U Rijeci se pojavila kuga! Donio ju je – kako se pretpostavlja – neki mornar s broda koji je dovezao naftu iz luke Batumi na Crnom moru. Gradom je zavladala opća panika, a strah se uvukao i među ljude s druge strane demarkacione linije. Sve novine su pune raznih upozorenje, vezanih za sprečavanje širenja kuge. ‘Ova opasna bolest koja je k nama dolazila uglavnom iz Indije ili Afrike, sada je stigla iz Rusije. Ona obično prati ratove, ali strašnija je od ratova, jer dok se ratovi mogu spriječiti ljudskim razumom i voljom, dotle su sva ljudska sredstva skoro sasvim bezuspješna da izliječe one koji su već oboljeli od kuge’, upozoravaju uz ostalo novine.
Krenula je akcija protiv svih učitelja u Hrvatskoj i Slavoniji koji su se oglušili o naredbu povjerenika za vjeru i prosvjetu dra. Bazale da se iz svih starih školskih čitanki izreže slika bivšeg kralja Karla. Naime, u nižim pučkim školama još su ponegdje u upotrebi stare čitanke sa slikom austro-ugarskog kralja i tekstovi koji ga slave, iako je još 9. studenoga 1918. donesena naredba o uklanjanju iz udžbenika svih obilježja koji ‘podsjećaju na Habsburgovce ili mrsku monarhiju… Protiv onih učitelja koji neće pregledati čitanke povest će se najstroži kazneni postupak…’ stoji još u okružnici.
Na mjesečnoj skupštini zagrebačkog liječničkog zbora iznesen je nevjerojatan detalj o stambenom problemu asistenta prosekture dra. Kornfelda, ali i nekih drugih liječnika u Zagrebu. Neshvatljivim, birokratskim postupkom zagrebačkog stanarinskog ureda spomenuti liječnik je ostao bez krova nad glavom, pa je ‘sada prisiljen spavati na stolu mrtvačnice, među leševima…’ Spominje se i slučaj gradskog školskog liječnika dra. Baboselca koji je pak ostao bez stana i ordinacije dok je kratko vrijeme bio – na službenom putu! I da slučaj bude još nevjerojatniji u liječnikov stan se uselio neki skitnica, a stanarinski ured, pišu novine, ‘neće ni prstom da makne…’ Sada su u javnost dospjeli i podaci da se većina osoba, pravomoćno izgnanih iz Zagreba, još uvijek nalazi u gradu i u stanovima koji im ne pripadaju.
U opticaju su se pojavile krivotvorene novčanice od 1000 dinara, odnosno 4000 kruna. Falsifikat je, pišu novine, toliko vidljiv da ga može uočiti i ‘onaj najneupućeniji…’ Zatim se navodi i jedan karakterističan detalj: ‘Na poleđini prave novčanice na desnom medaljonu ženska glava ima bisernu ogrlicu, na kojoj je prvi biser van vrata, dok je na lažnim na samom vratu…’
Novine najavljuju obnovu izdavačke djelatnosti poznate književne kuće Srpska Književna Zadruga, ugašene početkom rata, spominjući književnike čija će se djela pojaviti u knjižarama do kraja godine – Turgenjeva, Glišića, Sand…