Umjetnička organizacija Tragači uspješno je počela s provođenjem projekta "Pričajmo o nama – komunikacijom do integracije", s ciljem povezivanja migranata i lokalne zajednice zagrebačke gradske četvrti Trešnjevka – sjever kroz dramske družionice i javne tribine.
Po riječima Jelene Hadži-Manev, ravnateljice Tragača i suautorice programa kojem podršku daje udruga Montažstroj, projekt se zasniva na korištenju umjetničkih tehnika, prije svega dramske umjetnosti, kako bi se potaknulo izražavanje migranata i olakšala njihova integracija. To se izvodi preko družionica koje se održavaju od 9. februara do 18. maja u prostorijama mjesnih odbora na području Trešnjevke.
Ciklusu družionica prethodila je tribina "Gdje vas žuljaju" na kojoj su, kako kaže Hadži-Manev, učesnici projekta dobili značajne informacije.
- Nismo bili sigurni tko će doći i kako će rad izgledati, ali smo prvo htjeli otvoriti prostor lokalnoj zajednici koja ima svoja pitanja. Mi smo kontaktirali i migrante oko toga što bi ih zanimalo kako bi ih približili našim sugrađanima i kako bi i oni postali naši sugrađani, a na ta pitanja dobit ćemo odgovore na družionicama - rekla je.
- Družionice se održavaju jednom tjedno, nedjeljom popodne od 17 do 19 sati. Svjesni smo da imamo ekonomskih migranata koji imaju vrlo nestabilna radna vremena, što je prepreka dolasku. Donedavno su se održavale u prostorijama MO Samoborček, a od sada u prostorijama MO Antun Mihanović u Drenovačkoj 4. isto tako, planirano je i da se družionice održavaju na engleskom i na hrvatskom jeziku. Naime, neki od zainteresiranih ne razumiju engleski i zato pitaju hoće li se koristiti hrvatski. Bitno je reći da mi nećemo raditi predstavu ili neki kazališni proizvod za prikazivanje publici, nego je cilj otvoriti prostor samoizražavanja, upoznavanja i korištenja dramskih tehnika, odnosno dobiti ljude da se osjećaju dovoljno sigurno da nam pokažu tko su - naglašava i dodaje da, osim nje, družionice vodi i glumac Marko Kotar.
- Proteklih nedjelja obišli smo mnoge prostore i razgovarali sa zainteresiranima, a nevladini aktivisti rekli su nam da je bitno ostvariti povjerenja migranata. Nakon dvije održane družionice imamo šestoro sudionika, troje Ukrajinaca i troje iz afričkih zemalja, a svi su se osim jednog, služili hrvatskim. Ukrajinci su, kako su nam rekli, motivirani jer žele naučiti jezik i žele ostati u Hrvatskoj. Kako su se na upitnicima koje ispunjavaju nakon svake družionice pohvalno izražavali, vjerujemo da će dalje razglasiti kako im je bilo lijepo - smatra Hadži-Manev.
- Iako za sada nije bilo planirano da na družionicama bude i domaće stanovništvo kako bi se migranti mogli osloboditi straha, priključila nam se i jedna gospođa koji su sudionici prihvatili, a i ona je bila zadovoljna, ističe i izražava nadu da će na narednim družionicama biti više učesnika.
Nakon održanog ciklusa održat ćemo još jednu javnu tribinu na kojoj ćemo predstaviti naš rad i ljude koje smo upoznali, tako da ćemo moći ispričati saznanja o našim novim susjedima, a onda i nastaviti projekt. A što se tiče mogućnosti održavanja takvih projekata i drugdje po Zagrebu koji je pokazao da je otvoren za interkulturne programe, mi imamo male kapacitete i nemamo resurse da pokrijemo cijeli grad, ali vjerujem da bi se saznanja iz našeg projekta koji je usmjeren na četvrt Trešnjevka sjever mogla primijeniti i drugdje - zaključuje.
Zainteresirani se mogu javiti na www.tragaci.zagreb@gmail.com ili 091/8724-224.