Podjelom nagrada predzadnje večeri festivala završen je službeni dio 21. izdanja međunarodnog festivala dokumentarnog filma ZagrebDox tokom kojeg je od 30. marta do 6. aprila prikazano 107 filmova u 16 programa.
Kao što su prikazani filmovi za koje se tražila karta više u prepunim dvoranama bili vrlo različiti po svojim temama i emocijama koje prikazuju, tako su i žiriji nagrađivali i davali specijalna priznanja raznorodnim filmovima. Ili kako je to rekao Nenad Puhovski, osnivač i umjetnički direktor ZagrebDoxa, nagrađeni su vrlo različiti filmovi.
- To je dobro. Nisu nagrađeni samo dramatični, tužni, strašni filmovi o problemima, ratovima, nego i čitav niz vrlo različitih filmova - rekao je i naglasio velik interes za projekcije: filmove je gledalo preko 15.000 gledatelja, što je 20 posto više nego lani.
Filmovi su našili na dobar prijem publike koja je potom diskutirala o njima, dvorane su bile kompletno ispunjene uz brojne zahtjeve za reprizama, a atmosfera u ekipi je bila jako dobra - kazao je Puhovski i zaključio da je za festival upravo najvažnija podrška publike.
Nagradu Veliki pečat u Međunarodnoj konkurenciji među 20 filmova osvojio je "Gospodin Nitko protiv Putina", Davida Borensteina i Paše Talankina, priča o učitelju jedne škole u Rusiji koji se suprotstavlja propagandi Putinovog režima, dok je posebno priznanje dodijeljeno filmu "Protjerivačica ljubavnica" Elizabeth Lo.
Regionalni žiri između 18 filmova u konkurenciji nagradu Veliki pečat dodijelio je filmu "Lekcije mog tate" Dalije Dozet, priču o ostavštini njenog oca u vidu nebrojenih zapisa kamerom kojom je snimao po svijetu, ali i filmu o porodici, međuljudskim odnosima i žalovanju. Posebno priznanja pripalo je filmu "Tko će pokucati na vrata mog doma" Maje Novaković.
Mali pečat za najbolji kratki film iz natjecateljskog programa osvojio je "Tko voli sunce",
Arshia Shakiba, priča o okrutnoj stvarnosti ilegalne proizvodnje goriva u ratom pogođenoj sjevernoj Siriji, a posebno priznanje film "Druga strana planine" Yumeng He, lirska priča o kolektivnom pamćenju, gubitku i protoku vremena.
Mali pečat za najbolji film mladog autora do 35 godina dobio je film "Odlazak" Ivana Vlasova i Nikite Staškeviča koji istražuje živote pripadnika sibirskog nomadskog naroda Neneka. Posebno priznanje dodijeljeno je filmu "Oči Gaze" Mahmouda Atassija koji govori o palestinskim novinarima na sjeveru Gaze koji riskiraju život kako bi zabilježili ratne strahote, uključujući glad i patnju s kojom se ljudi suočavaju.
Nagrada Movies That Matter, za ostvarenje koje na najbolji način promovira ljudska prava dodijeljeno je filmu "Sudane, sjećaj nas se", autorice Hind Meddeb koji pokazuje kako se boriti protiv sistema umjetnošću i poezijom. Posebno priznanje dodijeljeno je filmu "Trans Memoria" Victorije Verseau.
Nagrada Međunarodne federacije filmskih kritičara (FIPRESCI) pripala je filmu "Noć kojota" Clare Trischler, dok je nagradu Teen Dox za film koji na najbolji način govori o pitanjima koja okupiraju mlade, žiri koji su činile učenice zagrebačke 1. gimnazije dodijelio film Oleksiija Yeroshenka, "Škola sreće", a posebno priznanje filmu "Gdje su djeca bezimena", Jamillah van der Hulst.
Nagradu Počasni Veliki pečat, koja se dodjeljuje autorima koji su kvalitetom svojih radova dugo vremena prisutni i presudni u dokumentarizmu godinama, Puhovski dodijelio je švicarsko-kanadskom filmskom režiseru i snimatelju Peteru Mettleru.
Nagradu publike u Regionalnoj konkurenciji osvojio je film "Svećenica" Maje Prettner, s ocjenom 4,94, dok je film "Na domaćem terenu" Lidije Zelović osvojio Aviteh nagradu publike za Međunarodnu konkurenciju s prosječnom ocjenom 4,96.
Nakon dodjela razgovarali smo s nagrađenom Dalijom Dozet.
- Jako sam ugodno iznenađena. Imala sam osjećaj da je publika dobro reagirala, ali nisam znala da se film svidio i žiriju. Nagrada me razveselila jer je film nastao nakon dugotrajnog rada. To je vrlo osoban mali film sačinjen od puno arhivskih snimaka, koji možda nikad ne bi nastao da nisam imala potrebu pogledati što je to moj otac zabilježio. Film trenutno prijavljujemo na međunarodne festivale u regiji i svijetu, a veselim se projekciji u mom rodnom gradu Osijeku - rekla nam je Dozet, čiji je ovo prvi dugometražni film.
- Na ovom ZagrebDoxu Osijek je na filmsku kartu stavio Ivan Ramljak kroz fantastični film "Mirotvorac", koji tematizira ono što se u Osijeku događalo prije rata i na koji način je Osijek branio mirotvorac Josip Reihl Kir. Taj film zato smatram važnim, ne samo za Hrvatsku, nego i za svijet - ističe.
- U Osijeku raste i buja filmska scena, poglavito kroz mlade talentirane filmaše sa svojim profesionalnim, studentskim i amaterskim filmovima u sklopu novoosnovanog Kino kluba Osijek. Oni ponovo počinju pozicionirati naš grad na filmsku kartu Hrvatske, a možda i regije što bi me jako veselilo - zaključuje.