Nedavno je s emitiranjem započeo Zabrij radio, internetski community radio čiji ste pokretači. Recite nam više o razlozima njegovog pokretanja i uredničkoj koncepciji.
Ivan Čipćić: Zabrij radio je nastao iz želje da Zagreb dobije community radio u pravom smislu riječi. Fokus će nam biti na alternativnoj glazbi, kulturnim i društvenim temama te pričama sa zagrebačke underground scene. Imat ćemo DJ setove, intervjue s umjetnicima, tematske emisije o povijesti i sadašnjosti grada. Planiramo eksperimentirati s formatima – od klasičnog talk-showa do live prijenosa s događanja, a cilj nam je stvoriti zajednicu koja se povezuje kroz sadržaj bez komercijalnog pritiska.
Kelly Glavinić: Često komentiramo kako je digitalno doba donijelo neku vrstu privida bliskosti među ljudima. Ako gledaš nečiji story svaki dan, osjećaš da ste povezani, premda vjerojatno niste porazgovarali mjesecima. To je nešto na što želimo utjecati – ako ništa, na našoj lokalnoj razini.
Čipćić: Tako je. Želimo potaknuti zajednicu da proizvodi sadržaj za sebe i propitkuje status quo bez straha od cenzure ili imperativa financijske isplativosti koji diktira što prolazi, a što ne. Želimo stvarati s prijateljima i ljudima koji će nam to tek postati. Mladima nedostaje zajednički cilj vrijedan truda i mislimo da je ovo dobar kanal za to.
Koja je važnost neprofitnih, odnosno community radija i kakva je njihova scena u Hrvatskoj?
Čipćić: Sve neprofitne organizacije koje se savjesno i časno bore za svoj cilj imaju veliku važnost u životu pojedinca i zajednice, no prečesto su stavljene na marginu jer se njihove aktivnosti ne vrte oko komercijalnih sadržaja.
Glavinić: Community radija u Hrvatskoj ima svega nekoliko. Za razliku od ostatka Europe gdje postoji i aktivno radi stotine neovisnih radija, kod nas svakako treba više takvih inicijativa. Baš smo nedavno posjetili splitski KLFM, radi se entuzijastičnoj i jako poticajnoj ekipi. Vjerujemo da je budućnost ovakve vrste medija u Hrvatskoj svijetla; ako imaš laptop i male prijenosne mikrofone, voditi live emisiju danas možeš od bilo gdje u svijetu.
Čipćić: Zbog svega navedenog važno nam je mladima približiti koncept internetskog radija kao platforme za umjetnost, kulturu, slobodu govora; teme su beskonačne.
U procesu ste useljenja u prostor Centra kulture na Peščenici, odnosno KNAP-a. Kako je do te suradnje došlo i što vam znači ta institucionalna pomoć?
Čipćić: S obzirom na to da sam s Peščenice, KNAP me prati cijeli život, pa sam im se, smatrajući kako me ništa ne košta pitati, javio još dok je ideja o radiju bila u povojima. Ispali su izuzetno pristupačni i iznenadili smo se kad su nam ponudili prostor. Imamo slične ciljeve, pa je partnerstvo s njima bilo logičan korak.