ne zavisimo u potpunosti od učmale sredine u kojoj živimo.

U četvrtak, 21. novembra u okviru suradnje Srpskog narodnog vijeća i programa Vrelo zvuka, koji vodi Emir Fulurija, nastupate u Zagrebu u klubu Močvara, a idući dan u Kninu u klubu A3. Što vam znači ta prisutnost ovdje?

Malo je apsurdno da smo češće u Japanu i Južnoj Koreji nego u komšiluku, ali poslednjih par godina se slika polako menja. Nastupali smo u Sinju na Kamičak etno festivalu, u Makarskoj na Metno festu, u Balama i Korčuli na Last Minute Jazz Festivalu, i evo sada po prvi put u Kninu, dok u Zagreb dolazimo treći put u karijeri, gde imamo puno prijatelja i jako se radujemo susretu sa njima i sa novom publikom.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više