Zahvalnost svima koji su na strani partizana učestvovali u Narodno oslobodilačkoj borbi (NOB) i prije 80 godina oslobodili Zagreb i cijelu Jugoslaviju, a pogotovo onima koji su za slobodu dali svoje živote, uvjerenje da se takvi tragični događaji neće ponoviti i iskazivanje spremnosti za borbu protiv revizionizma - glavne su poruke sa svečane akademije održane 8. maja u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski kojom su te godišnjice proslavljene. Skup su u punoj dvorani uz bogat kulturno-umjetnički program organizirali Savez antifašističkih boraca i antifašista (SABA) RH i Grad Zagreb uz visoko pokroviteljstvo predsjednika Zorana Milanovića.
Milanović je ocijenio da krajnje desne, pa i fašističke ideje. nisu utjelovljene u službenoj vlasti te da predstavljaju manjinu u društvu. - S tom manjinom treba biti drzak, reći joj u lice što je ide i reći što se dogodilo i zašto se dogodilo. Rat na ovim prostorima je bio društvena, ekonomska, nacionalna, egzistencijalna katastrofa za sve nacionalne grupe koje su se formirale na ovim prostorima u smislu demografskih gubitaka i ljudske patnje koja je neponovljiva. To se više nikada ne smije dogoditi - rekao je i naglasio da su se Hrvati i Srbi u ratu zajedno borili i nisu se prebrojavali vjerski, nacionalno ni etnički. - Režim protiv kojeg su se borili je neponovljiva sinteza zla u ljudskom društvu. Hrabrim ljudima koji su 1941. i 1942. godine odabrali taj put, prvoborcima, ljudima koji su bili organizatori ustanka, nezamislivo hrabrim ljudima, odajem počast i želim da im bude vječna slava - naglasio je Milanović koji je rekao pokoju i o današnjoj situaciji u Evropi koja se, dok pričamo o slavnoj prošlosti, naoružava i luduje. - Postoje inicijative da se za par godina troši pet posto BDP-a na naoružanje, na obranu. Ovo vodi u nepovrat i u propast. Na taj način nećemo izgraditi sretnu Europu, neće biti mira i suradnje među nacijama, neće biti svega onoga radi čega je Europa osnovana. Europa koja je ipak jedan veliki i uspješan mirovni projekt u kojem liberalne demokracije, sa svim svojim nedostacima, surađuju i ne ratuju - zaključio je predsjednik.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević istaknuo je da je Zagreb Grad heroj, ali i simbol otpora i hrabrosti, podsjetivši i na žrtve tokom antifašističke borbe od 1941. do 1945. godine. - I dalje ćemo raditi na očuvanju tekovina antifašističke borbe i borit ćemo se protiv povijesnog revizionizma, ali i za društvo istine, pravde i jednakosti – dodao je.
Predsjednik SABA RH Franjo Habulin naglasio je da se treba sjetiti boraca koji su 8. maja 1945. oslobodili Zagreb. - Koliko god bismo željeli biti jedinstveni u poštovanju ove epopeje, moram priznati da nije tako. Živimo u podijeljenoj Hrvatskoj koja je postala poprište završnog juriša barjaktara povijesne laži koji smatraju da je došao njihov trenutak da povijesnu istinu, jedinu istinu koju svi mi znamo, bace u prah i pepeo i instaliraju laž kojom nas nemilice zasipaju godinama. Zbog onih koji nasjedaju na tu laž, osim o jubileju grada heroja, moram govoriti u kontekstu današnje Hrvatske. Laž nije strana ni akterima političke scene i predstavnicima crkava, a da o pogubnom utjecaju tzv. povijesnih udžbenika, medija i publicistike ne govorimo. Borbu je od ljeta 1941. vodila komunistička partija iako većina boraca nisu bili komunisti. NOVJ koju je vodio Josip Broz Tito sa svojih 800.000 boraca još na konferenciji u Teheranu krajem 1943. priznata je kao dio savezničkih snaga koje su prije 80 godina oslobodile Zagreb. To znamo, zna i povijest, pri čemu je svejedno jesu li u grad prvi ušli pripadnici ove ili one jedinice. Svi su bili borci iste vojske. Neću prešutjeti ni zločina nakon sloma nacifašizma ali da nije bilo Jasenovca i niza jasenovaca na području NDH, ne bi bilo Bleiburga - kazao je.
KUD Ivan Goran Kovačić (FOTO Sandro Lendler)
- Znamo kakav je uzlet glavni grad Hrvatske doživio nakon oslobođenja i to nikakva laž neće moći izbrisati. Ne smijemo zatvarati oči pred realnom opasnošću da zbog povijesne laži nekoliko generacija mladih i ne tako mladih bude izgubljeno. Nećemo se pomiriti s tom situacijom i nećemo dozvoliti promotorima povijesne laži da u hrvatsko društvo etabliraju atmosferu straha davanjem pogrdnih imena, pretvaranjem boraca za slobodu u zločince i zločinaca u domoljube, ukidanja Dana antifašističke borbe i spomena antifašizma, kažnjavanja zbog crvene zvijezde – dodao je.
- Samo prijetite, mi se ne bojimo. Mi smo čuvari istine i svjetskih tradicija antifašističkog pokreta i to poručujem s veličanstvenog obilježavanja 80-godišnjica oslobođenja Zagreba i pobjede nad fašizmom. Agresivnost onih drugih ne može sakriti činjenicu da su oni ipak samo manjina, kao što su i ustaše bili samo manjina - podvukao je Habulin.
Uz navedene govornike, veliki aplauz dobio je i Vilim Matula, odskorašnji predsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista. - Smrt fašizmu, sloboda narodu 1945. je značila da više neće biti ustaškog policijskog sata, da neće biti odvođenja naših srpskih, romskih i židovskih sestara i braće u logore, da neće biti stalne opasnosti da ćemo pasti u fašističku zasjedu… Sloboda narodu je za Zagrepčane tog 8. maja značila slobodu od nestašice kruha, stanova, struje i vode, slobodu od sramotno niske plaće od koje se ne može preživjeti, od prokletog siromaštva u starosti... Sve nas je to gušilo od okupacije i prije rata, ali je nepojmljivo da nas sve to guši i danas. Naši preci zato su se priključili antifašističkoj borbi i zato smo u pokretu i danas. Ako građani nemaju slobodu od gadljive nejednakosti i dominacije, već samo slobodu da izađu na tržište i prodaju radnu snagu onda se nemamo pravo čuditi rastu političkog utjecaja desnice. A što svi desničari kažu narodu kojem su plaće i mirovine niske? Kažu da će učiniti sve da Arapi, Ukrajinci, Srbi ili Hrvati nemaju čak ni to. Oni zabijaju klin između nas i naše braće i sestara s kojima smo 8. maja oslobodili Zagreb od fašizma. Kad danas odgovaram na pitanje što je nama antifašizam, onda je to sloboda narodu da bude informiran, a ne neprekidno zagađivan ustaškom propagandom. Za nas je antifašizam sloboda naroda da uistinu ostvari svoje interese, da se svako od nas razvija kao osoba kakva želi biti. Borba za tu slobodu neće biti ni kratka ni jednostavna, dug je put i ozbiljan neprijatelj pred nama. Prije 80 godina naši građani pobijedili su mnogostruko snažnijeg neprijatelja, učinit ćemo opet ako to bude potrebno - istaknuo je Matula.
Pred publikom su se nizom prigodnih i revolucionarnih pjesama i plesova predstavili Akademski zbor i Folklorni ansambl KUD-a Ivan Goran Kovačić, Mješoviti pjevački zbor Lira i sopranistica Barbara Othman. Među brojnim uzvanicima bili su i izaslanici predsjednika Sabora Marko Pavić i Vlade Damir Habijan, preživjeli borci, čelni ljudi srpskih organizacija Boris Milošević i Nikola Vukobratović i brojni drugi.