Novosti

Politika

Makedonski ustanak

Nezadovoljstvo građana Makedonije je eskaliralo nakon što je oporbeni lider Zoran Zaev objelodanio da je Martina Neškovskog prije gotovo četiri godine nasmrt premlatio policajac na dužnosti, a da je to Vlada pokušala zataškati

Pbj3rx1w3k8mbvc6etbwcufir2k

(foto HaloPix, PIXSELL)

Više od 1.000 građana se u utorak navečer okupilo na ulicima Skoplja, uzvikujući ‘ubojice, ubojice!’, i tražeći ostavku premijera Nikole Gruevskog. Demonstracije su uskoro počele izmicati kontroli, pa je došlo i do fizičkog obračuna sa policijom, u kojem je povrijeđeno dvadesetak osoba. Prozori na zgradi vlade su polupani kamenicama, zapaljeno je nekoliko kontejnera, te razbijeno nekoliko policijskih vozila. Policija je vodenim topovima razbila prosvjednike okupljene ispred vlade, no protesti su nastavljeni na gradskim ulicama i nakon toga. Skopska televizija Nova je objavila da je policija ispred Vlade tukla novinara Zorana Ivanova, koji je zadobio je lakše povrede. Nezadovoljstvo građana je eskaliralo nakon što je oporbeni lider Zoran Zaev objelodanio da je Martina Neškovskog prije gotovo četiri godine nasmrt premlatio policajac na dužnosti, a da je to Vlada pokušala zataškati. Ubojstvo se desilo 2011., u vrijeme kada je stranka VMRO-DPMNE proslavljala izbornu pobjedu na prijevremenim parlamentarnim izborima. Podsjetimo, policija je spomenuti slučaj najprije pokušala zataškati, prvobitno tvrdeći kako je Neškovskom pozlilo, te kako je sam pao, međutim, pripadnik makedonske specijalne policije Tigrovi Igor Spasov sam se bio predao, nakon što su se na televiziji pojavili video-snimci.

Predsjednik oporbenog Socijaldemokratskog saveza Zoran Zaev je ranije, uoči demonstracija, na konferenciji za novinare objavio još jednu u nizu ‘bombi’, u okviru projekta ‘Istina o Makedoniji’ - da je Martina Neškovskog ubio policijac na dužnosti, te da je vlast prikrivala tu činjenicu. Zaev je u tu svrhu pustio snimku prisluškivanog razgovora šefa tajne službe Saše Mijalkova. Na snimci se navodno čuje kako ministrica policije Gordana Jankulovska potvrđuje da je šef premijerovog osiguranja angažirao specijalca koji je nasmrt pretukao Neškovskog. U razgovoru između ministrice policije i premijera Gruevskog premijer tvrdi da je ‘dobro javnosti reći da je policajac Igor Spasov na partijskom slavlju bio privatno, a ne kao službeno lice’. ‘Ne, ti im kategorično reci da on nije član premijerovog osiguranja’, govori Gruevski na snimku, na šta ministrica policije Gordana Jankulovska odgovara: ‘Ne, ja svakako neću.’

‘Smrt ovog mladića je osim bola i revolta otvorila pitanja koja do danas nisu zatvorena. Zbog čega je MUP danima prikrivao ubojstvo, zbog čega je odgovornost svedena na pojedinca, zbog čega niko nije preuzeo odgovornost za gašenje jednog mladog života’, rekao je Zaev, dodajući kako je ‘istina teška, bolna i peče, ali je jedna i jedinstvena i građani je moraju doznati u cjelosti’. Podsjetimo, Zaev je nezakonito prisluškivane razgovore počeo objavljivati polovinom veljače, tvrdeći da je u protekle četiri godine premijer Makedonije Nikola Gruevski sa suradnicima prisluškivao više do 20.000 ljudi među kojima su pripadnici pozicije, oporbe, intelektualci, novinari, ali i vjerski poglavari. Zauzvrat, protiv Zaeva je pokrenut postupak, u kojem je optužen za izdaju, državni udar i suradnju sa stranim obavještajnim službama.

‘Dan je bio dug, ispunjen gnjevom i pravdom. Policija je tukla, maltretirala i hapsila svoj narod, koristila vodene topove i pendreke. Danas smo doznali da smo svih ovih godina bili na pravoj strani. Da se izborimo za život! Svaki dan u 6! Vidimo se sutra!’ To je poruka koja se širi društvenim mrežama, i koja poziva na svakodnevni nastavak demonstracija u Makedoniji. Al Jazeera prenosi kako je plenum studenata, koji se priključio građanskom prosvjedu, objavio da je grupa od pedesetak policajaca upala u čitaonicu ‘Braća Miladinovci’, te da su prijetili studentima da će protiv svih njih biti podnesene krivične prijave.

Posljednji izvještaj Freedom Housea o slobodi medija u svijetu pokazuje da je stanje u Makedoniji najgore na Balkanu. Medijske slobode se u toj zemlji kontinuirano i sistematski ograničavaju u posljednjih pet godina, a to se moglo vidjeti i ovih turbulentnih dana. U spomenutom izvještaju se, između ostalog, navodi kako je nekoliko oporbeno nastrojenih medija bilo prinuđeno da prekinu rad, te da je novinar Tomislav Kežarovski bio u pritvoru zbog, kako se ističe, sumnjivih optužbi o otkrivanju identiteta zaštićenog svjedoka u slučaju ubojstva. ‘Ne samo da je zabrinjavajuće, nego je degradirajuće i sramno za čitavo društvo, naročito za politički i državni vrh, intelektualne elite, novinare. Ipak, najoštećenija je javnost jer da dođete u ovakvu poziciju morali su se desiti neki strašni procesi u društvu, od limitiranja javne reči, odnosno novinara, pa do drakonskih kazni ljudima koji misle različito od vlasti i kritički opserviraju, pa do zatvaranja i pritvaranja novinara i sličnih situacija na koje smo praktično i navikli i što je najstrašnije - ne uznemiravamo se’, komentirao je za Radio Slobodne Evropa dugogodišnji novinar Erol Rizaov, poslednji dobitnik nagrade za novinarstvo Zhan Mone, koju dodeljuje Evropska unija. On smatra da nema izlaza iz ove situacije, jer, kako kaže, vlasti nemaju demokratski kapacitet da bi napravili neophodne promene.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više