Novosti

Politika

Kažnjavanje Novosti

Sjednica Savjeta za nacionalne manjine prošla je u znaku kresanja sredstava Novostima kao nezavisnom manjinskom mediju

Large nenad

Sa sjednice Savjeta za nacionalne manjine (foto Nenad Jovanović)

Sjednica Savjeta za nacionalne manjine RH (SNM), održana 24. aprila u Zagrebu, s temom usvajanja prijedloga odluka o rasporedu sredstava za programe u ovoj godini protekla je u znaku političkog udara na Novosti, odnosno skidanja 210.000 eura u odnosu na lani dobivena sredstva od 610.000 eura.

S obzirom da ukupna sredstva za nacionalne manjine u proračunu za ovu godinu iznose 11 miliona eura, što je povećanje od 13,3 posto u odnosu na lanjskih 9,7 miliona, mnogi od prijavljenih programa dobili su veća sredstva.

Kako je rekao predsjednik Savjeta Tibor Varga, koji je predstavljao odluku umjesto, zbog bolesti odsutne predsjednice Povjerenstva, članice SNM-a Branke Bakse, na Javni poziv je prijavljeno 1352 programa 250 udruga i ustanova nacionalnih manjina, od kojih su 122 samostalne, te savezi i zajednica s 128 njihovih članica.

Po programima kulturne autonomije na informiranje se odnosi 119 programa, na izdavaštvo 106, na kulturni amaterizam 65 i na kulturne manifestacije 659 programa, dok su tri programa vezana za bilateralne ugovore i sporazume.

Na osnovu prijavljenih programa zatraženo je ukupno 16,6 miliona eura, što je za 30 posto više nego što je traženo lani. Uz to, ove godine se prijavilo i 12 udruga koje lani nisu bile sufinancirane.

- Smanjenje sredstava Novostima za 200.000 eura je politički čin - ocijenio je u raspravi zastupnik Talijana Furio Radin, koji je izrazio nezadovoljstvo i što izdavačka kuća Edit, koja izdaje jedini dnevni list nacionalnih manjina, nije dobila veća sredstva.

- Zabrinuti smo zbog otvaranja prostora za napade na nezavisne medije od stranke koja se izjašnjava protiv prava nacionalnih manjina, što bi moglo intenzivirati političke napade na druge medije. Ne želimo stvarati loše odnose s drugim nacionalnim manjinama i kočiti njihove programe, pa ćemo biti suzdržani, ali ćemo svoje mišljenje dati u pisanom obliku - rekao je Milorad Pupovac, koji je ponovio da je današnji akt pokušaj ušutkivanja drugačijih mišljenja.

Zastupnik Roma Veljko Kajtazi je članovima komisije za raspodjelu sredstava zamjerio na neinformiranosti jer nisu prisustvovali manifestacijama i aktivnostima romske manjine, tako da su za neke programe smanjena sredstva zbog čega će doći do njihovog prestanka. Obilježavanja tri romska praznika, Dan romskog jezika, Svjetski dan Roma i Samudaripen nisu politički događaji i teme, nego manjinski, naglasio je.

Zastupnik Bošnjaka i dijela ostalih manjina Armin Hodžić ocijenio je da se velika sredstva daju štampanim, a ne elektronskim medijima koji su po njemu pristupačniji. U raspravi se moglo čuti i da je je od nekih lani odobrenih programa došlo do povrata 42.227 eura koji su mogli dobro doći drugim programima.

Nakon rasprave prijedlog odluka o raspodjeli usvojen je većinom glasova sa pet suzdržanih – zastupnici Milorad Pupovac, Dragana Jeckov, Veljko Kajtazi i Furio Radin te potpredsjednik Savjeta Milan Vukelić.

Članovi Savjeta usvojili su odluku o rasporedu sredstava za programe stvaranja materijalnih pretpostavki za ostvarivanje kulturne autonomije nacionalnih manjina u visini 265,4 hiljade eura od čega je grad Mursko Središće dobio 150.000 eura za nastavak izgradnje Romskog multikulturnog centra, a 115.446 eura općina Sirač za nastavak izgradnje Spomen kuće Nijemaca i Austrijanaca.

Zanimljivo je i da za razliku od ranijih godina nije bilo točke o utrošku sredstava koje su lani odobrena za programe kulturne autonomije, već je ona najavljena za jesen.

Najavljeno je i da će ponovo biti pokrenuta manifestacija kulturnog stvaralaštva nacionalnih manjina u Hrvatskoj, a da će se nastaviti financirati smotra u Lipovljanima i manifestacija Češka obec u Bjelovaru.

Štose tiče srpskih institucija i organizacija, Zajedničko vijeće općina Vukovar dobit će ukupno 331 hiljada eura, 159 hiljada eura za sam ZVO, a ostatak ide njihovim članicama, odnosno brojnim KUD-ovima u njihovom sastavu. Čuvari srpskog identiteta iz Vukovara dobit će 29.2 hiljada eura,

Srpski demokratski forum i njihov podlistak Nada dobili su 100,5 hiljada eura, a SKD "Prosvjeta" za sve kategorije aktivnosti 1,28 miliona eura. Srpsko narodno vijeće dobit će 701,9 hiljada eura, od čega na Novosti, kako smo ranije spomenuli ide 400 hiljada eura. Srpsko privredno društvo "Privrednik" dobiva 80 hiljada eura, od čega za svoj podlistak 55 hiljada eura, Udruga srpske nacionalne zajednice Uranak iz Varaždina 19 hiljada eura, Udruga Žene kosovske doline iz Riđana 7,2 hiljade eura te Srpski dom iz Vukovara 2 hiljade eura. SKUD Đurđevdan iz Drežnice dobit će 28,7 hiljada eura, a SKUD Jovan Lazić iz Belog Manastira 26 hiljada eura. Dakle, može se reći da su skoro sve srpske organizacije i institucije dobile osjetno više osim SNV-a.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više