Novosti

Kultura

Nova Gorica i Gorizia - prestonice kulture između istoka i zapada

Nova Gorica i Gorizia, podeljeni grad između navodnih fašista i tobožnjih komunista, izborom za evropsku prestonicu kulture ima jedinstvenu priliku da se kroz bogat kulturni program suoči sa svojom nezahvalnom prošlošću

Large gorica

Nova Gorica i Gorizia, zajedno sa nemačkim gradom Kemnic, ove godine predstavljaju prestonice evropske kulture (foto Jernej Humar/Evropka prestonica kulture Nova Gorica-Gorizia)

Postoji jedan trg u Sloveniji na kome jednom nogom možete stajati u Italiji, drugom u Sloveniji. Piazza Transalpina, na italijanskom, ili Trg Evrope na slovenačkom, ove godine biće stecište mnogobrojnih turista koji će posetiti poslednji podeljeni grad u Evropi. Preispitivanje ideja granice, promovisanje različitosti i integracije različitih duhova evropske kulture, s jedne strane italijanski stari grad i dekorisane fasade, na drugoj betonske građevine brutalističke arhitekture socijalizma. Nova Gorica i Gorizia, zajedno sa nemačkim gradom Kemnic, ove godine predstavljaju prestonice evropske kulture.

U Evropi, koja se u poslednje vreme bori da pokaže jedinstvo, godina kada su ovi prekogranični gradovi koji dele Italiju i Sloveniju izabrani za prestonicu kulture, mogla bi da predstavlja pozitivan momenat za razmatranje vrednosti zajednice sposobne da ruši barijere i granice. Granice između ta dva grada, nastale nakon Drugog svetskog rata izbrisane su 2004. godine, ulaskom Slovenije u Evropsku uniju, a priča o njihovom ponovnom spajanju kulminiraće upravo ove godine.

S druge strane, zajedno sa njima, evropske kulturne vrednosti predstaviće istočno-nemački grad Kemnic, u kojem se nalazi najveća statua na svetu Karlu Marksu, iako taj ideolog nikada nije ni posetio taj grad. Bio je to nekada jedan od vodećih industrijskih radničkih gradova Istočne Nemačke, a posle sloma komunističkog režima Kemnic nije doživeo samo strukturne promene, već i preimenovanje. Nekada se zvao Grad Karla Marksa.

Dok Kemnic koji se nalazi na granici sa Češkom, u godini pred sobom, ima za moto isticanje onih vrednosti koje su decenijski bile zanemarene, poput poštovanja, tolerancije, participacije i društvene kohezije, Nova Gorica i Gorizia, podeljeni grad između navodnih fašista i tobožnjih komunista, sada ima jedinstvenu priliku da se u godini pred sobom, kroz bogat kulturni program suoči sa svojom nezahvalnom prošlošću.

Pod motom koji sugeriše odsustvo granica, „Borderless“, slovenački i italijanski grad zajedno su podnele kandidaturu 2020. godine, kada su izabrani da u 2025. kao jedan grad predstavljaju evropske prestonice kulture.

U sklopu projekta GO!2025, sa više od 400 događaja, program će se razvijati oko četiri glavne tematske celine: Krijumčari, Rat i mir, Stvaranje novog i Mnogo zelenila. Među njima mnogobrojne konferencije, koncerti, interdisciplinarni performansi, enogastronomski festivali, izložbe arhitektonskih i urbanističkih projekata. Godina kulture u Friuli Venezia Giuliji i njegovom slovenačkom pandanu zvanično je počela ceremonijom 8. februara, a ovaj datum simbolično se poklapa sa Nacionalnim danom kulture u Sloveniji, rođenjem italijanskog pesnika i novinara Giuseppea Ungarettiija i godišnjicom smrti slovenačkog pesnika Franceta Prešerna.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više