Policija zasad nije sankcionirala navijačko ustašovanje koje se dogodilo 26. siječnja, dan uoči obilježavanja 80. obljetnice oslobođenja nacističkog logora Aušvic. Nekoliko stotina mlađahnih pripadnika navijačke skupine Torcida u korteu splitskim ulicama uputilo se na stadion Poljud uzvikujući ustaški pozdrav "Za dom spremni" i urlajući "Ajmo, ajmo, ustaše".
U odgovoru na naš upit što je povodom tog skandaloznog događaja poduzela, Policijska uprava splitsko-dalmatinska navodi da je "upoznata s navedenim događajem te se u ovom trenutku provodi kriminalističko istraživanje". Premda je on zabilježen i na video-snimci, o njemu šute i vlast i oporba. Po službenoj dužnosti javio se tek gradonačelnik Splita Ivica Puljak, koji je navijački marš nazvao sramotom.
Istu policijsku upravu upitali smo i koje su istražne radnje i mjere poduzeli u slučaju dubrovačkog gradonačelnika Mate Frankovića. On je u srpnju 2024. na skupu u Cisti Velikoj, održanom u sklopu otvaranja spomen-parka "Mate Vučak Čigra", u čast i slavu palog borca 3. imotske bojne 4. gardijske brigade HV-a, na kraju svog govora pozdravio s "Bog i Hrvati", ali također i sa "Za dom spremni", koji su, kako je kazao, "u Domovinskom ratu vodili mlade heroje u borbi za obranu Hrvatske". Frankovićevom pozdravu je aplaudirao i prisutni potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
U vezi tog događaja otprije skoro sedam mjeseci izvide je pokrenulo splitsko Općinsko državno odvjetništvo, a do zaključenja teksta odgovor od Policijske uprave nismo dobili. Premijer Andrej Plenković kazao je tada kako Frankovićevo obraćanje nije bilo primjereno, da to nije politika Vlade ni HDZ -a, "primjereno je kazati 'Bog i Hrvati', dovoljno je bilo da je rekao 'Za dom'". Premijer je još rekao da je "to politički za nas neprihvatljivo u svakom smislu" i da je "to njegov stav, ne HDZ-a", a Franković je mirno mogao nastaviti obnašati dužnost.
U augustu prošle godine HDZ-ovi ministri Ivan Anušić, Šime Erlić, Marin Piletić i danas bivši Vili Beroš bili su na Tomsonovom koncertu u Imotskom. Bio je to razulareni dernek na kojem je prije koncerta dio mladih u gradu pjevao ustaške pjesme i mahao ustaškim znakovljem
Zastupnik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček u lipnju prošle godine u Saboru je izveo performans. Za govornicom je razvio zastavu HOS-a s pripadajućim ZDS-om kako bi skrenuo pažnju na to da je jedan građanin novčano kažnjen zbog isticanja takve zastave na balkonu kuće za vrijeme nogometne utakmice. Zastupnik Mosta Miro Bulj podržao je Pavličeka pozdravivši sa "Za dom spremni". Umjesto da ga udalji iz Sabora ili nekako sankcionira i pošalje poruku o društvenoj osudi ustaštva, predsjednik Sabora, HDZ-ov Gordan Jandroković, gotovo mu je očinski protepao: "Kolega Bulj, ponovo se poigravate. Ali, vezali ste uz HOS, pa može proći. Molim vas ipak da izbjegavamo takve dvosmislene pozicije i dvosmisleni govor."
Sveprisutna tolerancija prema proustaškim ispadima i mlak tretman prijestupnika iz vlastitih stranačkih redova prisutni su u mandatu i prošle i aktualne Plenkovićeve vlade, formirane s desničarskim i antisrpski nastrojenim Domovinskim pokretom. Mlake osude proustaških ekscesa posljedica su toga što se HDZ-ova vlast nikada nije nedvosmisleno odredila prema tim pojavama ili koketiranju s tom zločinačkom ideologijom.
Jasno je da je svojedobno osnivanje famoznog Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, koje je ostalo upamćeno po preporuci da je ustaški pozdrav "Za dom spremni" protuustavan, ali iznimno dozvoljen u onim situacijama, na mjestima ili grobljima gdje se odaju počasti poginulim pripadnicima HOS-a, bio elegantan način odbacivanja tereta svake buduće odgovornosti HDZ-a.
S druge strane, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović još je 2021., tijekom proslave 26. obljetnice Oluje u Kninu, kada je nekolicina predvođena predsjednikom udruge 9. bojne HOS-a i njenim ratnim zapovjednikom Markom Skejom uzvikivala "Za dom spremni", izjavio da je "taj poklič zabranjen i kažnjiv i da će policija sigurno napraviti sve što je u skladu sa zakonom". Premijer Plenković dodao je da "to nitko ne dovodi u pitanje".
Umjesto da suzbija neoustašku ofenzivu, Vlada je čekala s izmjenama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira 2023. godinu. Članak 5. stavak 1. tog zakona propisuje da "tko na javnom mjestu (...) nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža, remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 700 do 4000 eura ili kaznom zatvora do 30 dana". Baš i nismo primijetili konkretnu primjenu ove zakonske odredbe. Za razliku od toga, austrijsko pravosuđe je zbog isticanja ustaških simbola i pozdrava u maju 2018. nakon komemoracije na Blajburgu osudilo dugopoljskog HDZ-ovca Anđelka Bosančića i petoricu drugih na 15 mjeseci zatvora uvjetno.
Vratimo se na domaći teren. Ni mjesec dana nakon Frankovićeve eskapade, u augustu prošle godine HDZ-ovi ministri Ivan Anušić, Šime Erlić, Marin Piletić i danas bivši Vili Beroš bili su na koncertu Marka Perkovića Tomsona u Imotskom. Bio je to razulareni dernek na kojem je prije koncerta dio mladih u gradu pjevao ustaške pjesme i mahao ustaškim znakovljem. Ustaški simboli bili su vidljivi i na samom koncertu. Majice s natpisima "Kroz Imotski kamioni žure", stih iz pjesme "Jasenovac i Gradiška Stara", koja se nastavlja stihom "to je kuća Maksovih mesara", očito nisu zasmetali vrlim ministrima. Ni policija nije, kako su tada poručili, uočila posebne probleme na koncertu i oko njega, a atmosferom je bio oduševljen i dio medija.
Takva ikonografija ne čudi kada su u pitanju koncerti dotičnog izvođača "domoljubnih pjesama". Britanska povjesničarka i doktorica slavenskih i istočnoevropskih studija Ketrin Bejker u svojoj knjizi "Zvuci granice" (Biblioteka 20. vek, 2011.), sociološkoj studiji o utjecajima popularne glazbe, rata i nacionalizma u Hrvatskoj od 1991., analizira između ostalog lik i djelo Marka Perkovića Tomsona, ikone nacionalističke i proustaške desnice. Iz pozicije neposredne promatračice piše o njegovom koncertu u Maksimiru 2007. godine i navodi kako su pripreme za njega "obuhvatile i zabranu ustaških obilježja".
Pripadnici Torcide na ulicama Splita vikali su "Ajmo, ajmo, ustaše" (Foto: Screenshot)
Podsjeća da je čak i Efraim Zurof, "posljednji lovac na naciste" iz Centra Simon Vizental, pozvao Tomsona da "iskoristi svoj patriotski kredibilitet i osudi NDH i pokaže da je vrlo častan domoljub onaj tko izgrađuje domovinu u demokraciji, prihvaćajući manjine i jačajući toleranciju među različitim etničkim grupama", no takav je poziv ostao neuzvraćen. Kakvim su se sentimentima prema domovini vodili hrvatski rukometaši kada je i njihovo srebro sa svjetskog prvenstva bilo zasjenjeno Tomsonovom pojavom na nedavnom svečanom dočeku na zagrebačkom Trgu bana Jelačića? Pjesme koje izvodi fokusirane su na podsjećanje na rat i na promicanje nacionalizma, prožimaju se u njima i proustaški sentimenti i mitovi, što se zatim u javnosti naziva domoljubljem.
Govoreći u intervjuu u prošlom broju Novosti o rukometašima, saborski zastupnik SDP-a Arsen Bauk kazao je da "politički teren nije njihov teren i ne treba im nametati političke kriterije". Odlično snalaženje na političkom terenu rukometaši su demonstrirali inzistiranjem da Tomson nastupi s njima na pozornici, jer su njegovu novu pjesmu uzeli kao svoju neslužbenu himnu. Nije ih puno brinulo, kao ni druge sportaše prije njih, što su kontroverzne okolnosti pjevačevog izričaja poznate svima, pa i puno šire od Hrvatske.
Politički moment demonstrirao je i jedan od boljih rukometaša s minulog prvenstva Leon Šušnja, koji je u intervjuu za desničarsku emisiju "Bujica", ne prezajući od možebitno političkog autogola, a prije svega kao onaj koji je nakon velikog sportskog uspjeha uzor mnogim mladima, svojom izjavom oživio 1991. godinu. "Moramo vratiti Hrvatsku Hrvatima. Pozdrav 'Za dom spremni' mi ne smeta", zaključio je posve politički taj rukometaš.
Nakon svega postaje jasnije koliko je bio u pravu zamalo usamljeni i hrabri predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić kada je otvorenim pismom zamolio premijera Plenkovića da ne dopusti Tomsonu nastup na dočeku rukometaša, jer je "posebno među mladima, simbol ustaštva bar koliko i 'Za dom spremni'". Premijer mu je sarkastično odgovorio da umjesto traženja "političke poruke u nastupu Tomsona, što samo produbljuje ideološke podjele, svi zajedno uživamo u uspjehu rukometaša".
Poziv rukometaša i nastup Tomsona osudili su i Veterani Domovinskog rata i antifašisti (VeDRA), Mreža antifašistkinja Zagreba i Inicijativa mladih za ljudska prava, nevladine organizacije koje su trn u oku Vladi i zapjenjenim desničarima. Potonje dvije navele u saopćenju da se zagrebačka vlast koju vodi Možemo! nije suprotstavila ideji da Tomson zabavlja okupljene građane na glavnom gradskom trgu.
Tomislav Tomašević, Možemov gradonačelnik Grada Zagreba koji je bio suorganizator dočeka na Trgu, kalkulantski se odredio prema svemu: "Tomson sigurno nije moj ni glazbeni ni politički izbor, no isto tako nisam pristalica zabrane koncerata jer smatram da je to kontraproduktivno. Načelno govoreći, smatram da policija treba sankcionirati sve pojedince koji na koncertima nose ustaška obilježja. To je neprihvatljivo."
S druge strane, Možemo! se nakon imotskog koncerta jasno odredio da "slavljenje ustaštva, kakvom smo imali priliku svjedočiti u Imotskom, znači slavljenje rasnih zakona, progona i ubijanja Srba, Židova, Roma i drugih manjina" i pozvao policiju i sudove da reagiraju i kazne počinitelje. Naveli su i da je ustaški pozdrav jednak Hitlerovom "Zig hajl" pod kojim su nemilosrdno ubijeni milijuni ljudi. "Dvostruke konotacije uveo je HDZ Andreja Plenkovića kako bi se dodvorio dijelu desnice na čije glasove računa", pisali su tada iz Možema.
Pravi test za zagrebačku vlast nastupit će kada i ako ustanova Upravljanje sportskim objektima, koja je pod ingerencijom Grada, odobri molbu Tomsonovog menadžmenta za ustupanje Hipodroma za njegov koncert. Pojavom na zagrebačkom Trgu pozornica mu je dijelom već otvorena.
U tom svjetlu, odluka Ureda predsjednika Republike Zorana Milanovića o odbacivanju mogućnosti da na skorašnjoj inauguraciji klapa Hrvatske ratne mornarice Sveti Juraj, unatoč prvobitnoj najavi, izvede Tomsonovu pjesmu "Ako ne znaš šta je bilo" čini se pragmatičnom.