Novosti

Politika

Crna Gora na crnoj listi

Čini se da je i hrvatskoj i crnogorskoj strani bilo u interesu da dođe do pogoršanja odnosa. Službeni predstavnici RH trebali bi objasniti zašto je Hrvatska nezadovoljna činjenicom da je crnogorski parlament osudio genocid, kaže Božo Kovačević

Large 1mandic

Persona non grata – predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić (foto R. R./ATAImages/PIXSELL)

Prije 24 godine, krajem lipnja 2000., odnosi Hrvatske i Crne Gore doživjeli su prekretnicu. Tadašnji predsjednik Crne Gore Milo Đukanović doputovao je u Cavtat, sastao se s tadašnjim predsjednikom Hrvatske Stjepanom Mesićem i izrazio žaljenje zbog onoga što se dogodilo 1991., odnosno zbog agresije JNA iz Crne Gore i crnogorskih rezervista na dubrovačko područje. U vrijeme tih događaja, a tada su počinjeni i ratni zločini, Đukanović je bio predsjednik vlade Crne Gore koja je bila vjerna saveznica Slobodana Miloševića. Đukanoviću je u hrvatskoj javnosti zamjereno to što se nije ispričao, a očekivano se podsjećalo i na njegovu, nemalu i neslavnu, ulogu 1991. U vrijeme posjeta Cavtatu Đukanović je već bio pobijedio svog crnogorskog suparnika, nekad bliskog saveznika, Momira Bulatovića, emancipirao se od Miloševića i počeo raditi na osamostaljenju Crne Gore. Odnosi između dviju država nakon toga krenuli su prilično strmom uzlaznom linijom. Neriješeno pitanje granice na moru nitko i ne spominje, u vrijeme dugotrajne Đukanovićeve vladavine nisu postavljana pitanja o tome kako on vlada, položaj Hrvata u susjednoj državi doista je poboljšan, a Hrvatska je postala čvrsta zagovornica Crne Gore u EU-u i NATO-u.

Odnedavno su ti odnosi na najnižoj razini u posljednjih četvrt stoljeća. Crnogorski parlament usvojio je krajem lipnja Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac i logorima Dachau i Mauthausen. Rezolucija je dodatno polarizirala ionako oštro podijeljenu crnogorsku političku scenu. Izglasana je s 41, minimalno potrebnim brojem glasova, a za opoziciju ona je dokaz prilježnosti nove vlade Srbiji i Rusiji, povećanom utjecaju tih država na Podgoricu, posljedica čega je udaljavanje Crne Gore od EU-a i zaoštravanje odnosa sa susjedima. Hrvatska vlast je i u vrijeme rasprave o rezoluciji i neposredno nakon njenog usvajanja negodovala i upozoravala na posljedice, među kojima je i usporavanje europskog puta Crne Gore. Bilo je očito da su donedavno uzorni odnosi na stranputici. Ubrzo nakon toga otkazani su posjet predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela Podgorici i njegovo obraćanje Skupštini, ali je predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića primio u Bruxellesu početkom srpnja. Milatović je među protivnicima rezolucije u Crnoj Gori. On se 18. srpnja neformalno sastao s premijerom Andrejom Plenkovićem na sastanku na vrhu Europske političke zajednice i tada mu je Plenković ponovio hrvatsko nezadovoljstvo usvajanjem rezolucije.

Najsnažnija dosadašnja manifestacija te stranputice u odnosima je odluka Ministarstva vanjskih i europskih poslova Hrvatske da predsjednika Skupštine Crne Gore Andriju Mandića, zastupnika Milana Kneževića i potpredsjednika vlade Aleksu Bečića proglasi personama non grata i to "zbog sustavnog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutarnje političke svrhe". Zagreb od Crne Gore očekuje da će se ponašati "u skladu s europskim vrijednostima i u europskom duhu te da će svoje napore usmjeriti na daljnje ispunjavanje uvjeta i mjerila u pristupnom procesu". Hrvatska nota kojom su dužnosnici Crne Gore proglašeni nepoželjnima uslijedila je samo dva dana nakon što je u Podgorici potvrđena nova, po ocjenama mnogih, prosrpska i proruska vlada. Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sugerirao je da su trojica dužnosnika proglašena nepoželjnima zbog izglasane rezolucije, ali i zbog drugih događaja u susjednoj državi kao što je imenovanje bazena u Kotoru po stražaru u logoru Morinj u kojem su 1990-ih bili zatočeni Hrvati i nad kojima su počinjeni zločini.

Rezolucijom je kao genocid osuđen zločin počinjen u Jasenovcu, izrijekom je rečeno da nije uperena ni protiv jedne današnje države ili naroda te da je odgovornost za zločine individualna. No, kakve veze ima današnja Hrvatska s NDH koja je počinila genocid u Jasenovcu (i ne samo u njemu) nad Srbima i Romima te Holokaust nad Židovima? NDH je izrijekom izbačena iz državnopravnog slijeda navedenog u Izvorišnim osnovama Ustava RH i današnja se Hrvatska ni u čemu ne smatra njenom sljednicom.

Božo Kovačević (Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL)

Božo Kovačević (Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL)

Bivši političar i diplomat, danas analitičar međunarodnih odnosa Božo Kovačević za Novosti je izjavio da su pogoršanju i stvaranju loših odnosa doprinijele obje strane.

- Hrvatska je signalizirala da neće biti zadovoljna ako rezolucija bude izglasana, a dodatno je pogoršala odnose proglašavajući crnogorske dužnosnike personama non grata. Čini se da je i jednoj i drugoj strani bilo u interesu da dođe do pogoršanja odnosa - kazao nam je.

Rezolucija je pitanje unutarnjopolitičke dinamike u Crnoj Gori, smatra on, a Hrvatska se već i upozorenjem, pa potom proglašenjem crnogorskih dužnosnika nepoželjnima izravno uplela u unutarnjopolitička pitanja susjedne države.

- Hrvatska je propustila postaviti pitanje kakva je šteta za nju nastala donošenjem rezolucije. Po mom mišljenju, nikakva - navodi Kovačević i dodaje da je RH povukla potez na osnovu kojeg se može pretpostaviti da joj je stalo do neokaljanog lika NDH.

Za njega je upitno što je sporno u rezoluciji, a to u svojim izjavama nisu objasnili ni ministar Grlić Radman ni zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula koji su rekli da bi Crna Gora zbog rezolucije mogla imati problema na putu prema EU-u.

- Moje je pitanje kako osuda bilo kojeg genocida može biti prepreka bilo kojoj državi, pa tako i Crnoj Gori, na putu prema Europskoj uniji - istaknuo je Kovačević.

Dodaje da ako Hrvatska dosljedno stoji na poziciji deklariranih vrijednosti EU-a, onda "osuda bilo kojeg genocida koji se bilo kada dogodio protiv bilo koga i tko god da ga je počinio ne može biti prepreka na putu prema EU-u jer takva osuda nije suprotna deklarativnim vrijednostima Unije".

- Službeni predstavnici RH trebali bi objasniti zašto je Hrvatska nezadovoljna činjenicom da je crnogorski parlament osudio genocid - konstatirao je Kovačević.

Posljedica hrvatske odluke je i da predsjednik parlamenta i potpredsjednik vlade jedne članice NATO-a ne mogu ući u drugu članicu NATO-a, što "ukazuje ne samo na krizu između Hrvatske i Crne Gore nego i općenito na porast krize unutar Europe i EU-a u odnosima između članica i kandidatkinja i unutar NATO-a", navodi bivši veleposlanik u Ruskoj Federaciji. Upitan može li se hrvatska odluka tumačiti kao korištenje batine članice EU-a prema onima koji to žele biti, a procijeni se da su prebliski s Rusijom ili se u toj zemlji zbiva otklon prema Rusiji, Kovačević kaže da to onda tako treba i objasniti jer "kakve veze ima osuda genocida s približavanjem ili udaljavanjem od Rusije". Hrvatskoj je u interesu da balkanske zemlje koje nisu u EU-u u nju uđu, uz ostalo i zato da "napokon prestanemo biti granica između svjetova", zaključio je Kovačević.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više