Vlada je napokon usvojila izmijenjeni i dorađeni konačni prijedlog spornog Zakona o komunalnom gospodarstvu. Promptno ga je uputila u saborsku proceduru nakon pritiska građanskih udruga, nevladinih organizacija, Udruge gradova, čelnika jedinica lokalnih samouprava kao i privatnih osoba koje su na adresu predlagatelja Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja odaslali više od šest stotina primjedbi i prijedloga za korekciju nacrta prijedloga.
Konačni prijedlog na 88 stranica čini se ponešto razumnijim i jasnijim za razliku od njegove prvotne verzije, u kojoj nije bila skrivena intencija za privatizaciju osnovnih komunalnih usluga. Očito se s pravom upozoravalo da bi prepuštanjem komunalija tržištu došlo do pada potencijala jedinica lokalne samouprave u pružanju komunalija; nepotrebnog osnivanja novih trgovačkih društava, bujanja administracije te novih troškova za gradove i općine, a prije svega do povećanja cijene komunalnih usluga za građane, posebno odvoza miješanog komunalnog otpada. Ne treba ni naglašavati kakve bi tek posljedice takav zakon mogao imati po nerazvijene sredine, što bi nesumnjivo dovelo do daljnje depopulacije tih krajeva.
Da ne bi sve ispalo tako loše, u konačnoj verziji prijedloga zakona, najvažnije, izbrisana je problematična odredba iz stavka 3. članka 36, kojom je trebalo biti propisano da komunalna javna ustanova koju osniva jedinica lokalne samouprave mora obavljati isključivo komunalnu djelatnost, zbog čijeg je obavljanja osnovana i ne može istovremeno obavljati drugu tržišnu gospodarsku djelatnost. Jedina je razlika da zakon sad propisuje da ako takva javna ustanova uz komunalnu djelatnost obavlja i drugu djelatnost koja se obavlja u javnom interesu ili tržišnu gospodarsku djelatnost, mora razdvojiti računovodstvene poslove.
Nadalje, premda su razni topalovići u privatizaciji pogrebnih usluga već vidjeli svoju priliku za zgrtanjem profita, u konačnom tekstu zakona ipak je izbrisana mogućnost koncesijskog obavljanja komunalnih djelatnosti održavanja groblja i krematorija unutar groblja, pružanja usluga ukopa kao i kremiranja pokojnika. Shodno tome, onemogućeno je neprofitnim udrugama građana obavljanje komunalne djelatnosti održavanja groblja i djelatnosti usluge ukopa pokojnika. Zauzvrat je pak omogućeno davanje koncesije za obavljanje dimnjačarskih poslova i održavanje javne rasvjete.
Bilo je i određenih primjedbi zbog gotovo policijskih ovlasti komunalnih redara koji će ubuduće moći pokretati prekršajne postupke protiv prekršitelja zakona, no predlagatelj to nije smatrao spornim.