Novosti

Kultura

Kultura brisanja

Antifašistički mural koji je predstavljao mapu kretanja oslobodilačkih snaga, ispod koje je bila prikazana grupa građana i na dnu citat partizana Jove Kasalice o tome kako su "hrabriji stanovnici" Beograda pomagali da se oslobodi "ulaz po ulaz, zgrada po zgrada" izbrisan je od strane desničarskih vlasti u ime kapitala današnjice

Large na%c4%91a bobi%c4%8di%c4%87

Tri dana prije obilježavanja osamdesetogodišnjice oslobođenja Beograda od fašizma, vlast centralne beogradske opštine Stari grad prekrečila je jedan od murala udruženja Kurs, i to baš onaj posvećen upravo ovom događaju, oslikan deceniju ranije na zgradi Instituta za mentalno zdravlje. Umjetnici o tome nisu bili obaviješteni, iako je mural prethodno bio finansiran od strane Ministarstva kulture Srbije.

Potom je stiglo "obrazloženje" – mural je prekrečen kako bi na istom mjestu sa istom temom bio oslikan novi od strane umjetnika angažovanih u okviru priprema za specijalizovanu izložbu EXPO 2027 (trenutno najdraže čedo vlasti u Srbiji, projekat koji služi za neracionalno i neodgovorno trošenje javnih resursa).

Ovim je činom opisan pun revizionistički krug. Antifašistički mural koji je predstavljao mapu kretanja oslobodilačkih snaga, ispod koje je bila prikazana grupa građana i na dnu citat partizana Jove Kasalice o tome kako su "hrabriji stanovnici" Beograda pomagali da se oslobodi "ulaz po ulaz, zgrada po zgrada" izbrisan je od strane desničarskih vlasti u ime kapitala današnjice.

Od svih zapuštenih fasada na kojima su mogli biti oslikani novi murali, vlast je baš morala da prekreči ovaj zid. Logično, jer taj datum i taj citat svjedoče o tome da je Beograd nekada bio slobodan grad hrabrih antifašista. Možda bi poslije deset godina prisustva murala u javnom prostoru neko mogao i da se inspiriše. U revizionističkoj nekulturi bolje je brisati.

Po istraživanjima Nezavisne kulturne scene Srbije, u ovdašnjem regionu Srbija proporcionalno najmanje ulaže u kulturu. Ostaviti kulturu bez održivih finansija, strukturni je pandan brisanju kulture sa zidova. Zbog takvog pristupa gase se nezavisne institucije poput Remonta, čiji je tim krajem septembra objavio da se povlači nakon četvrt vijeka rada.

Tendencijama brisanja, s druge strane, opiru se raznolike prakse koje iz perspektive današnje ljevice ulaze u dijalog sa antifašističkom prošlošću. U programu 58. izdanja Bitefa, između ostalih, našla se i slovenačka predstava "Seksualno vaspitanje II: Borba" posvećena pionirki jugoslovenskog ženskog pokreta Vidi Tomšič. Od prošlog decembra na Obilićevom vencu, kao dio projekta Izuzetne žene Srbije – kod prometne garaže gdje se parkiraju oni koji dolaze u najuži centar grada – prolaznike posmatra mural Mitre Mitrović, partizanke, književnice, prve ministarke u istoriji Jugoslavije.

Brisanje je samo kratkoročno efikasno, antifašizam će se vratiti, zid po zid, ulaz po ulaz, instituciju po instituciju.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više