Kultura i prosveta u Srbiji i dalje su na prvim linijama borbe za pravednije društvo. Da je stanje uobičajeno, krajem januara svi bi se bavili dodjelom nagrade NIN-a za najbolji roman iz prethodne godine, u februaru bi se žustro diskutovalo o nagrađenoj knjizi, u martu bi bio objavljen još poneki polemički tekst.
Ovog januara NIN-ova nagrada jeste dodijeljena, ali niti je NIN što je bio (2023. godine je prodat novim vlasnicima), niti se mnogo pažnje obraćalo na ničim zanimljiv nagrađeni roman. Književnost je imala bitnija posla.
Dejan Atanacković, dobitnik NIN-ove nagrade za roman "Luzitanija" za 2017. godinu, sa ekipom iz inicijative "Most ostaje" brani Stari savski most od rušenja. Nije u pitanju bilo kakav most, već simbol beogradskog otpora okupatoru. Ali, ono što nisu uspjeli uništiti nacisti, radi potreba neoliberalnog kapitala na korak je do uništenja.
Nakon višemjesečnog upornog zalaganja da sačuva istorijski značajan i još uvijek funkcionalan most, nekadašnji ninovac je šestog marta uz još četvoricu aktivista priveden i naredni dan pušten bez ikakvih optužbi. Aktivisti još uvijek brane most, koji čuva brojna interventna policija, bez zvanične naredbe da most obezbjeđuju, što građane košta tri i po miliona evra, kako navode iz inicijative.
Atanacković je uz Sašu Ilića, takođe dobitnika nagrade NIN-a, Mirjanu Đurđević, dobitnicu regionalne nagrade Meša Selimović, i pisca i kustosa Nebojšu Milenkovića bio gost epizode "Pisci i protest", emitovane 19. marta na Radio Beogradu u okviru emisije "Oko Balkana", koju vodi i uređuje Saša Ćirić.
Emisija se bavila društvenim kontekstom, studentskim protestima, kao i samim javnim servisom, na čijim radio talasima je program emitovan. Publika je emisijom bila jako zadovoljna, sadržaj je slušan i pozitivno odjeknuo u javnosti. S druge strane, vlastodršci su emisijom bili vrlo iziritirani pa je protiv urednika pokrenut disciplinski postupak.
Vladimir Arsenijević, najmlađi dobitnik nagrade NIN-a, ima višedecenijski aktivistički staž. Tako je i 15. marta, na najmasovniji protest u savremenoj Srbiji izašao noseći ukrajinsku i palestinsku zastavu u znak solidarnosti sa ratom zahvaćenim područjima.
Desno orijentisani dio mase verbalno ga je napao i izbacio iz kolone, iako iste takve reakcije izostaju kada se organizovano iznose (pro)ruske zastave i desničarski simboli. Sami studentski plenumi su podržali državne simbole Srbije, dok za sve ostalo redari i redarke zamole da se ukloni. Ali desničari nisu poznati po poštovanju dogovora i pravila.