Novosti

Politika

Ljetnom školom protiv političkog ekstremizma

Ovogodišnja Ljetna škola demokracije u organizaciji Antifašističke lige posvećena je političkom ekstremizmu. O tome će govoriti aktivisti, novinari, znanstvenici. Teme Ljetne škole jednako su aktualne kao i prije 30 godina kada je prvi put održana u Supetru na Braču

Large supetar

Supetar (foto Wikimedia Commons)

Ovogodišnja Ljetna škola demokracije u organizaciji Antifašističke lige održat će se u Supetru na Braču od 28. do 30. rujna. Tema je aktualna i sveprisutna "Politički ekstremizam: prepoznavanje, suprotstavljanje, ublažavanje". O temi u panelima raspravljati aktivisti, novinari, znanstvenici.

O prepoznavanju i karakteristikama političkog ekstremizma raspravljat će Nerzuk Ćurak, Dejan Jović i Zoran Pusić. Tendencijama političkog ekstremizma u Hrvatskoj i Europi svoj će razgovor posvetiti Mašenjka Bačić, Gracijano Kalebić, Tamara Opačić i Branko Sekulić, a o tome kako se političke stranke suprotstavljaju političkom ekstremizmu Ivana Kekin, Sanja Major i Katarina Peović. Novinarstvo je sredstvo suprotstavljanja i ublažavanja političkog ekstremizma, a što o tome misle moći će se čuti od Ivice Ivaniševića, Borisa Pavelića, Hrvoja Šimičevića, Ante Tomića i Silvane Uzinić. O Gazi, temi koja je globalno dominantna posljednjih godinu dana, raspravljat će Nidžara Ahmetašević, Emina Bužinkić i Aneta Vladimirov, posebno kroz prizmu političkog ekstremizma na vlasti.

Za domaća zbivanja važna i stalna tema je suočavanje s prošlošću. O njoj kao sredstvu za ublažavanje političkog ekstremizma će razgovarati Hrvoje Klasić, Nikola Kožul i Vesna Teršelič. Završni panel posvećen je ulozi nacionalizma u nastanku i "normalizaciji" političkog ekstremizma, a o tome će izlagati Dragan Markovina, Marijana Stojčić i Zoran Pusić.

Ovogodišnja Ljetna škola demokracija posvećena je uspomeni na Bogdana Denića čije je uloga u pokretanju i održavanju te manifestacije neizostavna. Prva Ljetna škola u Supetru organizirana je prije 30 godina. Trebala je biti organizirana godinu ranije, ali je uprava hotela dobila prosvjedno pismo jedne braniteljske udruge pa je otkazala svoje usluge. Tako je 1993. godine Ljetna škola demokracije organizirana u Labinu. Svojedobno je okupljala i stotinjak sudionika, a među njima su bili i predsjednik Republike, saborski zastupnici, istaknute osobe iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine. Razlozi i teme zbog kojih je Ljetna škola demokracije pokrenuta su nacionalistička netrpeljivost, identiteti građeni na mržnji, falsificiranje prošlosti, nefunkcionalno pravosuđe, degeneracija u demokrature, socijalna nepravednost, a sve su aktualne i nakon 30 godina.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više