Zašto je nastala Platforma za radne uvjete u kulturi K.R.U.H. i koji joj je cilj? Tko sve sudjeluje u inicijativi?
Platforma za radne uvjete u kulturi K.R.U.H. koju trenutno čine BLOK, CDU, Skribonauti, OOUR i Atelijeri Žitnjak nastavlja djelovanje inicijative Dosta je rezova! koja je početkom 2019. okupila široku frontu kulturnih radnika i umjetnica u borbi za javno financiranu kulturu, dostojanstvene radne uvjete i socijalnu sigurnost za sve, a ne samo one najuspješnije. Nastala je i iz potrebe za osnaživanjem radnika i radnica te za javnim progovaranjem o radnim uvjetima u polju. Cilj K.R.U.H.-a je osmišljavanje i distribucija alata koji bi služili kulturnim radnicama i umjetnicama pri ugovaranju poslova i ‘slobodnih’ angažmana, koji bi ih zaštitili od neobuzdane eksploatacije, a konačno i pridonosili jačoj solidarizaciji u kulturnom i uže umjetničkom polju.
Dakle, riječ je o nastavku borbe za bolje radne uvjete u sektoru kulture. Kakvu reakciju očekujete od Ministarstva kulture sada, u odnosu na prijašnje godine?
Inicijativa Dosta je rezova! prošle je godine uputila niz prigovora na kulturnu politiku koju kroji nadležno ministarstvo i niz zahtjeva za promjenu smjera. Pritisak istupanja u javnost, peticije s gotovo 1500 potpisnika i prosvjed pred zgradom Ministarstva kulture nisu promijenili kurs vladajuće politike ni za stupanj, ali su zato okupili i ujedinili široku i šaroliku grupaciju radnica u kulturi – samostalnih, nezaposlenih i samozaposlenih, radnika u institucijama i udrugama. Naša su nastojanja u K.R.U.H.-u usmjerena na organiziranje i međusobno osnaživanje usprkos i usuprot sve intenzivnoj konkurentnosti. Nadalje, s obzirom na to da kulturu ne promatramo izolirano od društva i mimo njezine društvene funkcije, i na povezivanje sa svim ostalim (prekarnim) radnicima, ne samo ‘nekreativcima’ u našem polju, već i šire. Smatramo da borba za bolje i sigurnije radne uvjete u kulturi nije izolirana, nego je dio šire borbe za socijalna prava svih.
Koji su zahtjevi inicijative i planovi za djelovanje?
U ovom trenutku krize zahtijevamo da se prije svega pruži osnovna zaštita radnicima i radnicama koji dosad donesenim mjerama nisu obuhvaćeni, to je ujedno i najveći broj ljudi koji su ostali bez ikakvih prihoda. Upravo zato tražimo da se hitno uvede isplata temeljnog dohotka za sve radnice i radnike u kulturi, koji rade u nesigurnim radnim uvjetima, ali ne samo kao interventna mjera, već i kao smjer politike kulture kao javnog dobra. Svi zahtjevi su popisani na našoj web i Facebook stranici. Preko tih kanala smo krenuli u kampanju koja za cilj ima davanje glasa radnicima i umjetnicama – oni kroz intervjue progovaraju o radnim uvjetima, osjećaju (ne)sigurnosti, prekovremenim satima i nemogućnosti planiranja života, a pored toga komentiraju i mjere koje Ministarstvo kulture donosi u trenucima krize. S radom platforme krenule smo i prije krize uzrokovane pandemijom, ona je samo do kraja ogolila uvjete u kojima radimo, kao i to da Ministarstvo kulture svojom politikom kontinuirano zatire kulturu kao javno dobro.