Prošlog tjedna u koprivničkoj AK galeriji otvorena je izložba "Tomislav Gotovac kao Superman". Što je Gotovac u Supermanovom odijelu značio na ulicama jugoslavenskih gradova 1980-ih?
Gotovčev Superman je 1984. na zagrebačkim ulicama izazvao veliku pažnju, to je vidljivo na fotografijama koje upravo izlažemo u Koprivnici. U njegovoj interpretaciji taj lik se dosta razlikovao od onog ljepuškastog, nabildanog superheroja poznatog iz američkih filmova. Premda se u prvi mah čini da se radi samo o zabavi za mase, jasno je da je Superman oličenje američkih ideala, neustrašive borbe za pravdu i opće dobro. Gotovac se kao Superman pojavljuje u vrijeme kada je socijalizam još prividno u punoj snazi, no stvarnost je i u ovom slučaju bila drugačija. Odjeven u taj kostim obznanio je da nas očekuje mračna budućnost koja je zapisana u američkim filmovima. Superman je i jedan od likova koje je oživio na zagrebačkim ulicama dok je prodavao Polet. Bilo da je bio obučen kao dimnjačar, mumija, Djed Mraz ili radnik sa srpom i čekićem, u to doba je radio na vlastitom imidžu uz pomoć masovnih medija. Te propagandno-umjetničke akcije su ga učinile iznimno popularnim i promovirale u središnji lik popularne urbane kulture.
Zašto ste za ovo, prvo samostalno predstavljanje Gotovčevog djela u Koprivnici izabrali baš taj segment iz njegova opusa?
Radeći u Institutu Tomislav Gotovac koji za cilj ima čuvanje njegove izuzetno bogate umjetničke dokumentacije i promociju njegovog opusa kroz izložbe, predavanja, publikacije i istraživanja, nastojim proširiti saznanja o njegovom radu i pokazati neke manje poznate ili nepoznate segmente njegovog djelovanja. U arhivu čuvamo niz fotografija akcije Superman koje su snimali različiti fotografi: Damir Alter, Darko Bavoljak, Nino Semialjac, Velizar Vesović, Braco Vukelić Cobra, Tomislav Mitrović, Mario Javorčić i drugi. Posebno je impresivna serija fotografija u boji koje je snimio Siniša Bosanac, fotograf amater koji živi u Koprivnici. Njegovi radovi su okosnica ove izložbe na kojoj prikazujemo i pojedine brojeve Poleta, strip Dubravka Matakovića i snimku Omnibus-performansa izvedenog u Beogradu 1986. U tom urnebesnom performansu Gotovac je na početku Superman koji postaje radnik sa srpom i čekićem, a na kraju i ekshibicionist s mrtvačkom maskom na licu.
Kako je nastalo Supermanovo odijelo koje je nedavno izloženo u zagrebačkom MSU-u?
Bilo je to vrijeme ekonomske krize i nestašice najrazličitijih artikala široke potrošnje. Zora Cazi-Gotovac, Tomova supruga i u ovom slučaju kostimografkinja, riješila je taj problem jednostavno. Kupila je muško zimsko donje rublje, duge gaće i majicu dugih rukava i ručno ih obojila u plavo, a obične bijele gaće u crveno. Uz veliki komad platna na koji je našila Supermanov znak, kostim za Supermana-Gotovca bio je gotov. Dobro se sjećala kada su ona i Tom išli ujutro tramvajem na posao, ona u svoje poduzeće, a on odjeven kao Superman na svoj posao u centar grada.