Novosti

Kratko & jasno

Nikola Racan: Ostali smo vjerni undergroundu

Trudimo da VFF-ova inozemna publika dobije kvalitetan kontekst mjesta u koje dolazi, pa i da razbijemo njene predrasude o Jugoslaviji i njezinom "diktatoru", napose jer je jedna od festivalskih lokacija otočje Brijuni, kaže voditelj Vladimir film festivala

Large nikola racan portrait henry kingsford

(foto Henry Kingsford)

Ususret 14. Vladimir film festivalu objavljeno je da u Fažani napokon započinje izgradnja skateparka. Je li projekt u skladu s očekivanjima skejterske zajednice?

Da se on dogodio prije deset godina kada smo i pokrenuli inicijativu oko njegove izgradnje, onda bih vjerojatno mogao reći da je u skladu s našim očekivanjima. Posebno jer je Skatepark Mediteran prvotno bio zamišljen kao jedinstven projekt u ovom dijelu Europe po uzoru na skateparkove u Švedskoj. Međutim, fažansko-švedski projekt je propao i gradnja skateparka s vremenom postaje svojevrsni politički kamen spoticanja i trakavica kojoj nitko nije vidio kraja. No, eto, priča se raspetljala, mi želju za skejtanjem nismo izgubili, a nadam se i da će buduće generacije od nas nešto i baštiniti.

Gdje je VFF danas u odnosu na svoje početke?

Prije 14 godina, u nedostatku kulturno-društvenih sadržaja za mlade, jednostavno smo, bez ideje o nekom velikom festivalu, postavili platno na otvorenom u bivšoj tvornici stakla u Fažani, gdje se nalazio naš prvi DIY skatepark. Šačica nas uživala je tada u dva skate filma. Danas umjesto tri klupice postavljamo 300 stolica i kroz četiri festivalska dana pogledamo više od 30 filmova, postavimo razne izložbe, održimo promocije knjiga, radionice, a odnedavno i panele. Festival je s vremenom zadobio snažne međunarodne konture i zbog njega krajem rujna u Fažanu dolazi publika sa svih strana svijeta. Ponosni smo što mnoge autorice i autori "čuvaju" svoje filmove kako bi ih premijerno predstavili na Vladimiru, no premda smo "razvikani", ostali smo vjerni undergroundu i nezavisnoj DIY poziciji.

Ovogodišnji VFF održava se od 19. do 22. rujna, uz program koji sadrži posvetu Tomu Gotovcu i panel o Palestini. Zbog čega su vam ova dva naglaska važna?

Trudimo se da inozemna publika dobije kvalitetan kontekst mjesta u koje dolazi, pa i da razbijemo njene predrasude o Jugoslaviji i njezinom "diktatoru", napose jer je jedna od festivalskih lokacija otočje Brijuni. Ove godine nam je u toj ideji pomogla Marta Baradić, osnivačica Kina Katarina, koja je naišla na fotografije Gotovčevih performansa u Fažani i Prvog festivala omladinskih glasila Hrvatske, koji se 1989. godine održao u bivšoj Političkoj školi u Fažani, današnjem prostoru za mlade popularnog naziva Kasarna. Vladimir izvodi "Hommage Tomislavu Gotovcu" kroz vizualni identitet, izložbu fotografija njegovih performansa u Fažani i projekcije njegovih kratkih eksperimentalnih filmova. Panel "Resistance and Palestinian Existence" nametnuo se pak kao nužnost jer svjetska skate organizacija SkatePal radionicama i kulturnim sadržajima čitavo desetljeće podiže kvalitetu života djece u ratom zahvaćenim područjima poput Palestine ili Afganistana. O tome kako skateboarding i umjetnost pružaju otpor u okupiranoj Palestini govorit će jedan od pionira palestinske skateboarding scene Aram Sabbah Husein, palestinski umjetnik i aktivist iz Jordana Mohammed Zakaria, producentica, spisateljica i autorica podkasta Dreaming Live Mayys Nabar, palestinski fotograf i pisac Maen Hammad i libanonska redateljica i antropologinja Sabah Haider.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više