Novosti

Kultura

Gorski kotao: Ljuti umak

Umak je pikantan onoliko koliko čilija stavite, a ako ne volite ljuto, možete ga raditi u blagoj verziji sa slatkom paprikom. Izvrsno ide uz meso s roštilja, odreske, pečenja, krilca ili kao namaz za bruskete ili krekere

Large gorski

Ljubiteljica sam ljutine čilija u svim oblicima. Često ga koristim u sušenom i mljevenom obliku i dodajem u gulaše, paprikaše, čušpajze ili grah sa suhim mesom. Sijem vlastiti čili, a prijatelji već znaju da volim ljuto pa često do mene doluta i neka ekstremno ljuta papričica na probu. Vjerujem kako znate za slavne Carolinu Reaper, Trinidad Scorpion Moruga ili Habanero. Suprug i ja smo ih probali sve. On je hrabriji po tom pitanju, ali ni ja ne mogu odoljeti a da ne probam. One su stvarno ekstremno ljute i rijetki ljutoljupci ih koriste svakodnevno u jelima.

Za onaj poseban gušt uz neki dobar steak ili dodatak u jelima pravim ljuti umak od paprike i rajčice s dodatkom čilija. Umak je pikantan onoliko koliko čilija stavite, a ako ne volite ljuto, možete ga raditi u blagoj verziji sa slatkom paprikom. Izvrsno ide uz meso s roštilja, odreske, pečenja, krilca ili kao namaz za bruskete ili krekere. Gustoću umaka regulirate ukuhavanjem pa ako želite da bude više kao namaz, dulje ga kuhajte da tekućina ispari.

 

Sastojci:

3 kg rog paprike (možete koristiti i baburu, ali rog daje bolji okus, gustoću i boju)

2 kg rajčice

2 kg ljubičastog luka

3 glavice češnjaka

2 jabuke ili 10 šljiva (možete eksperimentirati pa koristiti i neko drugo voće)

čili (količina ovisi koliko ljuto želite)

maslinovo ulje

krupna sol

začinsko bilje (ružmarin, majčina dušica, origano...)

šećer

vinski ocat ili balzamički ocat

malo meda

 

Priprema:

Papriku prepolovite i odstranite sjemenke i peteljku. Rajčicu također prepolovite. Luk očistite i prepolovite. Češnjaku samo prepolovite glavice poprijeko. Čilijima odstranite sjemenke (ako su ekstremno ljuti, koristite rukavice). Jabuke ogulite i narežite na četvrtine, šljive prepolovite i maknite košticu.

Povrće i voće stavite u lim na papir za pečenja i pospite s malo maslinovog ulja, krupne soli i začinskog bilja. Pecite na 200 stupnjeva dok se paprike malo ne zapeku a ostalo povrće omekša. Umak će biti još bolje arome ako povrće ispečete na roštilju jer će dobiti onu finu aromu dima.

Pečeno povrće istresite skupa sa sokom u dublju zdjelu. Češnjak samo pritisnite da izađe pečeni dio pa ljuske odstranite. Kada se povrće ohladilo u soku od pečenja, ide druga faza pripreme. U veću zdjelu dodajte par žlica maslinovog ulja. Povrće propasirajte ili usitnite štapnim mikserom. Ja koristim blender. Smjesu zagrijavajte do ključanja i zatim smanjite toplinu. Pazite, gusto je i zna špricati. Kušajte pa prema ukusu dodajte soli i šećera. Umak kuhajte do željene gustoće uz stalno miješanje da vam ne zagori. Pred kraj kuhanja dodajte malo octa i dvije žlice meda.

Teglice (koristim manje) operite, posušite i stavite u pećnicu na 110 stupnjeva na pola sata. Vruće teglice pažljivo izvadite i odmah sipajte vrući umak te čvrsto zatvorite. Teglice okrenite naopako i ostavite da se postepeno hlade. Tako pripremljen umak može dugo stajati na suhom i tamnom mjestu, ali nakon otvaranja ga čuvajte u hladnjaku te potrošite kroz nekoliko dana.

Dobar tek!

 

Tekst je izvorno  objavljen u prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više