Međunarodni dan žena, 8. mart, ove godine u Rijeci predstavlja početak cjelogodišnjeg obilježavanja oslobođenja od nacizma i fašizma, a tom je prilikom na riječkom Korzu otvorena izložba "Partizanke". Otvorio ju je Vojko Obersnel, nekadašnji riječki gradonačelnik, a danas predsjednik riječkog Udruženja antifašističkih boraca i antifašista koje je, uz Foto klub Rijeka, organizator izložbe.
- Upravo je 8. mart prilika da se prisjetimo mnogobrojnih hrvatskih djevojaka i žena koje su aktivno, a većina njih i s puškom u ruci, sudjelovale u Narodnooslobodilačkom ratu i tako dale svoj doprinos slobodi. Željeli smo na ovaj način odati počast svim tim hrabrim ženama iz 2. svjetskog rata, rekao nam je Obersnel, ujedno sa žalošću konstatiravši da "danas živimo u društvu koje antifašističke vrijednosti baštini prigodničarski ili tek uljepšavajući vlastitu stvarnost pred Evropom".
- S druge strane, moramo biti svjesni činjenice da je proteklih 30 godina srušeno tisuće partizanskih i antifašističkih spomenika, da se u hrvatskim školama više nego skromno uči o antifašističkoj borbi i antifašističkom nasljeđu. Ne smijemo bježati od konstatacije da je riječ o službenoj politici kojom se po svaku cijenu pokušava zanemarivati i zaboravljati značaj antifašizma i partizanske borbe. Fašizam do danas nije nestao! Upravo suprotno, vrlo je živ među svima nama, a svjedoci smo i da neki novi fašizmi oružjem osvajaju tuđe teritorije ili svojim politikama podupiru neravnopravnost ili nasilje nad svim vrstama manjina – rekao je.
(Foto: Ernest Marinković)
Obersnel je izložbu posvetio Vjeri Andrijić, najstarijoj živućoj partizanki kojoj je intervju što ga je dala Vidi TV, priskrbio isljedničko iživljavanje na Županijskom državnom odvjetništvu u Splitu.
- I taj događaj savršeno se uklapa u već rečeno. Da nije vrlo tragično, mogli bismo se smijati činjenici da Državno odvjetništvo ispituje staricu od 101 godine koja je u ratu bila bolničarka. I to je sasvim dovoljno da bismo zaključili u kakvoj državi i u kakvom društvu živimo. Ja se mogu samo nadati da revni predstavnici DORH-a neće doći na ovu izložbu i tražiti novu žrtvu za isljeđivanje – zaključio je Obersnel.
Predsjednik Foto kluba Rijeka Borislav Božić istaknuo je ogroman povijesni i dokumentaristički značaj izložbe koju su, osim Muzeja antifašizma, Muzeja Grada Rijeke i antifašističkih udruženja, fotografijama obogatili i mnogi građani, stavljajući na raspolaganje svoje obiteljske foto albume.
- Fotografije pamte, one svjedoče, kod njih ne postoje krive interpretacije. Točno se zna da je to taj trenutak na, recimo, splitskoj Rivi gdje stanovnici dočekuju oslobodioce; da je to taj trenutak u kojemu mlade žene u uniformama obilježavaju svoj dan. Uz to, ove fotografije tako jasno govore koliki su napor uložile te žene da postanu ravnopravne i slobodne - istaknuo je Božić.
U Narodnooslobodilačkom ratu aktivno je sudjelovalo oko 100 tisuća žena, još veći broj svoj doprinos ih je dao na bilo koji način pomažući partizanima, a poginulo ih je oko 25 tisuća. Ukupno je 91 partizanka iz Hrvatske proglašena narodnim herojem.
Klikom na fotografiju iznad teksta možete pogledati fotogaleriju.