Koji su osnovni problemi s kojima se dramski pisci suočavaju po pitanju radnih uvjeta?
Prije svega, potrebno je prepoznati ulogu dramskog pisca u procesu proizvodnje umjetničkih djela i onda odrediti kriterije toga što se sve plaća kada se plaća neki dramski tekst. Na to se nastavlja potreba za poticanjem inscenacija tekstova domaćih autorica, kao i za radom na vidljivosti domaćeg dramskog pisma.
Važno je organizirati što više javnih čitanja, mentorskih susreta mladih pisaca s iskusnijim kolegicama, važno je poticati izdavaštvo i prijevode domaćeg dramskog pisma, važno je organizirati rezidencije za spisateljice. Svi na neki način očekuju da se genijalni dramski tekstovi izrode iz nečije sobe (koju spisateljica plaća najmanje 500 eura mjesečno), pa da onda taj jedan tekst pokrene cijeli val genijalnih tekstova, ali to se neće dogoditi. Bez ozbiljne platforme i plana, ljudi će naprosto promijeniti posao i prestati pisati.
Prije dvije godine SPID je objavio prvi strukovni cjenik u polju dramaturgije i izvedbenog pisanja. Kako se njegovo uvođenje odrazilo na položaj dramskih pisaca?
Cjenik je omogućio da se razgovor o našim radnim uvjetima preseli s razine dojma na razinu dogovora. Izrađen je na temelju interne ankete među članovima udruge, kojom je utvrđeno da u našem kontekstu prevladavaju izrazite financijske nejednakosti. Rad pisaca izvedbenih djela u potpunosti je prepušten tržištu i slobodnom ugovaranju. U tom smislu je potrebno raditi na tome da naš cjenik bude referentnim mjestom pregovora o honorarima. Također, bilo bi primjerice sjajno vidjeti dokument s opisom poslova glumica i redateljica. U trenutnoj situaciji neophodno je artikulirati područja borbe za poboljšanje uvjeta svih sudionika proizvodnog procesa.
Ovih ste dana preuzele vodeće funkcije u SPID-u. Na što se namjeravate fokusirati tijekom svojeg mandata?
Kao jedina specijalizirana udruga za dramske pisce, scenariste i dramaturge, SPID je prešao put od nove, relativno male udruge do udruge koja predstavlja značajnog i relevantnog sugovornika u kulturnom polju. Ono što nama kao novom Upravnom odboru predstoji je da učvrstimo poziciju SPID-a kao suvremene udruge koja aktivno prati potrebe struka koje okuplja i donosi potrebne promjene i podršku u tom smislu.
Također, nastavit ćemo provoditi i vrlo uspješne projekte pokrenute zadnjih par godina, a uskoro lansiramo i "Parter ponedjeljkom", seriju podcasta koji iz društvene perspektive analiziraju filmove, serije i predstave domaće produkcije. Ono što ćemo sigurno nastaviti razvijati je suradnja s filmskim festivalima, a tu su i razna partnerstva na projektima kojima je cilj osvijestiti i educirati prvenstveno naše članstvo o njegovim pravima i uvjetima rada, poput aktualnog ciklusa radionica "Aplauz ne plaća stanarinu". Trenutačno je glavni cilj što više aktivirati članstvo, nastaviti ga pozivati na zajedništvo i solidarnost. Upravo te vrijednosti prepoznajemo kao preduvjet za jačanje naše pozicije u polju rada.