Novosti

Društvo

Akademska zajednica solidarna sa žrtvama Gaze

Novooformljena Inicijativa za akademiju solidarnosti i epistemičke pravde objavila je pismo kojim se izražava solidarnost akademske zajednice u Hrvatskoj prema žrtvama genocida u Gazi

Large palestina

(foto Sean Kilpatrick/Press Association/PIXSELL)

Novooformljena Inicijativa za akademiju solidarnosti i epistemičke pravde objavila je pismo kojim se izražava solidarnost akademske zajednice u Hrvatskoj prema žrtvama genocida u Gazi. Pismo, u kojim se posebno osvrću na potrebu solidarnosti prema uništenoj akademskoj infrastrukturi i kolegama u Gazi, od kojih su mnogi ubijeni, ranjeni ili su izgubili članove obitelji, do sad je potpisalo gotovo 150 članova i članica ovdašnje akademske zajednice.

"Kao aktivne članice i članovi znanstvene zajednice, u Hrvatskoj i transnacionalno, ne smijemo prešutjeti činjenicu da ovaj genocid nasilno oduzima živote i našim kolegicama i kolegama u Palestini ili u izbjeglištvu, kao i onima u Izraelu koji rade pod enormnim pritiskom režima koji pokušava ugušiti svaki otpor. Na stotine je studenata/-ica, znanstvenica/-ika i drugih radnika/-ica u znanstvenim institucijama i sveučilištima izgubilo živote u detonacijama i izdahnulo pod teretom ruševina. Sva sveučilišta i znanstveni centri u Gazi u potpunosti su uništeni: Al-Azhar, Al-Aqsa, Otvoreno sveučilište Al-Quds, Al-Israa, Fakultet za primijenjenu znanost, Islamsko sveučilište, Sveučilište Gaza, Sveučilište Palestina i drugi. Nekada sveučilišni i znanstveni centar arapskoga svijeta, Gaza je danas samo prašina i poprište dosad neviđenog skolasticida", stoji u pismu.

Više od osam mjeseci neprestanih napada izraelske vojske nagnalo je globalnu znanstvenu zajednicu, a osobito znanstvenike iz društvenih i humanističkih polja, na iskaze duboke zabrinutosti i protesta, dok je ona u Hrvatskoj po pitanju genocida u Gazi i drugim dijelovima Palestine iznimno tiha, nerijetko bez stava spram izraelske militarističke politike. Zbog toga iz Inicijative za akademiju solidarnosti i epistemičku pravde poručuju kako od akademske zajednice u Hrvatskoj očekuju "kritičko rasvjetljavanje problema, javno prozivanje izostanka reakcije hrvatske vlade, kao i vlada drugih zemalja, angažiranje u organizaciji dijaloga, diskusija, predavanja i bojkota".

"Očekujemo da se palestinskim izbjeglicama u Hrvatskoj, kao i hrvatskim državljanima koji su sa svojim obiteljima evakuirani iz Gaze u studenome prošle godine omogući nesmetan upis i nastavak školovanja na visokoškolskim ustanovama. Isti zahtjev postavljamo i za izbjeglice i evakuirane hrvatske državljane iz drugih područja obilježenih ratom, drugim oblicima nasilja i klimatskim promjenama. Također, pozivamo akademsku zajednicu da se aktivno založi za ponovnu izgradnju i obnovu akademskih institucija u Gazi. Pozivamo akademske institucije da pruže utočište kolegicama i kolegama iz Palestine i Izraela te drugih okupiranih i koloniziranih teritorija u kojima su ugrožene akademske slobode i životi studentica i studenata te akademskih radnica i radnika. Upravo bi sveučilišta trebali biti prostori gdje studenti/-ice i istraživači/-ice te predavači/-ice osporavaju prevladavajuće narative i istražuju složenosti globalnih pitanja bez straha od odmazde ili cenzure", ističu iz Inicijative.

Njihovo pismo namijenjeno je kolegama i kolegicama koje rade, uključujući nastavno i nenastavno osoblje, ili studiraju na hrvatskim akademskim institucijama, te kolegama i kolegicama iz Hrvatske koji rade ili studiraju na akademskim institucijama u inozemstvu. Sve one koji žele podržati inicijativu potpisom pisma pozivaju da to urade preko sljedeće poveznice, na kojoj je moguće pronaći i imena dosadašnjih potpisnika.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više