Novosti

Stogodnjak

Poplavljen rudnik ugljena Sveti Janež

2. 8. – 9. 8. 1924: U trenutku nevremena u oknima se nalazilo tridesetak rudara. Zbog nestanka struje prestale su radom sve crpke i dizala, pa je u četiri rova ostalo zarobljeno petnaestak rudara. Unatoč nadljudskim naporima spasilaca do njih devetorice nije se moglo doprijeti

Large stogodnjak

(foto Srećko Niketić/PIXSELL)

"Kralj je jasno pokazao da želi mirno rješenje hrvatsko-srpskog političkog spora. On nimalo ne želi da bude više srpski kralj od hrvatskog i da se on, na svom visokom položaju, osjeća jednako hrvatskim kao što i srpskim i slovenačkim kraljem. O tome smo svi načistu i mi mislimo da nema ozbiljna i pravedna Hrvata koji bi to mogao poreći… Stoga čude nerazumne izjave gospodina Radića, izrečene u Moskvi, a u povodu političkih svađa u Jugoslaviji. Za g. Radića se, istina, kaže da nije potpunoma zdrav, a on je, dok je i bio zdrav, koješta nerazumno govorio, pa zbog toga i nije toliko važno što on govori i čini“, pišu zagrebačke Novosti, a u povodu – kako kažu – "Radićeva skoka u boljševizam…"

 

Unatoč tome što na domaćim burzama cijene brašna padaju, cijene kruha i dalje lete u nebo. I to ne muči samo Zagrepčane, već sve u zemlji – od Ljubljane i Beograda, pa sve do Sarajeva i Skoplja. Novine s tim u vezi objavljuju i ovu vijest: "Jedna službena komisija u Sarajevu je odredila 6.50 dinara kao cijenu bijelog i 5.50 dinara crnom kruhu. Sada se Sarajlije u čudu pitaju kako to može biti ako se zna da se Zagreb buni već na cijenu od 6.25 dinara za bijeli kruh. Na sve to sarajevski, a i veliki broj pekara u drugim gradovima, protestira protiv ovako niskih cijena. Naravno da protestiraju, jer uz ovakve cijene nikada neće postati – milijonari", kažu ironično novine, citirajući pritom neprimjerenu aluziju jednog ljubljanskog pekara: "Tko si ne može priuštiti kruh, neka jede kolače!"

 

Nezapamćeni prolom oblaka pogodio je dijelove Kranjske, u Sloveniji. Bujice su u kratkom vremenu poplavile brojna mjesta, među kojima i rudnik ugljena Sveti Janež, kod Krmelja. U trenutku nevremena u oknima se nalazilo tridesetak rudara. Zbog nestanka struje prestale su radom sve crpke i dizala, pa je u četiri rova ostalo zarobljeno petnaestak rudara. Unatoč nadljudskim naporima spasilaca do njih devetorice nije se moglo doprijeti. Kad se voda potpuno povukla svi oni nađeni su mrtvi. Teže i lakše ih je ozlijeđeno još šest.

 

Evropom se širi panika među – daktilografkinjama! Razlog: engleski učenjak sir Herbert Walton izumio je novi stroj za pisanje, ali koji, pomoću električnog rezonatora a ne tipkala, funkcionira izravno na ljudsku riječ. U Njemačkoj je već izrađen prototip toga stroja. Cijena mu je vrtoglavih 25.000 zlatnih maraka, ili kod nas – 600.000 dinara. "Jasno je, prema tome, da je ovaj pisaći stroj rezerviran samo za mnogostruke milijunaše", pišu naše novine i postavljaju očekivano pitanje – je li to doista i kraj našim tipkačicama? "Mi mislimo da nije i da one mogu biti mirne. Naime, taj stroj je bez pameti, jer ne zna unositi ispravke… Zato naše simpatične i graciozne tipkačice – od Ljubljane do Skoplja – mogu mirno spavati i raditi…"

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više