Novosti

Politika

NIN – nova vlasnica, ista politika?

Generalna direktorka Ringier Serbia Jelena Drakulić Petrović nova je vlasnica NIN-a, starog, uglednog i po vlast kritičkog nedeljnika. Najavila je da se neće mešati u uređivačku politiku, ali strah od gubitka nezavisne uređivačke politike je konstantan

Large internacionala  ko%c5%beul

Protestna prazna naslovnica NIN-a (foto NIN online)

Malo je država poput Srbije gde se na vest o prodaji jedne nedeljne novine gleda sa strepnjom, a vest je glasila ovako: "Ringier Serbia d.o.o Beograd-Stari grad, kompanija u stopostotnom vlasništvu švajcarske Ringier AG i glavni akcionar medijske kuće NIN od 2009. godine i izdavač nedeljnika NIN sa zadovoljstvom objavljuje prenos celokupnog vlasničkog udela u NIN-u d.o.o. generalnoj direktorki Ringier Serbia d.o.o. Jeleni Drakulić Petrović", navodi se u saopštenju.

Detalji ove transakcije ostali su tajni, pa je to bio i dodatan razlog strepnji da bi najstarije nedeljne novine na Balkanu mogle postati Nedeljni Informer (tabloidno glasilo vlasti op. a.), kako je to u svom uvodniku nakon prodaje, napisao urednik Milan Ćulibrk dodatno pojasnivši:

"Po NIN-u Ana Brnabić zna kad je četvrtak, a Siniša Mali tog dana gotovo ritualno odgovara na ono što pročita u NIN-u. Mnogo je, dakle, onih koji se nadaju da NIN više neće biti ono što je bio".

Strepnju dele i u Nezavisnom udruženju novinara Srbije (NUNS) gde ističu da je vlasništvo preneto bez finansijske naknade.

- To takođe budi sumnju i strah šta stoji iza jednog takvog poteza prethodnog vlasnika koji se svesno odriče kapitala, kaže nam Tamara Filipović Stefanović, generalna sekretarka NUNS.

Po preuzimanju novine nova vlasnica je najavila da se neće mešati u uređivačku politiku:

- Čast mi je da preuzmem NIN – respektabilni list za politička, društvena i kulturna pitanja, posle 20 godina profesionalnog angažmana u okviru Ringiera. Nastavljamo da negujemo nezavisnost, poverenje i informisanost sa kritičkim osvrtom na društveno-političke događaje. Moj fokus i dalje ostaje na uspešnom profesionalnom poslovanju Ringier Serbia, koji ove godine obeležava 27 godina u našoj zemlj, rekla je Drakulić Petrović, nova vlasnica NIN-a.

A sve je to kasnije potvrdio i glavni urednik NIN-a Udruženju novinara Srbije nakon razgovora sa novom vlasnicom:

- Prva rečenica koju je izgovorila je bila da o uređivačkoj politici nećemo razgovarati i da nije posao nje kao vlasnice da se meša u uređivačku politiku. Na čelu je kolegijum sa glavnim i odgovornim urednikom i to se neće menjati, kao što se neće menjati ništa unutar redakcije. Dogovor je da zajedničkim snagama podignemo tiraž, rekao je Ćulibrk.

Nadu da će zaista tako biti dele i u NUNS pa tako naša sagovornica veruje da se neće ništa promeniti u tretmanu redakcije "koji je do sada bio dobar i u skladu sa Zakonom o javnom informisanju o medijima i Kodeksom novinara Srbije kada je u pitanju mešanje, odnosno nemešanje u uređivačku politiku."

U zemlji gde indeks medijskih sloboda pada iz godine u godinu, sa posebnim akcentom na protekih godinu dana, kad je po izveštaju Reportera bez granica Srbija pala sa 79. na 91. mesto, od ukupno 180, što je najveći pad među zemljama EU i Balkana, mediji poput NIN-a česta su meta političara, "kontroverznih biznismena", SLAPP tužbi. I tu je Srbija u evropskom vrhu po broju tužbi.

Filipović Stefanović naglašava da sve to ima za cilj da izmori novinare i da ih odvrati od njihovog redovnog novinarskog posla.

- NIN je jedna od svetiljki u medijskom mraku koji je već duže prisutan u Srbiji. Oni imaju vrlo kvalitetnu redakciju, odnosno ljude koji se razumeju u profesiju, poštuju najviše etičke standarde i poseduju veštine za istraživaćko novinarstvo i te svoje veštine neprestano koriste otkrivajući različite nepodopštine od interesa za javnost, objašnjava ona.

Izdvojimo još jedan slučaj, a tiče se NIN-a, koji je ukazao na koje se sve načine pokušava "zavesti u red” u ovim novinama. Kad su za naslovni tekst o aferi u valjevskoj vojnoj tvornici Krušik, odnosno o povezanosti ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, njegovog oca, a na kraju i o odgovornosti predsednika Srbije, stavili fotografiju u vreme posete sajmu naoružanja gde predsednik nasmešen gleda snajpersku pušku, morali su broj sa naslovnicom povući iz prodaje jer je to, tako se tvrdilo, bio poziv na ubistvo. Objavljena je nova, prazna naslovnica.

Prevelika šteta nije učinjena, ali postoji konstantan strah od gubitka nezavisnosti uređivačke politike. Nakon "prodaje” možda više nego ikad. Naša sagovornica ističe da će oni uvek podsećati novu vlasnicu na izjavu o nastavku negovanja nezavisnosti, ako zbog biznisa ovaj nedeljnik bude morao da žrtvuje novinarsku etiku i hrabrost da se iznesu činjenice, kao i da se javnost izvesti istinito i pravovremeno, napominje Filipović Stefanović. 

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više