Anna Várszegi članica je mađarskog ljevičarskog Pokreta Iskra (Szikra). Pokret je osnovan 2020. nakon niza lokalnih akcija vezanih za priuštivo stanovanje. Imaju zastupnike u gradskoj skupštini Budimpešte, a od 2022. i jednog u nacionalnom parlamentu. S Várszegi razgovaramo o režimu Viktora Orbána i izgledima za njegovu smjenu na izborima u proljeće iduće godine.
Nedavno je donesen zakon kojim se zabranjuje održavanje Parade ponosa. Kako biste objasnili motive križarskog rata Orbánove vlasti protiv LGBT populacije koji traje već godinama?
Pride je odličan primjer na kojem se može shvatiti kako funkcionira Orbánov sistem. Jedan od osnovnih principa jest taj da on prisvaja većinska mišljenja i predstavlja ih kao svoja. Time postiže nekoliko stvari, prije svega to da ga nijedna ekstremno desna stranka ne može ugroziti jer on preuzima njihove teme i uklapa ih u svoju retoriku, čime ekstremnoj desnici oduzima pogonsko gorivo. LGBT je upravo jedna takva tema.
Orbán je ranije istu taktiku primijenio i na ekstremno desnu stranku Jobbik, čija su tema bili migranti. Prisvojio je temu i ta stranka sada više ne postoji, dok je Fidesz otišao više udesno. No onda se pojavila nova ekstremno desna stranka Mi Hazánk, koja se koristi antiqueer propagandom pa Orbán sada to isto čini s LGBT pravima. Drugi motiv je nova politička snaga, stranka Tisza Pétera Magyara, koja je izrazito popularna. Orbán Magyara pokušava kompromitirati tako što ga napadom na LGBT populaciju navodi da zagrize mamac, odnosno da zauzme poziciju suprotnu njemu i tako mu smanji izbornu bazu.
Za Magyara bi to bilo kontraproduktivno, ali on je toga svjestan i zato se oko Pridea uopće ne izjašnjava. Također, "stara" opozicija, primjerice liberali koji na prošlim izborima nisu prešli prag, sada se organizira oko Pridea i ponovno dobiva utjecaj. Ta stara opozicija mogla bi dobiti desetak posto, a to znači da će toliko manje dobiti Tisza. Još jedna stvar koju Orbán ovom taktikom postiže jest da svoje birače konstantno drži u stanju bijesa.
Može li se na isti način objasniti njegov konstanti sukob s EU-om oko podrške Ukrajini? Nedavno je održan referendum na kojemu se ljude pitalo podržavaju li ulazak Ukrajine u EU. Što se time hoće postići?
Fidesz povremeno radi takve konzultativne referendume koji nemaju legislativni efekt već samo propagandnu svrhu. U pitanju je još jedan manevar usmjeren protiv Magyara, kojim ga se pokušava prisiliti da zauzme manjinsku poziciju jer se većina građana protivi pomaganju Ukrajini, pa Orbán preuzima stav koji rezonira s većinskim mišljenjem. Osim toga, on je dobar s Vladimirom Putinom i mora održavati taj imidž tvrdog momka koji se suprotstavlja centrima moći i konstantno kontrira na međunarodnoj pozornici.
Kako tumačite njegovu najavu da će Mađarska zbog izraelskog premijera Benjamina Netanjahua izaći iz Međunarodnog kaznenog suda (MKS)?
Netanjahuov posjet Mađarskoj bio je njegov drugi strani posjet otkad je MKS izdao nalog za njegovo hapšenje, uz onaj SAD-u. Orbán se ovakvom reakcijom nastoji pozicionirati u istu ligu s Donaldom Trumpom. No treba reći i da on zapravo ni oko čega nema dugoročnu viziju već uvijek reagira trenutno, mora pobijediti taj dan i u tom trenutku. Mislim da se i u ovom slučaju radi o tome da je primio Netanjahua i izjavio da se povlači iz MKS-a kako bi održao taj svoj imidž, ali i da pokušava privući Trumpovu pažnju vodeći se njegovim primjerom napadanja multilateralnih institucija.
Kolike su šanse Pétera Magyara da ugrozi Orbánovu hegemoniju i kakva je Tisza stranka politički?
U aktualnim anketama njegova stranka vodi, a to se može vidjeti i na samom Fideszu koji se ponaša defenzivno, kao da je u opoziciji. Interesantna stvar oko Tisze je to da o njihovoj politici znamo vrlo malo. Imaju ljude u Evropskom parlamentu i u skupštini Budimpešte, ali oni uopće javno ne istupaju tako da se stvorila percepcija da je Tisza samo Péter Magyar.
Nedavno je jedan analitičar u vezi njega upotrijebio dobru metaforu, rekao je da je on čekić. A čekić ne mora raditi ništa osim udarati. Nije važno kako izgleda, koja su mu uvjerenja, od kojeg je materijala i koje boje. Za čekić je jedino bitno da udara, a za Magyara da bude čekić koji će smrviti Orbánov sistem. On to radi jako dobro zato što je socijaliziran unutar Fidesza, poznaje njihove taktike i ne pada na njih.
Bitno je naglasiti i da je on uspješan zato što je ušao na političku scenu u vrlo dobrom političkom trenutku, prošle godine u vrijeme skandala kada je Katalin Novák, bivša predsjednica države i bliska Orbánova suradnica pomilovala jednog svećenika osuđenog za pedofiliju. Magyar je tada dao intervju u kojemu je opisao interne tajne stranke i nakon toga je počeo njegov eksplozivan uspon na političkoj sceni. On također dobro zna koristiti trenutnu ekonomsku krizu i tako dobiva podršku. Dakle operira na isti način na koji to radi Fidesz.
Nekome tko gleda izvana može se činiti da Fidesz provodi protekcionističku ekonomsku politiku, no ta je politika zapravo vrlo neoliberalna.
Točno je da se on predstavlja kao zaštitnik običnih ljudi, ali Mađarska je zapravo izrazito neoliberalna ekonomija. Dojam je da je u pitanju ideološki motiviran sistem i da onda ta ideologija ima nekakve ekonomske posljedice, ali zapravo je obratno. To je vrlo ekonomski motiviran sistem u kojemu se politička ideologija koristi kako bi se održali određeni ekonomski uvjeti, a jedina ideologija jest da Orbán bude na vlasti.
Sve je u službi toga da on ostane na vlasti kako bi taj ekonomski sustav išao dalje. Jedna od osnovnih značajki tog sustava je groteskna redistribucija bogatstva pri čemu se novac izvlači iz zemlje i prelijeva odabranoj nacionalnoj buržoaziji. Druga značajka je da je Mađarska bazen jeftine radne snage u interesu stranog kapitala, prije svega njemačke automobilske industrije i sve više kineske, koja je opet navezana na njemačku proizvodnjom baterija za električne automobile.
U pitanju je pervertirani oblik mekog kolonijalizma u kojemu je Mađarska u podređenoj poziciji. Fidesz je preobličio cijelu ekonomiju kako bi ona služila toj svrsi, na primjer liberalizacijom zakona o radu, skraćenjem obaveznog obrazovanja kako bi mladi mogli ranije raditi u tvornicama i slično.
No treba reći i nešto o čemu ljevica ne voli govoriti, a to je da je Orbán u prvom mandatu postao jako uspješan zato što je pomogao radničkoj klasi. Njegova politika je bila da svim mogućim sredstvima smanji nezaposlenost privlačenjem stranog kapitala i stvaranjem radnih mjesta niske dodane vrijednosti.
Također je i proveo program uvjetovanja socijalne pomoći obavezom rada za državu i istovremeno dizao minimalnu plaću, što su mnogi doživjeli kao njegov napor da ih izvuče iz siromaštva. No s dolaskom ekonomske krize 2020. stvari su se promijenile i postalo je očito da Orbán na to nema odgovor. Nije napravljen napredak prema industriji visoke dodatne vrijednosti, a umjesto politika za siromašne vlada sve više donosi politike koje idu u korist više srednje klase.
Vaš Pokret Iskra od 2022. ima zastupnika u parlamentu. Kakav je efekt dugotrajna Orbánova vladavina imala na ljevicu?
Osim što je ljevica u svim postsocijalističkim društvima ocrnjena, ona je u Mađarskoj u ovih 15 godina praktički prestala postojati. Szikra je to shvatila i zbog toga pokušava ponovno izgraditi ljevicu, ali svjesni smo da je u pitanju dugoročan proces. Jasno nam je da isključivo elektoralnim politikama nije moguće pridobiti ljude od desnice, već je potrebno graditi pokret odozdo.
András Jámbor je ušao u parlament kao zastupnik iz Budimpešte na temi stanovanja, no u trenutačnoj političkoj konstelaciji mi zapravo nemamo puno manevarskog prostora za guranje tema koje nas zanimaju, a to znači da moramo raditi na terenu, tumačiti stvari iz lijeve perspektive i čekati dobar politički trenutak jer ćemo u protivnom kolabirati, kao što se stalno događa malim strankama opozicije.