Novosti

Društvo

Rio Tinto živi

Priča o rudniku litijuma nastavlja se ovog vrućeg leta u Srbiji. Vlada usvaja novu uredbu kojom oživljava plan projekta "Jadar", a protivnici iskopavanja litijuma u Srbiji insistiraju na tome da se usvoji "zakonska zabrana primenjenih geoloških istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Republici Srbiji"

Large internacionala ko%c5%beul

11. juna u Beogradu su pred Ustavnim sudom održane demonstracije zbog promene odluke o ukidanju projekta "Jadar" (foto F. S./ATAImages/PIXSELL)

U januaru 2022. godine, tadašnja predsednica Vlade Srbije a današnja predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, zaključila je pred javnošću da je na Rio Tinto stavljena tačka. Tom zaključku prethodio je čitav niz protesta, kako u Loznici i okolini reke Jadar, gde su u Rio Tintu zacrtali da ima biti rudnik litijuma, tako i po ulicama glavnog grada. Ispostavilo se da nije stavljena samo jedna tačka, nego više njih jer se priča o rudniku litijuma nastavila ovog vrućeg leta. Preduslov za nastavak priče i novu ofanzivu vlasti ispunjen je pobedom na još jednim vanrednim parlamentarnim izborima nakon kojih je SNS dodatno učvrstio vlast. Na ruku im je išla i nesloga među opozicijom, jer koliko god pokušavali negirati, pitanje rudnika litijuma, kao i svako ekološko pitanje ujedno je i političko pitanje. Ako nema političkog protivnika, nema ni prepreke da se to pitanje korak po korak vrati na dnevni red.

Temu Rio Tinta prvi je u javnost vratio predsednik Aleksandar Vučić ispipavajući teren i pripremajući javnost za ono što je usledelo 11. juna kad je Ustavni sud uredbu Vlade kojom je ukinut plan projekta "Jadar", što se desilo onda kada je tadašnja premijerka rekla da se stavila tačka na Rio Tinto, proglasio neustavnom. Dakle, dve i po godine Ustavni sud nije razmatrao tu odluku. Sama Ana Brnabić oglasila se tim povodom i rekla da je tada, kao predsednica Vlade, napravila grešku.

A nekoliko dana pre nego što će Ustavni sud doneti odluku meštani Gornjih Nedeljica, aktivisti udruženja "Ne damo Jadar", u znak upozorenja na dva su mesta blokirali prelaz na pruzi Beograd – Mali Zvornik u Loznici, nakon čega je njih sedam privedeno, pa pušteno da se brane sa slobode. Nakon odluke došli su i pred Ustavni sud kako bi simbolično stavili katanac na vrata i sad čekaju da istekne rok od 40 dana, koliko su dali Vladi Srbije na "svelitijumskom saboru", koji je održan 28. juna, odnosno na Vidovdan u Loznici, da se usvoji "zakonska zabrana primenjenih geoloških istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Republici Srbiji." Rok ističe 10. avgusta nakon čega su najavili blokiranje Srbije. U međuvremenu, Vlada Srbije usvaja novu uredbu kojom oživljava onu koju je prethodno, greškom, ustanovila je to bivša predsednica Vlade, ukinula.

Jedan od sedmorice privedenih bio je i predsednik ekološkog udruženja "Ne damo Jadar" Zlatko Kokanović, koji je agenciji Beta rekao da Vlada Srbije, ovom odlukom hoće ubrzano da izazove nemire u Srbiji. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavio je da policija neće dozvoliti nerede, blokade pruga i puteva što pominju protivnici iskopavanja litijuma u Srbiji, a protivnike je prozvao da politizuju situaciju.

Oni to negiraju i čekaju istek roka.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više