Kruh s domaćim kvascem pečem otprilike tri godine. Osim običnog kruha, volim peći i kruh s raznim dodacima ili s mješavinom raznih vrsta brašna, sjemenki i orašida. Jedan od omiljenih okusom, bojom i oblikom, mi je kruh s pireom pečene bundeve. Samu ideju za oblikovanje ovog kruha sam pronašla u bespućima interneta i nisam imala mira dok to ne isprobam. Prvi me je oduševio, a pekla sam ga baš u ovo jesensko vrijeme te za našu Bundevijadu koja se održava u listopadu.
Za ovaj kruh koristim pečenu bundevu, najdraže su mi hokaido, muškatna ili turkinja. Bundevu operem, prepolovim pa očistim sjemenke, narežem na velike komade skupa s korom pa pokrijem folijom i pečem na 180 stupnjeva dok ne omekša. Kada se ohladi, žlicom sastružem pire. Tako pripremljen pire koristim za juhe, kolače, tijesta i slično. Možete ga i zalediti pa uvijek imate pri ruci kada zatreba.
Pečena bundeva ima puniji okus te nema toliko vode, a sam kruh bude slatkast i žut poput dukata. Naravno, može se umijesiti i sa svježim ili suhim kvascem, samo tada prilagodite vrijeme dizanja i sve možete odraditi u nekoliko sati.
Sastojci:
500 g glatkog bijelog pšeničnog brašna
250 g vode
175 g pirea pečene bundeve
100 g čvrstog startera
10 g soli
5 g meda
5 g ulja
Priprema:
U posudu ulijte vodu, dodajte med i ulje te čvrsti domaći kvasac ili starter. Dobro je da bude nahranjen dan prije i da je aktivan. Promiješajte pa dodajte pire bundeve i brašno te umijesite u glatku smjesu. Pokrijte tijesto i ostavite na sobnoj temperaturi 15 do 20 minuta. Dodajte sol pa još jednom dobro umijesite da se sol otopi i ukomponira u tijesto. Opet prekrijte i ostavite 45 min. Napravite jedno rastezanje (mokrom rukom uhvatite rub tijesta, povucite u vis dokle ide i preklopite pa tako u krug dok tijesto ne počne pružati otpor). Tako napravite još dva puta u razmacima od 35 do 40 min. Možete napraviti i preklapanje na način da s obje ruke (mokre) uhvatite tijesto, podignete iz posude i kada se krajevi podvuku, samo ga spustite natrag. To možete ponoviti dva do tri puta svakih 30 min. Nakon toga ostavite tijesto da raste.
Vrijeme dizanja počinje od trenutka stavljanja kvasca pa ove sve radnje i rukovanje tijestom radim u prvih dva sata dizanja. Ovisno o temperaturi prostorije, tijesto se može dizati od tri pa do osam ili 10 sati. Na temperaturi od nekih 24 do 25 stupnjeva mu je potrebno oko četiri do pet sati.
Kada je tijesto dignuto, istresite ga na malo pobrašnjenu podlogu i oblikujte kuglu tako da tijesto preklopite poput pisma, smotate i dlanovima kružite i povlačite tijesto po podlozi da se napravi zategnuta površina. Tako oblikovan kruh spremite u košaricu u kojoj je krpa posuta brašnom, prekrijte vrećicom i spremite na noćenje u hladnjak.
Kako oblikovati bundeva kruh? Pećnicu upalite nekih sat vremena ranije na 250 stupnjeva, stavite posudu za pečenje i poklopac da se griju. Ohlađeno tijesto izvadite iz frižidera. Trebat će vam četiri komada kuhinjskog konca u dužini od nekih 50 do 60 cm. Namočite kuhinjski konac u ulje, položite ga preko tijesta dok je još u košarici (u križ pa na kriške), preokrenite kruh na papir za pečenje, zavežite krajeve konca u čvorove na sredini kruha (nemojte zatezati jer će kruh u pečenju narasti), zarežite žiletom da vam kruh ne popuca i stavite peći na papiru za pečenje. Kruh pecite poklopljen nekih 25 min pa maknite poklopac i pecite još 10 min. Konac uklonite odmah nakon pečenja.
Dobar tek!
Tekst je izvorno objavljen u prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma.