Novosti

Društvo

Ćaci 'oće da uči

Medicinski fakultet povukao je odluku o štrajku zbog mogućnosti gubitka akreditacije, vlada isplaćuje profesorima pola plaće,a uskoro će samo petinu, dio studenata je podnio krivičnu prijavu protiv dekanice Ekonomskog fakulteta

Large daska

Trojanski konj – instalacija studenata u blokadi na prosvjedu u Beogradu (foto Antonio Ahel/ATAImages/PIXSELL)

Medicinski fakultet u Beogradu brzinom svjetlosti povukao je odluku o štrajku koju je većina zaposlenih izglasala kako bi dodatno podržali zahtjeve pobunjenih studenata isporučene vlastima zbog pogibije 16 ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu. Štrajk je izglasan 12. ožujka, a od njega se odustalo već 18. ožujka, s obrazloženjem da je toga dana "izvršen vanredni inspekcijski nadzor Ministarstva prosvete. Nakon upoznavanja sa sadržinom zapisnika o vanrednom inspekcijskom nadzoru, većina zaposlenih na Univerzitetu u Beogradu – Medicinskom fakultetu donosi odluku o prekidu, odnosno prestanku štrajka koji je odlukom bio proglašen."

Od štrajka se navodno odustalo zbog "inspekcijskog nadzora", no još veće glavobolje od onih s kojima se suočio zbog državne inspekcije, Medicinski fakultet u Beogradu dobio je zbog dopisa koji je Svjetska federacija za medicinsko obrazovanje (VFME) uputila Nacionalnom akreditacionom telu Srbije (NAT). Sadržaj dopisa VFME-a objavili su srpski mediji, a potvrdio ga je i profesor beogradskog Medicinskog fakulteta Nebojša Tasić, kao član Komisije za akreditaciju visokoškolskih ustanova. "Svetska federacija za medicinsko obrazovanje uputila je srpskom NAT-u dopis sa obaveštenjem da je primila informaciju od 'zabrinutih roditelja' zbog teške krize na Medicinskom fakultetu, sa naglaskom na to da je velikom broju studenata onemogućeno obrazovanje, ispiti, klinička praksa, a sa naročitom zabrinutošću za program na engleskom, koji je obustavljen", izjavio je Tasić za Kurir.

Pojasnio je potom da "ukoliko se ova situacija uskoro ne normalizuje, postoji opasnost da VFME ne akredituje NAT Srbije. To bi značilo da se diplome naših zdravstvenih radnika ne priznaju u inostranstvu i da im bude onemogućen pristup bilo kakvom stručnom usavršavanju. Ovim se zapravo potpuno blokira dalja internacionalizacija visokog obrazovanja u polju medicinskih nauka, jer i niko iz inostranstva neće dolaziti na fakultete čije diplome nisu priznate u svetu."

Srpskim fakultetima su tako na naplatu počele stizati studentske blokade nastave i ispita, koje uz većinsku podršku znanstveno-nastavnih vijeća i fakultetskih i sveučilišnih uprava traju skoro pet mjeseci. Medicinski fakulteti prvi su se suočili s mogućnošću međunarodnog nepriznavanja njihovih diploma, ali na red su počele stizati i druge potencijalne penalizacije zbog višemjesečnog "zimskog raspusta" na sveučilištima. Odlazeća Vučevićeva vlada odlučila je blokiranim fakultetima isplatiti tek dio iznosa za plaće profesorima u veljači, a istovremeno je dosadašnji omjer po kojem se pola plaće isplaćivalo za nastavu, a druga polovina za znanstveni rad promijenila u omjer – 80 posto za nastavu, a 20 posto za znanstveni rad. Zbog te izmjene, ako blokade nastave i ispita potraju, sveučilišni profesori će iz državne blagajne ubuduće dobivati tek petinu svojih plaća.

Portal tjednika Vreme objavio je pak da je dekanica Ekonomskog fakulteta u Beogradu Žaklina Stojanović "u utorak, 1. aprila, saslušana u beogradskoj Policijskoj upravi, po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilašta". Vreme prenosi da je "dekanski kolegijum Ekonomskog fakutleta" posebno ogorčila činjenica da se dekanica Stojanović morala u roku od dva sata odazvati na poziv za saslušanje u policiji, uz prijetnju da će biti privedena ako to ne učini. Privođenja nije bilo jer se "Stojanović odazvala na poziv, te je dala potrebne informacije povodom krivične prijave zbog navodno izvršenog krivičnog dela povreda ravnopravnosti, iz člana 128 Krivičnog zakonika".

Dekanski kolegij Ekonomskog fakulteta poručio je i da "ovu krivičnu prijavu prepoznaju kao dodatni pritisak na Fakultet i akademsku zajednicu, zbog principijelne podrške koju pružaju ispunjavanju studentskih zahteva". Da je dio studenata Ekonomskog fakulteta podnio krivičnu prijavu protiv dekanice Ekonomskog fakulteta javnost je obavijestio Vladimir Balać, jedan od "studenata koji žele da uče", ili "ćacija" kako ih se podrugljivo "časti" otkad prosvjeduju u beogradskom Pionirskog parku.

Balać je zapravo pročitao dio sadržaja prijave: "Oštećena grupa studenata Ekonomskog fakulteta podnosi krivičnu prijavu protiv profesorke Žakline Stojanović, dekana ovog fakulteta, jer postoji osnovana sumnja da je izvršila krivično delo povrede ravnopravnosti iz člana 128 stav 2 Krivičnog zakonika Republike Srbije na taj način što je u vremenskom periodu od 6. decembra 2024. godine, pa do dana podnošenja ove krivične prijave oštećenima uskratila prava čoveka i građana utvrđena Ustavom i zakonima. U isto vreme davala je pogodnosti određenom broju studenata koji pohađaju međunarodne programe koje Ekonomski fakultet realizuje u saradnji sa Londonskom školom ekonomije i Slobodnim univerzitetom iz Berlina, na taj način što im je omogućila organizovanje nastave od strane profesora Ekonomskog fakulteta i polaganje ispita i izvršila krivično delo povreda ravnopravnosti člana 128 stav 2 Krivičnog zakonika Republike Srbije."

Balać je tvrdio i da je "Stojanović dopustila i organizovanje polaganja ispitnih obaveza pojedinim studentima 28. februara u amfiteatru A3 blokiranog fakulteta kod profesorke Aleksandre Nojković" i tako "dopustila da određena grupa studenata završi akademsku godinu". "Dok jedni na taj način završavaju svoje obaveze, drugi to ne mogu i oni su studenti drugog reda", zaključio je Balać i najavio da će "studenti koji žele da uče ostati u Pionirskom parku do ispunjenja njihovih zahteva".

Da se vrijeme "studentskih blokada i političke razonode" na srpskim sveučilištima primaklo kraju, ovoga je tjedna najavila i ministrica prosvjete Slavica Đukić-Dejanović. U razgovoru za televiziju Prva ministrica je izjavila da "nije dobro što mnogi fakulteti ne rade i što neki nemaju nameru ni da razmatraju mogućnost nadoknade nastave. Ako fakulteti uskoro ne počnu da rade, ugrožene su dve akademske godine. Ako se ne nadoknadi propušteno, a zaista je 15. april poslednji termin, iza toga skoro da više nema smisla razgovarati o nadoknadama". U tom slučaju, dodala je ministrica, "uvek postoji mogućnost da se druge institucije uključe u rešavanje tog problema. Ali to onda nije problem obrazovanja, nego pravosuđa i raznih negativnih konsekvenci, što zaista ne bismo želeli."

Prošireni rektorski kolegij Univerziteta u Beogradu uvjeren je, međutim, da fakulteti u blokadi ne mogu snositi pravne posljedice jer u velikoj većini nisu odgovorni za neodržavanje nastave i ispita zato što su u prekidu zbog studentskih blokada na koje ne mogu i ne žele utjecati jer su studentski zahtjevi upućeni državnim institucijama i samo ih one mogu ispuniti, što je uvjet da studenti deblokiraju fakultete.

No i taj sveučilišni "obrambeni zid" počeo se kruniti nakon što je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i Pravnom fakultetu u Beogradu pokrenuta inicijativa da se svi studenti na tim fakultetima elektronski izjasne jesu li za ili protiv nastavka blokade na tim fakultetima. Protiv ankete koja je postavljena na studentskom servisu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu odmah su se pobunili studenti koji blokiraju fakultet jer je smatraju "ne samo manipulativnom, već i potpuno irelevantnom. Blokada će trajati do ispunjena naših zahteva, te bilo kakav pokušaj zaobilaženja ove činjenice ne može imati nikakav efekat. Samim time, pozivamo na bojkot ankete! Ova anketa je rezultat inicijative nelegitimnog i nelegalno izabranog studentskog parlamenta kojem je naš Plenum izglasao zasluženo nepoverenje. Njihovo delovanje ne odražava stavove studenata i predstavlja pokušaj da se oslabi i delegitimizuje naša borba." Servis na kojem se anketa provodila ubrzo je srušen, a studenti u blokadi zabranili su i svim profesorima ulaz na fakultet jer su ih u većini optužili da su zbog smanjenih plaća odustali od podrške studentskoj pobuni.

S druge strane, na Pravnom fakultetu u Beogradu, Znanstveno-nastavno vijeće odbilo je zahtjev koji je potpisalo nekoliko stotina studenata, a kojim se tražilo elektronsko izjašnjavanje svih 6.000 tisuća studenata o nastavku blokade. Sprječavanje izjašnjavanja svih studenata na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i Pravnom fakultetu u Beogradu brzopotezno je prokomentirala predsjednica srpskog parlamenta Ana Brnabić, između ostalog poručivši: "Toliko o demokratiji i lepšoj i boljoj Srbiji otvorenoj za dijalog. Lepša i bolja Srbija koju obećavaju je totalitarno društvo u kome oni odlučuju o svemu, dok drugi nemaju ni osnovna prava."

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više