Novosti

Kultura

Jadranka Žinić Mijatović i Nikola Mijatović: Jednakost je u srži cirkusa

Cirkuski umjetnici, osobito kod nas, u neadekvatnim uvjetima iz ničega stvaraju mnogo – političari, u službi sistema moći, umjetnici su stvaranja ničeg iz obilja, kažu umjetnički voditelji i koordinatori festivala CirkoBalkana

Large mini kultura cirkobalkana

(foto Nikola Mijatović)

U najavi ovogodišnje CirkoBalkane stoji citat sociologa, redatelja i teoretičara cirkusa Jean-Michela Guya, u kojem se spominje "umješnost stvaranja nečeg velikog s malo resursa". Teško da bismo mogli pronaći bolji opis (pozicije) suvremenog cirkusa?

Umjetnici/e suvremenog cirkusa u Hrvatskoj 20 godina stvaraju bez adekvatnih financijskih i prostornih uvjeta i postižu vrijedne rezultate – od svjetskih turneja, premijera na europskim pozornicama, nagrada na festivalima... sve to prolazi nezapaženo od strane domaće javnosti i nadležnih koji upravljaju raspodjelom javnih financija i prostora. Većina umjetnika suvremenog cirkusa u Hrvatskoj prekarni su radnici, a uz minimalne uvjete za rad dolaze do velikih ostvarenja.

Kakav "drugačiji cirkus" nam nagovještava CirkoBalkana 12?

Kod nas se riječ cirkus koristi kao sinonim za nakaradne radnje i situacije, osobito u svakodnevnoj politici. To je bilo vidljivo za vrijeme nedavnih izbora, pa smo i mi odlučili izaći s "izbornom parolom" nadovezujući se na onu antiglobalističkog pokreta "Drugačiji svijet je moguć". Cirkus jest primarno naš svijet i odlikuje se svime što izostaje u politici i sve češće u društvu. Akteri ove umjetnosti svakodnevno fizički rade, često riskirajući život, njegujući pritom osjećaj za grupu, zajednicu, društvo uopće. Cirkus ne poznaje nacionalizam, razlike na temelju vjerskih opredjeljenja i imovinske situacije pojedinca – jednakost je u njegovoj srži.

Cirkuski umjetnici, osobito kod nas, u neadekvatnim uvjetima iz ničega stvaraju mnogo – političari, u službi sistema moći, umjetnici su stvaranja ničeg iz obilja. Suvremeni cirkus reagira na društvene situacije i nije tu da nas zabavlja spektaklom. Na festivalu gostuju umjetnici koji igraju predstave unutar skučenih prostora, a čija umjetnost nadilazi fizičke i imaginarne barijere tih prostora. Riječ je o minimalističkim scenografijama koje umjetnik svojom izvedbom pretvara u čulno obilje. Želimo da publika uživa na festivalu, ali i prepozna fizički i mentalni rad uložen u izvedbe te razmisli pri korištenju riječi "cirkus" kao sinonima za nekorektno i neetičko.

Cirkuske su se umjetnice i umjetnici dugo borili za formalno priznanje svojeg područja u okviru sustava javno financirane kulture u Hrvatskoj. Temeljni pomaci su se dogodili, koji nam predstoje?

Ministarstvo kulture i medija izdvojilo je suvremeni cirkus u zasebnu kategoriju uvrstivši ga pod Program dramske i plesne umjetnosti te izvedbenih umjetnosti (suvremeni ples i pokret te suvremeni cirkus). Na tome treba zahvaliti Društvu umjetnika suvremenog cirkusa koje je zagovaračkim aktivnostima djelovalo prema Ministarstvu. Slijedeći korak je neriješeno pitanje statusa umjetnika suvremenog cirkusa i priznanje Ministarstva, uvrštavanje na popis strukovnih organizacija pri Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika. Time će umjetnici suvremenog cirkusa u Hrvatskoj imati ista prava i obaveze kao drugi umjetnici: moći će osnivati umjetničke organizacije, prijaviti se za status samostalnih umjetnika, ostvariti propisana prava koja se tiču umjetničkog rada.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više