Novosti

Kultura

Prekrasne periferije

U Šutki, poznatoj skopskoj općini i svjetskom "glavnom gradu" Roma, miješali su se čoček, jazz i rap na drugom izdanju KomšiLooka, multimedijalnog festivala koji oživljava zanemarene prostore

Large dimitrova

Zanemarimo li činjenicu da je autobus kasnio točno 40 minuta, moglo bi se reći da je putovanje bilo ugodno. Autobusi u Skoplju uvijek kasne ili uopće ne dolaze. Bulevar Partizanska, jedna od rijetkih horizontala u Skoplju koja daje privid slobodnog prostora posljednjih godina, u vrijeme zalaska sunca poprima srebrnkasto-narančastu boju. Rujan je pri kraju, dan je još uvijek dovoljno dug, a noći dovoljno tople.

Bumeri bi rekli da je "cigansko ljeto". Ja ne bih. Ipak, želudac mi malo kruli od uzbuđenja i nelagode, i nisam sigurna pomaže li ili odmaže tekila koju pijem s prijateljicama u autobusu. Ovoga petka idemo u Šuto Orizari i vjerojatno me stid što nikada nisam bila u Šutki noću. (Šutka je općina u sastavu Grada Skoplja, a osim toga jedina je romska općina na svijetu u kojoj Romi imaju svoga gradonačelnika.) Povod nam je dao KomšiLook, novi kolektiv i multimedijalni festival iz Skoplja koji oživljava zanemarene prostore i lokacije pretvarajući ih u nove, privremene kulturne centre dostupne svima te potiče veze koje nadilaze geografske i kulturne podjele.

Prvo izdanje Komšiluka dogodilo se prvog lipnja u famoznim "crvenim zgradama", i oko njih, u Ulici Koce Metalca 1, u "Železari", perifernom skopskom naselju nazvanu prema željezari koja se nalazi u neposrednoj blizini. Multimedijalni festival srušio je dobro poznati mit da su kulturni događaji uspješni i posjećeni samo ako se odvijaju u centru grada. (Još čekamo da se sruši mit o tome da Skopljani ne izlaze u slučaju da pada kiša). Za potrebe ovog događaja, stanovnici Železare "ponudili" su svoje terase na kojima su se izvodili koncerti, plesni performansi, kazališne i operne predstave, te su otvorili svoje domove kako bi se podijelila hrana uz umjetnost.

Možda komšiluk ipak živi! Ovaj kolektiv s dozom nostalgije vraća figuru komšije u naše živote, odatle i ono mediokritetno "zdravo" što bi svi mrmljali prilikom mimoilaženja na ulazu, podsjećajući nas da su nekad prije komšije zaista imale značajnu ulogu u međusobnim životima s potencijalom da otjelotvore mrežu podrške i brige, bilo da se radi o zajedničkom kuhanju ili posuđivanju namirnica i predmeta, čuvanju djece i kućnih ljubimaca, zalijevanju biljaka, ogovaranju i svim onim malim aktivnostima koje život čine više kolektivnim, a manje usamljeničkim. (Zapravo, zar nas Covid kriza nije podsjetila da su komšije zaista važne?)

U Ulicu Walta Disneya, gdje se odvijalo drugo izdanje festivala, stigosmo oko 19 sati, točno na vrijeme za jam sesiju koju je vodio multiinstrumentalist i dirigent Džijan Emin. Deseci glazbenika  iz susjedstva uključili su se u jam, koji je nekako čudesno-uspješno miješao jazz, rap i čoček. Većinom su to bila djeca i bila su višestruko talentirana. Svi smo na ulici bili mokri do kože, a i sam je asfalt bio sumnjivo poplavljen jer i to dolazi u paketu sa životom u perifernom naselju, u perifernoj zemlji.

Ipak, svjesno sam odlučila ne pisati o siromaštvu i marginalizaciji Šutke. Toliko se o toj temi piše da se ponekad zaboravlja na kulturu i živost koje postoje na njezinim ulicama, kao i na svim "periferijama", bile one misaone ili prostorne. Olabavljenje dihotomije periferija-centar nosi potencijal da se otvorimo kolektivnom postojanju, koegzistiranju, mnoštvu glasova, pogleda, iskustava i identiteta. Kako bismo to aktivno vježbali, u najmanju ruku trebamo izići iz našeg imaginarnog centra i uvažiti onoga koga percipiramo kao tuđeg. Usput budi rečeno, ne znam znate li, ali Šutka slovi za svjetski "glavni grad" Roma.

 

(S makedonskog preveo Ivica Baković.)

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više