U okviru programa 2. Međunarodnog književnog skupa ‘Jesen u Erdabovu’, koji organizuje Kulturni i naučni centar ‘Milutin Milanković’ u Dalju, predstavljena je knjiga ‘Srbi 1903-1914, Istorija ideja’. O ovom kapitalnom izdanju govorili su njen priređivač, doktor istorijskih nauka Miloš Ković iz Beograda, te glavni i odgovorni urednik beogradske izdavačke kuće ‘Klio’ Zoran Hamović. Knjiga je posvećena jednoj od najvećih epoha srpske istorije.
- U književnosti to je doba Vladislava Petkovića Disa, Sime Pandurovića, Milana Rakića, Jovana Dučića, u književnoj kritici Bogdana Popovića, Pavla Popovića, Jovana Skerlića, u nauci Milutina Milankovića, Mihajla Pupina i Nikole Tesle. Ako govorimo o vojnoj veštini to je vreme vojvoda Živojina Mišića, Stepe Stepanovića, Petra Bojovića, Radomira Putnika, u filozofiji su tu Brana Petronijević, Božidar Knežević, u teologiji Nikolaj Velimirović, u geografiji Jovan Cvijić. U političkom životu Srba to je doba kralja Petra I Karađorđevića, demokratskog, ustavnog kralja. U tom vremenu, kako je napisao srpski istoričar i akademik SANU Radovan Samardžić, malom Srbijom hodali su veliki ljudi - kaže Ković.
Na knjizi je radilo 22 autora, od doktoranata na beogradskom Filozofskom fakultetu do akademika.
- Prvi deo je posvećen političkim idejama, demokratiji, liberalizmu, nacionalnoj ideji, pa sve do socijaldemokratije i feminizma, a drugi deo je istorija ličnosti koje su obeležile to vreme - pojašnjava dr. Ković i dodaje da će drugi tom biti posvećen kulturi, književnosti i vizuelnim umetnostima, dok će treći tom govoriti o političkoj, društvenoj i ekonomskoj istoriji.
Druga tema književne večeri u KNC-u ‘Milutin Milanković’ bio je Dunavski zavet savremenog srpskog filozofa Žarka Vidovića (1921-2016) i književnika Đorđa Ocića (1934-2008), rođenog Daljca, o čemu je govorila i Dejana Ocić, kćer srpskog književnika i leksikografkinja iz Beograda.
- Zajednički imenitelj moga oca i Žarka Vidovića jeste upravo emotivnost, pojam ličnosti i međusobni dijalog tih ličnosti. Tome sam bila i svedokom, jer sam od detinjstva slušala te žive razgovore. Zajedno su stvarali, živeli kroz taj dijalog i proživljavali duhovno iskustvo svojih roditelja i predaka - kaže Ocićeva.
Dela Đorđa Ocića naslanjaju se na Podunavlje, odnosno mitsko Erdabovo, koje je tako nazvao prema početnim slovima ovdašnjih naselja: Erduta, Dalja, Borova i Vukovara.
U sklopu ovogodišnja manifestacije ‘Jesen u Erdabovu’ održan je i program ‘Poezija u tri glasa’ u kojem su učestvovali pesnici iz Kraljeva: Živorad Nedeljković, Dragan Hamović i Dejan Aleksić.