Novosti

Svijet

Sin veka

Miniserija o usponu i padu italijanskog fašističkog vođe, poznatijeg u narodu kao "Duce", počela je sa emitovanjem 10. januara u Italiji i odmah je podelila publiku. Mnogi kritičari i publika smatraju kako je nedopustiva ideje da se lik Mussolinija slavi i uzdiže

Large internacionala  %c4%90or%c4%91evi%c4%87

Luca Marinelli igra Ducea iako je privatno antifašista

"Fašizam je predivna kreacija, sačinjena od snova, od ideala, od hrabrosti i promena. Fašizam će osvojiti milione i milione srca. Siguran sam da će osvojiti i vaše srce. Sledite me. I vi ćete me zavoleti, i vi ćete postati fašisti", kaže Luca Marinelli, direktno gledajući u kameru i obraćajući se publici u uvodnoj špici miniserije "M. Il figlio del secolo" ("M. Sin veka"), o životu i vladavini Benita Mussolinija.

Priča o usponu i padu italijanskog fašističkog vođe, poznatijeg u narodu kao "Duce", počela je sa emitovanjem 10. januara u Italiji. Inspirisana romanom poznatog pisca Antonija Scuratija, ova je serija predstavljena prošle godine na 81. Festivalu u Veneciji te proglašena za najbolju italijansku seriju.

Režiser Joe Wright znao je da će da naljuti velik broj gledalaca, kao što je izjavio za medije, ali je i rekao da ga je rad na tom delu naučio kakav čovek ne treba nikada da postane. "M. Sin veka" je publiku u Italiji odmah podelila na dve strane.

Mnogi kritičari i publika smatraju kako je nedopustiva sama ideje da se prikaže lik Mussolinija na taj način, koristeći ekstremnu naraciju glavnog glumca koji slavi i uzdiže osobu koja je 20 godina držala Italiju u mraku. Marinelli u krupnom planu gledajući u kameru kaže: "Pogledajte oko sebe, mi smo među vama", rečenica koja ima vrlo duboko značenje, posebno u vremenu u kojem živimo i u Italiji u kojoj vlada desnica.

S druge strane, zbog narativnog stila i estetike, koja govori o neverovatnom čoveku i političaru koji je imao sposobnost da opčini naciju, serija je zainteresovala mnogo publike. Prve dve epizode privukle su više od milion gledalaca. Serija počinje osnivanjem Fondacije italijanskih fašista 1919. i stiže do Mussolinijevog slavnog govora održanog 3. januara 1925. nakon ubistva socijaliste Giacoma Matteottija.

Govor koji je Mussolini održao u Predstavničkom domu Kraljevine Italije smatra se početkom fašističkog perioda. Ostalih osam epizoda ne govori samo o fašističkom diktatoru kao političaru, već se bave i njegovim privatnim životom i vezama – sa suprugom Rachelom Mussolini te ljubavnicom Margheritom Sarfatti, kolekcionarkom i kritičarkom umetnosti, jednom od mnogih.

Njegova najpoznatija ljubavnica je Clara Petacci, koja je zajedno sa njim 28. aprila 1945. streljana. Njihova su tela potom bila izložena na trgu Loreto u Milanu. Pojavljuju se takođe i neka od njegovih sedmoro ili jedanaestoro dece, koliko se veruje da ih je Mussolini imao. A ćerka jednog od njegovih sinova poznato je TV lice i političarka, Alessandra Mussolini, nekoliko puta izabrana za poslanicu italijanskog i evropskog parlamenta kao članica različitih partija desnice.

Neki kritičari takođe smatraju da postoji problem tačnosti određenih prikaza u seriji, tvrdeći da ne odgovaraju istorijskoj stvarnosti. "Važno je napomenuti da je reč o filmskom delu i da ga kao takvo treba ocenjivati, prema njegovoj sposobnosti da izazove emocije, a ne prema strogoj vernosti istorijskim činjenicama", kaže Marinelli, koji je takođe ispričao da mu nije bilo lako da tumači tu ulogu, jer je i sam antifašista, te da mu je u određenim trenucima bilo vrlo teško i neprijatno u koži "jednog zločinca".

Benito Mussolini, urednik zvaničnog lista italijanske Socijalističke partije koji se posvađao sa levicom tog vremena zbog njene podrške Prvom svetskom ratu, prikazan je kao egocentrični pojedinac, narcistička ličnost, kriminalni političar i prevarant. Ova serija se ističe svojim ekspresionističkim pristupom, s posebnom pažnjom posvećenom kostimima, svetlu i elementima koji odražavaju umetničku viziju reditelja.

A ako izostavimo virtuoznost i dominantni nastup Luce Marinellija, kontroverzno delo koju su napisali Stefano Bisese i Davide Serino krije veliku istinu. Predstavlja jedinstven portret Italije, prikazujući period te zemlje u rukama fašističkog vođe. Opisujući deo društva koje je poverovalo egocentričnoj osobi koja je odvela zemlju u najcrnji period njene istorije. "M. Sin veka" ipak nije samo portret Benita Mussolinija, već razmišljanje o neprekidnoj tragediji njegovog nasleđa.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Svijet

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više