Prioritet splitskog Vijeća srpske nacionalne manjine rad je na konceptu provođenja kulturnog identiteta Srba u Hrvatskoj u saradnji sa kolegama iz Zagreba i sunarodnicima iz cijele Hrvatske, najavljuje Ilija Borković, predsjednik gradskog VSNM-a.
Borković je na sjednici prošli tjedan istakao da se uz kulturni koncept izgradnje i očuvanja srpskog kulturnog identiteta, usko veže i nacionalna komponenta.
Naveo je da su kulturni događaji, ljetne radionice ćirilice i azbuke za djecu i omladinu, repeticije matematike i engleskog, kao i aktivnosti dramsko-recitatorske sekcije, ono što je obilježilo rad Vijeća u 2024. godini, i da se sa istim planom rada nastavlja i u ovoj godini.
- Postoji niz opština i gradova u Hrvatskoj u kojima se dvojezičnost poštuje, a to su obično lokalne zajednice u kojima je postotak Srba 33 odsto i više u odnosu na ukupno stanovništvo - istakao je Borković i dodao da prema popisu stanovništva iz 2021. godine u Splitu ima 2000 Srba, ali da ih je prema nezvaničnim podacima oko 5000, što je dovoljno da se u splitskim školama mogu učiti ćirilica i azbuka.
- Razlika u broju je zbog toga što se mnogi Srbi javno ne izjašnjavaju o svojoj nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti - objasnio je Borković i istakao da Vijeće uspješno radi na omekšavanju atmosfere i relaksiranju odnosa između Srba i Hrvata u ovoj lokalnoj zajednici.
- Kako relaksirati odnose? Pa, da vam gosti budu pripadnici svih zajednica. I da nesretne traumatične devedesete, koje su se desile prije 35 godina, napokon ostavimo iza sebe i krenemo naprijed - poručio je Borković.
Ističe da će Gradsko vijeće i ove godine u svojim prostorijama organizovati tradicionalne prijeme povodom Vaskrsa i krsne slave Vijeća Svetog Ćirila i Metodija na kojima će pozvati i goste koji nisu iz spektra pravoslavne zajednice.
- Planirali smo i ove godine održati brojne književne večeri sa domaćim i gostima iz Srbije. Imamo dobru saradnju sa sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve u Splitu i tu saradnju ćemo nastaviti i dalje, kao i sa splitskom Prosvjetom te brojnim udruženjima građana, među kojima je Most, koji se brine o beskućnicima - naveo je Borković.
Izrazio je zadovoljstvo saradnjom sa gradskom upravom u Splitu koja se, kako kaže, najbolje manifestuje kroz budžet Vijeća koji je ove godine veći za 15 odsto u odnosu na prošlogodišnji.
- Lokalne zajednice u Hrvatskoj su po zakonu dužne da finansiraju manjinska vijeća, što one uredno i čine. Nadam se da ćemo na jesen ući u novu rundu pregovora sa o povećanju budžeta za 10 ili 15 odsto – nada se Borković.
Budžet za 2024. godinu, podsjetio je Borković, Vijeće je u potpunosti potrošilo za planirane aktivnosti. Od Ministarstva spoljnih poslova Srbije Vijeće je u prošloj godini dobilo 1447 evra za realizaciju projekta koji se odnosio na radionice ćirilice i azbuke te jednodnevni izlet za djecu koja pohađaju te radionice u manastir Dragović i na izvor rijeke Cetine.
- U 2025. godini i dalje nastavljamo sa programom C plus, odnosno sa repeticijama iz engleskog i matematike, uz pomoć kolega iz Odjela za školstvo Srpskog narodnog vijeća iz Zagreba od kojih smo dobili novčanu pomoć u iznosu od 740 evra. Program C plus funkcioniše do kraja školske godine i ponovo počinje na jesen te pokriva kreativne radionice ćirilice i azbuke koje ćemo organizovati i ovog ljeta, a za koje i dalje postoji veliko interesovanje - dodao je Borković.
Na sjednici gradskog VSNM-a 27. marta usvojeni su izvještaj o radu i finansijski izvještaj za 2024. godini te predstavljen "Priručnik za nacionalne manjine u lokalnoj i regionalnoj samoupravi" autora Pere Jurišina i Stojana Obradovića.