Deveto izdanje sound art festivala ISPOD BINE održava se od 6. do 9. studenog u Domu mladih u Splitu. Predstavite nam ga ukratko.
Kada smo 2015. Hrvoje Pelicarić i ja osmislili i počeli raditi ovaj usko specijalizirani festival u Splitu, znali smo da je on namijenjen užem krugu publike koja je ili profesionalno vezana za glazbu i suvremenu umjetnost ili pasionirano prati svjetska zbivanja na suvremenoj glazbenoj sceni. Prvenstveno smo tim ljudima htjeli dovesti relevantan, edukativan i interaktivan sadržaj. U devet godina postojanja festival je stvorio i stvara sve širu publiku – svake godine trudimo se dovesti svjetski relevantna imena sound art scene, kao što su to ove godine Rob Mazurek, Valerio Tricoli i drugi, ali i otvoriti mogućnost mladim umjetnicima i studentima UMAS-a poput Jeronima Jandrića da sudjeluju na međunarodnom festivalu i širiti mogućnosti prezentacije sound arta.
Tako ove godine imamo dvije sound art izložbe/instalacije (Toni Meštrović i Rob Mazurek), ali i eksperimentalni elektronski event u Kocki gdje prezentiramo kolektiv SUTRA iz Beograda. Vrlo je važna i suradnja sa sličnim festivalima u Hrvatskoj, kojih je još uvijek nedovoljno, pa tako ove godine surađujemo s organizacijom P137 (Audio Art festival Pula), udrugom Rondo Histriae (Soundpainting platforma Pula), udrugom KONTEJNER (festival Gibanja) i ponovno pokrenutim NO Jazz festivalom iz Zagreba.
Bliži se početak obnove Doma mladih kao ključnog infrastrukturnog pitanja splitske kulture, a za MKC Split i udruge koje su djelovale u Domu predviđeni su zamjenski prostori. Koji su glavni izazovi za lokalnu nezavisnu kulturu u narednim godinama dok traje obnova?
Izrazito je bitna kohezija same scene koju smo godinama gradili kroz Platformu Doma mladih te zajednički stav prema gradskim strukturama, kako bismo svim udrugama i programima koji su djelovali u i oko Doma u idućem periodu omogućili daljnji neometani rad i razvoj projekata i programa. Ni mi u ovom trenu ne znamo gdje ni kako ćemo dalje održavati ISPOD BINE, a izgradnja publike je dugotrajan i kompleksan zadatak. No uz razumijevanje i sveobuhvatnu stručnu, logističku i financijsku pomoć lokalne vlasti, nadamo se zajedno premostiti i ovaj veliki izazov pred nama.
Iduće godina ujedno će biti i posljednja u desetogodišnjem razdoblju definiranom aktualnom gradskom kulturnom strategijom. U kakvom položaju je splitska kultura ulazeći u finalni period tog ciklusa?
Splitska nezavisna kultura uvelike je vezana za prostor Doma mladih i čeka nas izrazito izazovno razdoblje, uključujući disperziju ljudi, sadržaja i publike, zbog izmještanja organizacija u mahom neadekvatne prostore. To može biti prilika za stvaranje novih projekata i publike uslijed neminovnih promjena, no vrlo je važno da gradske strukture razumiju nužnost održavanja nezavisne kulture i naših programa u gradu koji jede masovni turizam, kao i važnost stvaranja novih prilika za rast i razvoj scene koja je esencijalni gradivni element splitskog urbaniteta, njegove kulturne, pa i turističke ponude.