Udruga ruske nacionalne manjine SARUS obilježila je 12. decembra u domu "Napredak" u Zagrebu 15 godina postojanja prezentacijom svojih izdanja i prikazivanjem dokumentarnog filma po scenariju Elene Zelinske "I biće muzike. Aleksej Butakov (1907.–1953.)" o muzičaru, kompozitoru i muzičkom pedagogu, koji je kao dijete s porodicom početkom 20-ih godina prošlog vijeka izbjegao iz Rusije u Jugoslaviju. Obilježavanje godišnjice uveličale su i druge ruske udruge okupljene u Koordinaciji ruskih sunarodnjaka u Hrvatskoj prigodnom izložbom "Slavenski simboli u uzorcima i ornamentima".
Obraćajući se prisutnima predsjednica udruge Katarina Todorceva Hlača podsjetila je na promjene od zadnjeg desetgodišnjeg jubileja.
- Promijenili smo ime udruge i našeg časopisa u RusSlo, koji je osim novog grafičkog dizajna, dobio i svoje portal izdanje, a tu su i publikacije u štampanom izdanju i na PDF-u Nastojimo popratiti sve događanja i aktivnosti vezana uz rusku zajednicu u Hrvatskoj - rekla je i pohvalila se da se portal čita u više od 50 država svijeta.
Film, koji je režirao Denis Čuvajev, premijeru na ovim prostorima imao je početkom oktobra u okviru ciklusa kulturno-obrazovnih manifestacija povodom 80-godišnjice oslobođenja Beograda. Osim što kroz sudbinu plodnog i aktivnog Butakova govori o doprinosu ruske emigracije jugoslavenskom društvu i kulturi na ovim prostorima, film govori i o otporu fašizmu. Butakov je zarobljen u Aprilskom ratu 1941. a u logoru je stvarao muziku, suprostavljajući se nečovječnosti nesalomljivim duhom i kreativnošću. Ti su notni zapisi iz dviju bilježnica koje je ispunjavao u logoru restaurirani i ove godine premijerno izvedeni.
Na izložbi su prikazani ornamenti – čuvari kuće, djeca ili zdravlja, kao i pokrivala za glavu koje su nekad žene ručno radile na području Karelije, sjeverne Rusije, kao i drugim područjima Istočne Evrope, dok su izlošci na izložbi rad Tatjane Sokolove i njenih kolegica iz Pule.
- Mnogo naših sunarodnjakinja bavi se njihovom izradom, a ti slavenski uzorci u simbolima i ornamentima pokazuju jedinstvo slavenskih naroda. Projekt očuvanja kulture i tradicije provodimo pet godina, a počeli smo od tradicije Božića i Uskrs te narodnim nošnjama - rekla nam je Svetlana Bilota, voditeljica odjela kulture Koordinacije, ističući da su neke izložbe ranijih godina predstavljene u prostorima Prosvjete i drugim institucijama u Zagrebu te drugim gradovima u kojima djeluju ruske udruge.