Kako komentirate napad na maloljetnog azilanta iz Iraka koji se bježeći od ISIL-a doselio u Zagreb?
U ovakvim situacijama važno je odrješito reagirati i ukazati javnosti na spomenuti slučaj, koji je jako uznemirio i unio nesigurnost u ovu iračku obitelj. Ne smijemo osobe koje su pobjegle od rata i nasilja ponovno vraćati u stanje neizvjesnosti i straha. A izbjeglice maloljetnici su izuzetno ranjiva skupina i potrebno ih je dodatno osnažiti kako bi lakše savladali integracijske izazove te dobili priliku da doprinesu lokalnoj zajednici.
U kakvom je sada stanju napadnuti?
Maloljetnik, koji redovito pohađa osnovnu školu, ne osjeća se više sigurno krenuti u školu, a njegova obitelj zabrinuta je da se napad ne ponovi. Svi su još uvijek pod šokom. Boje se hodati kvartom. Kroz više susreta s tom obitelji, kao Isusovačka služba za izbjeglice, pomogli smo im da se snađu u novim okolnostima života. Obitelji i osobe koje dobivaju međunarodnu zaštitu u Hrvatskoj posjećujemo u njihovim domovima. Isto smo učinili i spram ove obitelji: običan susret, druženje, ruka prijateljstva i podrške – to je najvažnije što trebaju.
Koliko je još ovakvih slučajeva?
Napada i nasilja prema izbjeglicama nema puno. Postoje nerazumijevanje, puno predrasuda i straha, to da. Ovakve tužne i ružne situacije događaju se upravo zbog manjka kvalitetnih informacija o tome tko su izbjeglice, zašto su ovdje te zato što ne postoje prilike za susret izbjeglica i lokalne zajednice. Na svima nama je da svojim primjerom podižemo svijest o tim ljudima, njihovim potrebama i preprekama u procesu integracije.
Nadaleko ste poznati jer pomažete azilantima.
Isusovačka služba za izbjeglice svakodnevno djeluje u Prihvatilištu za tražitelje azila. Jedina smo organizacija koja na tjednoj bazi posjećuje Prihvatni centar za strance Ježevo. A pomažemo i svim osobama koje su dobile međunarodnu zaštitu u Hrvatskoj u njihovoj integraciji. Kroz medije, sudjelovanje na okruglim stolovima i simpozijima pokušavamo javnosti i lokalnoj zajednici približiti svijet izbjeglica. Sve s ciljem da zajedno gradimo sigurnije i pravednije društvo koje će znati prepoznati i cijeniti bogatstvo i različitosti drugih, onih koji su kao i mi – ljudi.